Náhorní Karabach 2011

Následující informace byly shromážděny mými kamarády v létě 2011 (z bezpečnostních důvodů neuvádím jejich jména, velmi jim však děkuji za poskytnuté informace)

Doprava Tbilisi – Jerevan:

Noční vlak ze Tbilisi do Jerevanu odjíždí obden v 19:00 gruzínského času a do Jerevanu je plánovaný příjezd okolo sedmé hodiny ranní v čase arménském (pozn. hodinový posun dopředu). Zpět z Jerevanu odjíždí vlak z hlavního nádraží ve 20.50, příjezd do Tbilisi cca v 9 h dopoledne.Jízdenka stojí cca 60 GEL ve třídě kupejnyj a kupuje se na hlavním nádraží nebo v kanceláři Gruzínských železnic na třídě Kostava (pod budovou Filharmonie). Je potřeba počítat s tím, že v létě vlaky bývají plné, takže lístek s rezervací na lůžko je dobré opatřit pár dní před zamýšleným odjezdem.

Maršrutky jezdí několikrát denně, ze Tbilisi z nádraží Ortačala, z Jerevanu na nádraží Kilikija. Doba cesty okolo 5 hodin.

 

Arménské vízum lze zakoupit na hranicích (i železničních). Cena je gruzínských 20 lari, 10 amerických dollarů či arménských 3000 dram.

 

Jerevan

Výměna peněz. V jitřní době, kdy vlak přijíždí na jerevanské nádraží, nejsou ještě otevřeny „obmněnky“(okénka pro výměnu peněz). Bankovky je možné vybrat ze dvou bankomatů. Ty se nacházejí vpravo na hlavní silnici několik desítek metrů od nádraží. Je dobré si rozměnit na drobné a posléze najít maršrůtku č. 68, která jede na autobusové nádraží Kilikia za 120 dram za pasažéra.

Nocleh v Jerevanu. Center Hostel, Jerevan, 4 Vardanants Street, apt.31, tel:+374 93444333, 094036461(ubytování v rodině v centru města). Cena 6000 dram za osobu

 

Jerevan-Stěpanakert:

Maršrutky Jerevan - Stěpanakert  odjíždějí z nádraží Kilikia každý den pouze dopoledne cca každou hodinu. Platí se přímo řidiči, cena je 6000 dram za osobu. Řidič nevydává lístky. Cesta trvá cca 6 hodin. Během cesty je přestávka na jídlo, druhá zastávka je na hranicích Arménie-Náhorní Karabach, kde se vyřizuje registrace o vstupu. Celník do sešitu zapíše váš příjezd, ale není možné zde vyřídit vízum. Ze Stěpanakertu do Jerevanu odjíždí maršrůtky opět jen v dopoledních hodinách. Lze doporučit předem zakoupení místa v maršrutce, čekání se dá zpříjemnit v několika menších jídelnách přímo na nádraží.  

 

Vízum Náhorní Karabach:

Víza lze vyřídit ve Stěpanakertu na Ministerstvu zahraničí N.K. nedaleko autobusového nádraží za 3000 dram. Základní vízum na 21 dní se vyřizuje na počkání. Do žádosti je třeba vypsat plánovaná místa pobytu. Měsíční vízum nebo vícevstupové jsou samozřejmě dražší, ceny jsou stejné jako u víz do Arménie. Nepotvrzená informace je, že vízové oddělení je otevřené i v neděli. Pro cestovatele plánující návštěvu Ázerbájdžánu je lepší mít dva pasy nebo požádat o vystavení víza na speciální papír mimo pas. Ázbebájdžán bude vaši návštěvu Náhorního Karabachu považovat za nelegální vstup na své území a odmítne Vám vstup do Ázerbájdžánu nebo vízum.

 

Cesta do Agdamu:

Dle informací zjištěných na Ministerstvu zahraničí Náhorního Karabachu je zakázána cesta do Agdamu. Prý by mohl být problém při náhodné kontrole policie. My jsme měli pocit, že do Agdamu jezdí každý den několik taxíků s turisty a s návštěvou není problém. Jiný pocit může člověk dostat v Stěpanakertu, kde se někteří taxikáři do Agdamu bojí či si říkají o velké částky. Cesta je však snadná. Nedaleko autobusového nádraží Stěpanakert, směrem z centra dolů, z kruhové křižovatky, odjíždí meziměstský autobus do Askeránu, cena 200 dram. V Askeránu (za návštěvu stojí místní pevnost) je možné domluvit levné taxi do cca 16km vzdáleného Agdamu, tam i zpět za 4000 dram a to i s agdamským hodinovým čekáním a zastávce u pomníku tanku. Pocity z města jsou různorodé, závisející na znalosti válečného konfliktu.  Město Agdam se nachází nedaleko hraničního pásma s Ázerbájdžánem a proto je zřejmá přítomnost vojsk. Město je plné ruin domů, zachovala se jen mešita a několik málo pobořených panelových staveb.

 

Cesta na Gandzasar:

Z autobusového nádraží Stěpanakert do města Vank odjíždí první maršrůtka v 7 hodin ráno, druhá okolo 3 hodiny odpoledne. Cesta trvá asi hodinu, platí se řidiči 550 dram. Z Vanku k monastýru Gandzasar vede cca 3 km dlouhá serpentinovitá silnice. Podél ní vede i zkratka pro pěší.

 

Další informace

Trempování v Karabachu. V Náhorním Karabachu je svobodné spaní pod širým nebem bez problémů, ale je nutné vědět, že příroda je velmi divoká a to nejen ve vegetaci, ale i ve stálém výskytu divokých vlků a především šakalů přistupujících poměrně blízko k člověku. Je dobré mít připravený celonoční oheň a pevnou sukovici pro obranu.

Měna. Náhorním Karabachu se používá dram, stejně jako v Arménii (1 Kč = cca 21 Kč, srpen 2011)

Turistické informace. Ministerstvo zahraničí N.Karabachu slouží i jako turistické informace, kde se  z informačních plakátů dozvíte zajímavá místa, která stojí za to vidět. Nová přehledná mapa Náhorního Karabachu (1:300 000) se prodává v papírnictví cca 100 m pod autobusovým nádražím ve Stěpanakertu

Bezpečnost. Podle naší zkušenosti je pohyb po Náhorním Karabachu bezpečný

Doprava v Karabachu. Taxi by měl stát od 100 do 150 dram za km. Je možné řidiče požádat o zapnutí taxametru

 

Zpět na stránku Kavkazu