Moskva

Vítejte na stránce o Moskvě, která by vám měla přinést některé informace o tomto městě. Stránka je aktualizována podle mých možností a cest do Moskvy. Zdaleka však nejsem schopen aktualizovat všechno. V případě jakýchkoliv připomínek mi dejte, prosím vědět na můj e-mail slavomir.horak(a)post.

Víza   Doprava do Moskvy   Doprava po Moskvě   Ubytování (+registrace!!)   Stravování   Velvyslanectví ČR   Komunikace (e-mail a mobil)   Bezpečnost   Nákupy   Odkazy

 

Vlakem do Moskvy za cca 5900 Kč tam i zpět (+běloruské vízum)!!      

 

Mapy pro vysokohorskou turistiku po celém bývalém SSSR  

 

Rusko - moje stránka o Rusku

Solovecké ostrovy v zimě 2002.

Moskva pro studenty MGU - sbírka zkušeností pro ty, kteří se chystají na studijní pobyt do Moskvy, ale i pro návštěvníky a turisty (aktualizováno leden 2005)

 

Moskva pro pokročilé - článek o méně známých památkách Moskvy.

Sedm Stalinových věží - fotky a krátký exkurz do historie a stylu pozoruhodných dominant ruského hlavního města

Bělorusko - co můžete navštívit a zažít na cestě

 

Doprava do/z Moskvy

 

Vlakem    Letecky

Vlakem

Systém vlaků v bývalém SNS

Nejlepší na cestu do Moskvy zůstává vlak, u něhož neřešíte problém s nadváhou. I zde však existuje několik možností, jak se dostat do Moskvy. Nejdražší a nejpohodlnější cestou je přímý rychlík Vltava, jehož přímé vozy do Moskvy odjíždějí denně z Prahy (přesný odjezd viz http://www.vlak.cz) přes Pardubice, Olomouc a Ostravu v ČR do Brestu a Minsku (Bělorusko) a Smolensku a Moskvy (příjezd 3. den ráno). Vlak veze několikrát za týden přímé vozy do St. Petěrburgu (příjezd 3. den odpoledne) a v letní sezóně jednou za 14 dní i přímý vůz do Saratova. Vlak je povinně lůžkový a jízdenka Praha-Moskva s lůžkem stojí asi 3800 Kč v jednom směru (3400 Kč s In-kartou), zpáteční dvojnásobek.

Levná varianta

Zde uvádím variantu, která je sice s několika přestupy, ale zabere při troše štěstí jen o málo více času než přímý vlak. Jízdní řád viz níže. Tyto ceny jsou pochopitelně orientační (aktualizováno v dubnu 2014). K ceně jízdenky je nutno připočíst VÍZA přes Bělorusko. Jednosměrné tranzitní vízum stojí 20 EUR a musíte již mít vízum do Ruska. Pro získání víz v Moskvě platí obdobná pravidla.

 

úsek

Cena

podmínky slevy, poznámky

Praha - Warszawa - Terespol

cca 3000 Kč

(mnohostranná zpáteční sleva ČD-PKP Most - viz http://jizdenka.idos.cz

S In-Kartou je cena cca 2600 Kč

Terespol - Brest

cca 120 Kč

2 EUR/jednosměrná jízdenka zakoupená na místě v Terespolu

Brest – Moskva

cca 2780 Kč

Cena za jízdenku v „plackartě“ cca 2500 Rbl/1 cesta), ceny vlaků mohou lišit.

Celkem

cca 5900 Kč

+ BĚLORUSKÉ TRANZITNÍ VÍZUM (2 VSTUPY)!!!

 

 

Jízdní řád platný do prosince 2011

Praha

 

21.53

 

Warszawa

8.03

9.41

přestup Siedlce, Lukow

Terespol

13.53

15.30

 

Brest

16.48

19.25

 

Moskva

9.27

 

 

 

Moskva

 

15.43

 

 

Brest

5.30

8.01

 

 

Terespol

7.19

12:28

 

 

Warszawa Wsch.

