Gruzie od A do Z

21.06.2016 23:01
Na tomto místě přináším několik základních informací, které by Vám mohly pomoci při prvotním seznámení s Gruzií.

 

Čas

Rozdíl mezi Gruzií a ČR/Slovenskem činí v létě +2 hodiny, v zimě +3 h (Gruzie nedrží letní a zimní čas).

 

Doprava

Doprava do země

 

Železniční doprava

Jízdní řád vlaků 2016

Gruzínské železnice

Gruzínské železnice lze použít především na dopravu do větších měst na trase Tbilisi - Gori - Kutaisi - pobřeží Černého moře/Zugdidi(Ozurgeti. Výhodné jsou noční vlaky Tbilisi - Ozurgeti (zastavují i v některých černomořských centrech jako je Ureki či Natanebi) či Tbilisi - Zugdidi (pokračování do Mestie). Ze Tbilisi do Batumi jezdí efektivně pouze denní rychlejší vlaky (cca 5,5 hodiny, 2x denně ráno a večer, v letní sezóně více) + noční električka každý druhý den v nepříliš atraktivní časy. Kromě toho existuje spojení do Baku a do Jerevanu (v letních měsících přizpůsobené frekvenci Jerevan - Batumi, tj. v nedobrých časech pro cestu z Jerevanu do Tbilisi. I tento vlak bývá často vyprodaný arménskými rekreanty.

Jízdenky lze koupit
a) v pokladnách na kterémkoliv nádraží Gruzie
b) na webu gruzínských železnic (http://www.railway.ge) po registraci na internetu,
c) na webu Biletebi.ge (http://www.biletebi.ge) po registraci.
d) v platebních termínálech Paybox po celé zemi nebo na nádraží.

V letních měsících počítejte s dřívější rezervací, protože vlaky mohou být plné. Příklady cen (2017):

Tbilisi-Zugdidi noční vlak plackarta (nejlevnější vagón) 8,5 GEL, kupejnyj 21 GEL, denní vlak 16 GEL.
Tbilisi - Batumi 2. třída 25 GEL
Tbilisi - Ureki denní vlak (obščij) 10 GEL, noční vlak (plackartnyj 8,5 GEL, Kupejnyj 21 GEL), dvoupatrový Stadler 25 GEL
Tbilisi - Gori denní vlak (obščij) 8 GEL, rychlík (električka, 2. třída) 12 GEL

 

Letecká doprava v Gruzii:

Tbilisi - Batumi

Spojení denně, cena od 50 EUR (možnost zakoupení na stránkách Georgian Airways, v létě bývají lety dlouho dopředu obsazené - třeba i měsíc a více předem, zejména v letní sezóně).

3x denně léta na stejné lince i Service Air z letiště v Natachtari (viz níže)

 

Tbilisi/Kutaisi - Mestia/Batumi

Odlétá se z letiště Natachtari za Tbilisi českým L-410 pro 17 lidí

Letový řád s odlety  (aktualizováno červen 2016)

Natachtari - Mestia: 9.30 - 11.00 Po, St, Pá; 14.00 - 18.00  Ne

Natachtari - Batumi: 9.00 - 11.00 Út, Čt, Ne

Natachtari - Kutaisi 14.00 - 18.00 Út, Čt

Mestia - Kutaisi 11.00 - 13.00 Po, Pá

Ceny Tbilisi - Mestia 65 GEL, Kutaisi - Mestia 40 GEL, Natachtari - Kutaisi 40 GEL, Natachtari - Batumi 80 GEL, v ceně je 15 kg zavazadel a doprava minibusem z/do Tbilisi (cca 2 h před odletem z Rustaveli u McDonalds). Nutná rezervace předem!!!!

Prodej letenek: Vanilla Sky (možnost rezervace pomocí webového formuláře). tel. (+995 32) 2 427 427; mobil (+995) 599 659 099; kancelář na Važa Pšavela 5 (otevřeno Po-Pá 10-18, So 10-14), info@vanillasky.ge.

