Kyrgyzstán

Kyrgyzstán

 Biškek – doprava   ubytování   registrace   internet   mobilní operátoři   outdoor vybavení a mapy

Tokmak a Burana     Čolpon-Ata    Karakol     Oš a Fergánské údolí

Bezpečnost 

Přes krvavé události na jihu Kyrgyzstánu v roce 2010 zůstává republika stále relativně bezpečnou. Zejména na okrajích velkých měst však jsou čtvrti, v nichž de facto vládnou místní mafie a kriminalita. Vůči cizincům či turistice v zemi však není kriminalita primárně zaměřena.

 

Měna 

1 somu, kurs na podzim 2017 asi 70 somů za 1 dolar, v četných směnárnách jsou volně směnitelné také eura nebo ruské rubly, obvykle v odpovídajícím kurzu. Pro aktuální kurs se podívejte na universální měnový převaděč Universální měnový konverter.

Biškek

 

Doprava

Doprava do/z letiště Manas: mezi 5-20 h minibus (maršrutka) č. 153 nebo 380 (vyjíždí, jakmile se alespoň částečně naplní), 40 somů (2016), v noci nebo na brzké ranní odlety je nutno přespat na letišti nebo jet taxíkem (cena cca 500-650 KRS, doporučuji zavolat si taxi přes telefon. Seznam taxislužeb i s poznámkami na této adrese.

 

Autobus: 

Západní autobusové nádraží: autobusy a maršrutky do všech směrů Kyrgyzstánu - Čolpon-Ata,  (maršrutka/společné taxi 150/300 KRS, autobus/aršrutka 1-2x za hodinu od rána do večera), Balykči (120/200 KRS), Naryn (250/400 KRS) , Karakol (250/400 KRS), Almaty (maršrutka 250 KRS/2000 KZT). Ceny z roku 2011.

Do bližších cílů jezdí autobusy z Východního autobusového nádraží (ze západního nádraží jezdí například autobus č. 35).

Do Oše jezdí pouze osobní auta (cca 1300-1500 somů za cestujícího, podle druhu auta a řidiče; vyjíždí se po naplnění auta) nebo minibusy (ne vždy - cca 1000-1200 KRS za osobu v roce 2014), výjezdy nejčastěji odpoledne a v podvečer od Ošského bazaru (Ošskaja stojanka), případně (v menším) od vlakového nádraží. Ceny z roku 2014

!!!POZOR!!! Autobusová nádraží v Biškeku jsou známá svými policisty, kteří pod záminkou hledání falešných peněz nebo drog odvádějí cizince na stanici a podrobují je důkladné kontrole, na což podle kyrgyzských zákonů nemají právo, což ovšem platí pouze teoreticky. Již několikrát se stalo, že cizincům takto začali kontrolovat peníze (zda nejsou falešné) a při této příležitosti se v některých případech určitá částka ztratila (30-100 USD). 

Podle kyrgyzských zákonů policisté ani ne jednom nádraží nemají právo kontrolovat obsah Vašich zavazadel!!!! Na této stránce - najdete informace o pobytu cizinců v Kyrgyzstánu. Přestože již tento zákon není zcela aktualizovaný, doporučuji vytisknout celý text a v případě problémů jej ukazovat na všech možných místech.

 

Auto

Osobní auta do Oše 1300-1500 somů (z Ošského bazaru, méně od vlakového nádraží).

Biškek - Almaty. Patrně nejefektivnějším způsobem je dojet na hranice (taxi cca 400 somů), přejít hranice pěšky (to je stejně nutné i při cestě maršrutkou/autem) a jet novým autem (1500 tenge). Ceny 2015.

 

Spolujízda

V Kyrgyzstánu existuje i analogie spolujízdy, čkoliv se v tomto případě jedná spíše o civilizovanější formu taxi. Na webu http://www.poputchiki-online.com/ lze najít téměř denně nabídky do Oše (obvykle 800 KRS) či Almaty (3000 KRS).

 

Půjčení auta

Existuje několik půjčoven, které nabízejí pronájmy aut, včetně terénních. Nemám osobně vyzkoušeno, pouze jem našel tyto internetové odkazy:

Iron Horse Nomads (nejlevnější Lada Niva od 60 USD/den)

 

Vlak

vlakové nádraží na jižní straně města (cca 20 minut pěšky od náměstí Ala-Too), vlaky do Moskvy (cca 4x týdně), Jekatěrinburgu a Novokuzněcku. Vnitrostátní vlaky do Balykčy byly zrušeny. Webová stránka s jízdním řádem http://www.kjd.kg/ru/train-schedule/

 

Letadlo

Letecká doprava pro turisty je zajímavá na některých vnitrostátních trasách a také pokud nechcete absolvovat zdlouhavou cestu auty do Tádžikistánu nebo Uzbekistánu.