15:14

19:38 

 

 

Praha

6.49

 

 

 

 

Aktuální jízdní řád je možné ověřit na těchto stránkách:

Německé dráhy - http://reiseauskunft.bahn.de

Jízdní řád ČD - http://www.vlak.cz

Polské dráhy – http://www.pkp.pl

Jízdní řád ruských železnic - http://www.rzd.ru, on-line prodej jízdenek http://ticket.rzd.ru

Nahoru

 

 Moskevská nádraží

Běloruské ("M" Bělorusskaja) - Koľcevaja, Zamoskvoreckaja linija - vlaky ze západní Evropy, Polska, České republiky, Brestu a Minsku, obvykle se stává prvním místem kontaktu našich turistů s Moskvou. Jízdenky do západní Evropy, stejně jako všude po Rusku, SNS, letenky a další služby lze zakoupit v Servis centru ve 2. patře. Jízdenky kamkoliv s mírnou přirážkou, ale bez problémů. Uschovna zavazadel funguje celý den s menšími technickými přestávkami. Asi 10 minut odtud je velvyslanectví ČR (Juliusa Fučika 12/14)

Leningradské nádraží ("M" Komsomoľskaja na Koľcevoj a Sokoľničeskoj linii): Vlaky do St. Petěrburgu, Helsinek a Murmanska. V této oblasti jsou také další dvě nádraží - Jaroslavské (vlaky do východního Ruska, Sibiř, Peking) a Kazaňské (vlaky do střední Asie, Povolží a některé vlaky na Dálný východ a Sibiř). Úschovna zavazadel je na Kazaňském nádraží

Další důležitá nádraží jsou většinou na Koľcevoj linii a stanice metra jsou většinou označeny stejně jako jejich názvy

Nahoru

Letecká doprava

 

(ceny v této sekci upraveny v dubnu 2014)

Do Moskvy se obvykle létá s ČSA nebo s Aeroflotem (5-6 přímých spojů denně). Obě společnosti mají všechny lety vzájemně propojené kódy a jsou členy aliance Sky Team. (platí na nich věrnostní programy obou společností). Obvyklá cena je okolo 8-10 tis. Levnější bývají občas některé akce s ukrajinským Aerosvitem nebo polským LOTem, kdy letenka může začínat i na 5500 Kč, včetně poplatků.

Do St. Petěrburgu létá kromě výše uvedených společností také Rossija, která zajišťuje i další návazné lety prakticky po celém SNS. 

S přestupem lze letět s mnoha dalšími společnostmi, avšak vzhledem k vysokým poplatkům bývá obvykle levnější přímý let. Viz konkrétní spojení na konkrétní datum s velkými prodejci letenek: Letuška.cz, Královna (Student Agency) či Pelikán.

Moskva má 3 nejdůležitější letiště - Šeremeťevo, Domodědovo, Vnukovo a Bykovo

 

Šeremeťevo (http://www.svo.aero)

V minulosti klíčové sovětské letiště je dnes až na druhém místě v moskevském regionu. Z evropských společností zde přistávají letadla aliance Sky Team, včetně ČSA a Aeroflotu. Letiště prošlo velkou rekonstrukcí a je přehlednější než v minulosti.

Doprava: Z Terminálu D a F jezdí ve dne v pravidelných intervalech autobus č. 851 (cena 25 Rbl) nebo označené "maršrutky" 949 ve směru "Шереметево 1, 2 -Речной Вокзал" (cena 60 Rbl v únoru 2011), metro "Речной вокзал" je konečnou stanicí na zelené linii (Замоскворецкая). Z Běloruského nádraží jezdí rovněž Aeroexpress (1-2 za hodinu, 340 Rbl, 2014).

.

Domodědovo (http://www.domodedovo.ru)

Dnes největší moskevské letiště, kde přistává většina evropských společností (kromě členů Sky Teamu). Z domácích společností je hlavním vzdušným přístavem pro společnosti S7 Airlines, Ural Airlines a Transaero. Jedná se o přehledné a moderní letiště, uživatelsky momentálně lepší než Šeremetěvo.

Doprava: Ze stanice metra „Domodědovskaja“ odjíždějí v pravidelných a častých intervalech autobusy (80 Rbl) a maršrutky (100 Rbl). Vlakové spojení je zajištěno na Pavelecké nádraží pmalou „električkou“ (92 Rbl, cca 10x denně) nebo v pravidelných intervalech Aeroexpresem (1-2 za hodinu, 340 Rbl).