 

Autobusová doprava/maršrutky

Tato doprava je hlavním pilířem vnitrostátní dopravy v Gruzii a spojuje velká i menší města. Jezdí se podle jízdních řádů, jakkoliv tyto jsou málokde vyvěšené.

Starý, ale přehledný jízdní řád pro vybrané stanice lze najít na https://transportgeorgia.wordpress.com/page/2/

 

Internetové odkazy

Odkazy na zajímavé stránky o Kavkazu

 

Jazyk

Ruština je stále první cizí jazyk pro střední a starší generaci. Nejedná se však o univerzální jazyk, se kterým se lze domluvit všude (i v dobách Sovětského svazu nebyla v Gruzii znalost ruštiny samozřejmostí, na rozdíl od sousední Arménie či Ázerbájdžánu). Mladší a vzdělanější generace obvykle rozumí alespoň trochu rusky nebo anglicky. Ve větších městech obvykle lidé rozumí ruštině alespoň na základní úrovni, na vesnicích je znalost jakéhokoliv cizího jazyka složitější. Komunikace v ruštině obvykle není společenským problémem, ačkoliv znalost alespoň několika gruzínských slovíček je velmi vítána.

 

Mapy

http://www.geoland.ge – gruzínská firma Geoland produkuje kvalitní mapy (adresa ul. Telegraph 3, na pravém nábřeží řeky Kury). Jejich hlavní mapou je silniční mapa Gruzie na čtyřech listech v měřítku 1:250 000. K dispozici jsou i trekkingové mapy oblasti Kazbegi a Gudauri, oblasti Bordžomi a Bakuriani a Mapa Tbilisi a okolí. Na svých stránkách má zdarma ke stažení i sovětské mapy. V České republice prodává tyto mapy CK Geos, Šternberkova 10, Praha 7 (otevřeno Út, Čt 13-18). Pokud používáte GPS, potom do těchto přístrojů prodávají GPS mapy Gruzie v měřítku 1:50000, které jsou poměrně spolehlivé s každoroční aktualizací.

 

Místní lidé

Gruzíni jsou obvykle velmi přátelští vůči cizincům, snaží se jim všemožně pomoci a jsou velmi pohostinní (někdy až vražedně). Přestože třeba v soukromých guest housech platíte za ubytování a stravu, bližší kontakt s hostitelskou rodinou je velmi běžný.

Místní lidé jsou velmi hrdí na Gruzii, na její kulturu či historii a je velmi nevhodné dávat v tomto smyslu najevo jakoukoliv přezíravost. S ohledem na politický vývoj lidé nemají příliš v lásce Rusko, jakkoliv je vztah k samotným obyvatelům Ruska i k ruštině neutrální až pozitivní.  

 

Obchody

Obchody fungují bez problémů, ve větších městech jsou i jakési samoobsluhy či supermarkety (+ ve Tbilisi je i několik hypermarketů - Goodwill, Carrefour a staví se další). V každém městě je jeden až několik trhů (bazarů), kde lze dokoupit ovoce, zeleninu a další základní potraviny. Podél větších cest obvykle stávají prodavači místní produkce, kde lze nakoupit velmi lacino (kilo ovoce v sezóně cca 1-2 lari podle druhu, mimo sezónu o něco více). Okolo cest je i dost více či méně drahých restaurací a motorestů, kde se dá dobře a za rozumný peníz najíst (obvyklé jídlo v restauraci ve Tbilisi a ve větších turistických lokalitách či horských oblastech vyjde okolo 15-20 GEL, mimo tyto oblasti spíše laciněji)

 

Otevírací doby

Obvyklá otevírací doba v bankách a dalších oficiálních zařízeních je 10-18 s polední přestávkou mezi 13-14 nebo 14-15 hodinou. Většina soukromých obchodů má otevřeno cca 9-21/22 hodin, některé obchody, lékárny či směnárny jsou potom otevřené 24 h.

 

Peníze a výměna peněz

Gruzínské lari používají bankovky 1,2,5,10,20,50,100,200 GEL (1 a 2 GEL bankovky jsou již relativně vzácné). Mince se používají v hodnotách 1 a 2 GEL a 5,10,20,50 tetri.