Biškek-Oš. Celkem cca 6-8 letů denně (Kyrgyzstan, Avia Traffic Company, Air Manas aj.), cena cca 20-30 USD v jednom směru (2016)

Biškek-Batken. 3x týdně (Tez Jet), cca 50 USD

Biškek - Isfana. Lety na toto letištěbyly pozastaveny v roce 2016

Biškek-Taškent. 3-4x týdně společností Uzbekistan Havo Yollari nebo Kyrgyzstan (cca 150-200 USD jedna cesta, 2015).

Biškek-Dušanbe. 2-3x týdně se společností Avia Traffic Company a Tajik Air. Cena 100-120 USD podle sezóny a společnosti).

U většiny kyrgyzských společností je dnes umožněn internetový prodej. Pokud budete kupovat letenky v cestovní kanceláři, je nutno připočíst poplatky za vystavení v různé výši (0-10%). Letenky prodávají mnohé cestovní kanceláře v centru Biškeku.

Letové řády se často mění, lety vznikají a zanikají a je nutno si ověřit konkrétní let a konkrétní datum.

 

Doprava v Biškeku

Existuje hustá síť autobusů a minibusů (maršrutek). Jejich nespornou výhodou je detailní trasování na každém vozidle. Cena v září 2014: maršrutka 10 KRS.

 

Ubytování:

Následující dva hostely jsou centrem cestovatelů v Biškeku se všemi výhodami i nevýhodami

Guest House Sakura (http://sakuraguesthouse.web.fc2.com/english.html). Jednoduché ubytování v dormitory za 550 KRS, 2-lůžkový pokoj 1400 KRS (2015). adresa je na ulici Mičurina 38 (nedaleko křižovatky Žibek Žoly/Sovětskaja, za cirkusem a hotelem Hayat, od křižovatky Žibek Žoly/Sovětskaja půjdete asi 100 m dolů po Sovětskoj, zahnete do malé uličky, minete mešitu a na malém plácku zahnete vpravo mezi domy, uvidíte červená vrata, což je hostel Sakura).

Nomad’s Guest House (http://nomadshome.googlepages.com). Opět jsou k dispozici dormitory za 15 USD, dvoulůžkové pokoje za 35 USD (omezený počet v létě bývá obsazeno). Tel. +996 (312) 29-99-15. Drevesnaja 10, soukromý domek, ulice hned za východním autobusovým nádražím.

Apple Hostel. Ceny za společnou dormitory od 8 USD

 

Hotel Stadion (stadion Spartak) - lůžko ve 4-5 lůžkových pokojích. V minulosti stálo cca 200 KRS (2008), od té doby jsem však neměl možnost vyzkoušet.

 

South Guest House (http://www.geocities.com/south_gh/) slibuje ubytování za 3 USD, není ale vyzkoušeno.

Pronájem bytů

V Biškeku lze poměrně výhodně pronajmout i pohodlné byty. Pronájem 1-pokojového bytu (obvykle 1+1) stojí cca 1300-1400 somů/byt. Jedním z mnou několikrát vyzkoušených pronajímatelů je Jurij Rudenko (tel. +996 777 476847, e-mail: burc_cool@rambler.ru). Výhodou je vlastní dům, flexibilní check-in/check-out a klid "ve svém".

 

Registrace (OVIR):

Na ulici Kievskaja nedaleko hlavní pošty (směrem od centra, za budovou Kyrgyzsko-slovanské univerzity). Registrace bez problémů pro celý Kyrgyzstán. Občané EU jsou od roku 2009 oficiálně osvobozeni od registrace, také jí po mně nikdy nikdo nepožadoval.

 

Internet:

V centru Biškeku je řada internetových kaváren v ceně za hodinu cca 60 KRS. K internetovým kavárnám obvykle patří i možnost IP-telefonie, do Čech se tak dovoláte za cca 8-10 KRS na pevnou linku/mobil (2015).

POZOR! V mnohých internetových kavárnách se platí nikoliv za strávený čas, nýbrž za stažená data. Brouzdání po internetu či Skype s domovem se tak může zbytečně prodražit. Takové kavárny jsou obvykle označeny TRAFIK (ТРАФИК).

 

Informace:

Zajímavý průvodce po Biškeku a Kyrgyzstánu je k nalezení na internetové stránce časopisu The Spektator (http://www.thespektator.co.uk)

 

Mobilní telefony:

Lze říci, že v Biškeku má dnes více lidí mobilní telefon, než pevnou linku. V zemi existuje asi 5 hlavních operátorů s různým dosahem v zemi. Některé společnosti nabízejí poměrně laciné volání do zahraniční (zejména SNS, ale také do ČR). Opravdovým rájem pro koupi, opravu telefonu, registraci nové SIM karty je CUM naproti poště, kde je mobilním telefonům vyhrazeno téměř celé přízemí. Zde jsou odkazy na jednotlivé společnosti:

www.bitel.kg, www.katel.kg, www.megacom.kg, www.fonex.kg, www.nexi.kg.

 

Outdoorové vybavení

Biškek je patrně nejlepší místo ve Střední Asii, pokud potřebujete doplnit vybavení na hory, zejména náplně do vařičů. Přikládám výběr outdoorových obchodů, které znám (pokud máte další nápad, klidně dolním).

Mountain Pro (http://www.mountainpro.kg) – outdoorový obchod, na stránce jsou i užitečné informace o trekkingu a zejména horolezectví v KG (byť na jiných stránkách najdete mnohem lepší info).

Redfox (http://www.redfox.ru) – síť outdoorových obchodů v bývalém SSSR (mj. Almaty).

 

Mapy

Lze použít kolekci sovětských map například z následujících stránek:

http://maps.vlasenko.net/soviet-military-topographic-map/

http://www.mapstore.com (k zakoupeí celé soubory map za rozumné ceny)

 

Tokmak

Tokmak je východiskem pro jednu nejzajímavějších historických památek Kyrgyzstánu - věž a středověký komplex Burana. Do Tokmaku jezdí autobus přibližně každou hodinu z východního autobusového nádraží v Biškeku (1 hodina, cca 100-150 KRS, 2012). Odtud je nejlepší taxi (cca 400 somů za taxi i s čekáním, 2012).

 

 

Čolpon Ata

Doprava:

autobusové nádraží - busy do Biškeku a Karakolu, cesta do Almaty jede obykle přes horský průsmyk přes hraniční přechod, který je však určen pouze pro občany Kazachstánu a Kyrgyzstánu. Pokud se budete chtít dostat z Kazachstánu na Issyk-Kul, je možné využít letní linku Čolpon-Ata - Almaty, jinak je nutno zajet nejprve do Biškeku a poté na Issyk-Kul.

 

Ubytování:

Nejlépe v soukromí. Ubytovatelé se shromažďují již na autobusovém nádraží a po celé Čolpon Atě (i v dalších střediscích) jsou téměř na každém domě nápisy „Sdaju komnatu“. V sezóně (polovina července - srpen) pohybuje okolo 10-15 USD (2014).

 

 

Karakol

Doprava: Autobusové nádraží asi 15 minut pěšky od centra města.Taxi do Kegenu v Kazachstánu 4000 somů, jinak maršrutkou do vesnice Čar Kuduk (odjezd od karakolského bazaru) po poledni (13.-13.30, 150 somů, 2014), k hranici je nutno projít cca 6 km (otevřeno pouze 9-18 h), poté dalších 13 km do Kegenu. Taxi do Almaty 8000 KZT (2000 KZT/osoba, 3,5 hodiny)

Ubytování: Někteří turisté jsou spokojeni s hostelem Nice Karakol (http://www.nicekarakol.com). Spaní v jurtě za 240 KRS (2015).

 

Doprava: 

Autobusy, maršrutky a auta do Üzgenu a Oše odjíždějí od starého autobusového nádraží za řekou (2014)

Auta do Biškeku odjíždějí z tzv. Biškekské avtostojanki – od starého autobusového nádraží nahoru, na semaforu doprava a po cca 300 m je velké shromaždiště aut směrem na Biškek. Cena do Biškeku cca 25 USD (2015)

Auta do Sary-Taše, případně Murgabu v Tádžikistánu odjíždějí z ulice Zainabetdinova (od bazaru přes řeku, kolem starého autobusového nádraží a na první větší křižovatce doleva. Také z Čong-Alajského bazaru (taxi z centra cca 50-80 KRS). Nejlepší doba na odjezd tímto směrem je brzo ráno, případně lze zajít na stojánku odpoledne a domluvit se s řidiči, cena v roce 2014 byla cca 8 USD do Sary-Taše (odtud lze pokračovat buď do Číny přes průsmyk Irkeštam nebo na západ po Alajské dolině. Jeepy do Murgabu vyjdou cca na 30-40 USD, ačkoliv nemusejí jezdit denně.

 

Ubytování:

Osh Guesthouse (ověřeno 2014) nabízí dvoulůžkový pokoj za 12 USD a postel ve společné místnosti za 4 USD. Jeden z důležitých guest housů pro zahraniční turisty. Cena však odpovídá kvalitě.

Hotel Sara (za rohem od hotelu Alaj, ul. Kurmandžaje Datky) – 25 USD/dvoulůžkový pokoj

Hotel Alaj nedaleko tržnice - asi 700 KRS (2013).

 

Talasská oblast

Nejzajímavějším místem oblasti je komplex údajné hrobky kyrgyzského hrdiny Manase.

Epos Manas (rusky)