Nejlepší pro výměnu jsou dolary nebo eura, ostatní měny se přijímají méně často a obvykle na centrálních tržištích (bazar u nádraží ve Tbilisi). Směnárny jsou ve velkých městech ve velmi hojném počtu. Aktuální kurz je k dispozici na stránkách http://www.xe.net/ucc nebo na stránkách Gruzínské národní banky (www.nbg.gov.ge). V lednu 2017 se kurs pohyboval ve výši 1 EUR=cca 2,8 GEL, 1 USD=cca 2,66 GEL. Kurs prochází drobným kolísáním v průběhu celého roku.

Bankomaty běžně fungují a přijímají zahraniční platební karty. Akceptace zahraničních karet v obchodech je prozatím slabší. Tj. je vhodnější si vyměnit/vybrat z bankomatu a používat hotovost.

V běžných obchodech je někdy složitější rozměnit bankovky 50 GEL a výše. Ve směnárnách lze požádat o drobné (churde gaagt?/Máte drobné? Churde mindoda/Chtěl bych drobné)

 

  

 

Státní svátky

1.-2. ledna – Nový rok

7. ledna – pravoslavné Vánoce

3. března – Den matek (pracovní)

8. března – Den žen (pracovní)

Velikonoce (pondělí nepracovní)

9. dubna – Den obnovení nezávislosti Gruzie a vzpomínka na oběti masakru v roce 1991

9. května – Den vítězství 9 May Victory Day

12. května – Den. Sv. Ondřeje (pracovní)

26. května – Den nezávislosti

28. srpna – Nanebevzetí Panny Marie (nepracovní)

23. listopadu – Den sv. Jiří

 

Telefonní čísla v nouzi

112 - jednotné nouzové číslo

022 – Policie

01, 011 – Hasiči

+995/599/547173 - Velvyslanectví ČR, pohotovostní telefon

 

Turistické zajímavosti:

Hlavní zajímavosti jižního Kavkazu (soubor .pdf cca 4,4 Mb).

 

Ubytování

V Gruzii je dosud nedostatek hotelových kapacit střední a nižší úrovně (a nižší úroveň je často opravdu hodně špinavá). V některých městech lze najít velmi laciné hotely od ca 10 GEL/os./noc

Hostely často kompenzuje ubytování v soukromí, které je však deklarováno jako hotel, rodiný hotel či penzión (guest house). Ubytování v takových zařízeních stojí obvykle 25-40 GEL, dokoupit lze i jídlo (někde je dokonce v ceně). Ve významnějších střediscích jako Bakuriani však tento typ ubytování vyjde minimálně 50-60 GEL/os./noc včetně plné penze. .

Spaní ve volné přírodě obvykle není problém, pokud si však postavíte stan nedaleko osídleného místa, potom je možné, že Vás místní lidé sami pozvou přinejmenším k přespání.

 

Velvyslanectví ČR

Adresa: Chavchavadze Ave., 37-block VI, 0179 Tbilisi, Google Maps

Jak najít velvyslanectví

- autobus do zastávky Samebis eklesia na třídě Čavčavadze (např. č. 61, 88 či 140 z náměstí Svobody, č. 9 a 34 z vlakového nádraží/Mardžanišvili)

- maršrutka (např. č. 4 z centra města), orientační bod kostel na třídě Čavčavadze

- taxi – orientační bod (Čavčavadzis/Samebis eklesia).

Velvyslanectví je přímo vedle kostela Sameba

 

Zásuvky a elektřina

Standardní 220-230 V, na některých místech je zachován užší ruský typ. K němuž je potřeba míst přechodový kolík pro silnější evropský standard (nabíječka do mobilního telefonu se obvykle do užších zásuvek vleze.

Dodávky elektřiny jsou ve větších městech v zásadě stabilní, v menších oblastech se může, zejména v zimním období, vyskytovat přerušení dodávky elektřiny.

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz či informaci, kterou by bylo potřeba na tyto stránky umístit, obraťte se na můj e-mail slavomir.horak [at] post.cz.