Nahoru

 

Doprava po Moskvě

Metro :

Systém metra je v Moskvě skutečně vynikající a je to bezpochyby nejrychlejší doprava po městě. Při pohybu v centru města s ním pohodlně vystačíte. Výhodná je tzv. Koľcevaja linija, která tvoří velkou kružnici okolo vnitřní Moskvy a protínají ji všechny ostatní linie. Většina důležitých nádraží leží právě zde.

Na Rudé náměstí se dostanete nejlépe ze stanic metra Ochotnyj Rjad, Teatraľnaja a Ploščaď Revoljucii, ke vchodu do Kremlu je nejblíže Bibliotěka im. Lenina, Alexandrovský sad a k Treťjakovské galerii se vystupuje na stanici Treťjakovskaja.

Aktuální ceny je možné nalézt na webu Moskevského metra (http://mosmetro.ru)

Ceny jízdenek (od 1.1.2011)

1 jízda 40 Rbl, 2 jízdy 80 Rbl, 5 jízd 150 Rbl, 11 jízd 330 Rbl, 20 jízd 500 Rbl, 40 jízd 1000 Rbl, 60 jízd 1200 Rbl, 1-denní karta 200 Rbl, 30-denní jízdenka stojí 2200 Rbl.

Autobusy a tramvaje byste mohli použít snad pouze v případě jízdy mimo centrum a metro (např. doprava na/z letiště). Jedna jízda autobusem stojí 50 Rbl, například 5 jízd 220 Rbl, 11 jízd 450 Rbl (2014)

Jednotná jízdenka na všechny druhy dopravy na kalendářní měsíc 2380 Rbl (2014)

Taxi: funguje celkem normálně - občas se mohou vyskytnout případy přeplácení turistů. Lepší je ale stopování.

Stop : Zajímavou alternativou v případě menší skupiny jsou místní “taxi”, které fungují na základě stopu. Tato možnost je využívána zcela běžně a uvidíte takto "on the road" stát i "babušky". Nikdy  nebudete dlouho čekat na zastavení. Místní lidé většinou umějí odhadnout ceny, které jsou ale smluvní a lze tak stáhnout cenu o cca 10-20% z ceny nabízené řidičem. Pro orientaci: trasa Leninské hory (doprava z cirkusu/na univerzitu) - Běloruské nádraží (cca 3/4 h ve špičce) stálo na lednu 2007 asi 300-400 Rbl.

Nahoru

 

Ubytování

Moskva je velmi drahé město a cokoliv pod 30 EUR/os./noc bude nejspíše hodně podřadné ubytování.

 

Hotely:

V Moskvě lze sehnat ubytování spíše luxusnějšího charakteru, levnější ubytování je například ve dvouhvězdičkových hotelích (přehled například na http://www.vmoskvy.ru), kde je cena od 2000 Rbl za jednolůžkový a cca 2500 za dvoulůžkový pokoj.

Hostely:

Na Hostels.com lze najít hlavní moskevské hostely, kde často přespávají zahraniční turisté. Jejich výhodou je, že mohou poskytnout pozvání i registraci pobytu.

Pronájem bytů/pokojů

Na Leningradském nádraží, okolo stanice metra Majakovskaja (zelená linie), Partizanskaja (tmavomodrá linie) postávají často “bábušky”, které pronajímají “kvartiru” nebo „komnatu“, což je jedna z nejlevnějších možností. Cena za noc je okolo 1000-2000 Rbl pro 1 osobu a noc, podle místa, dostupnosti do centra, metra apod. Kdo by chtěl mít větší jistotu před příjezdem, tak zde nabízím náhodný výběr ubytovacích kanceláří/internetových stránek („kvartbjuro“), Upozorňuji, že nemám vyzkoušené nic. Dále uvedená kvartbjura nezajišťují obvykle registraci (přihlášení k pobytu). Ceny se pohybují od 3000-4000 Rbl/noc za 1 lůžkový byt při krátkodobém pobytu (1-5 dní).

http://www.snimisnami.ru - zatím nejlepší portál, co jsem našel. široký výběr, ceny v centru od cca 3000 Rbl/1-pokojový byt

http://www.vindex.ru/arenda_kv_daily_0.html

http://www.sdam-snimu.ru/search.php?realtype=10

http://www.flat-hotel.ru/

http://www.kvart-hotel.ru/catalog/?t=Standart

http://www.kv-ra.ru

http://www.moskwanasutki.ru/

http://www.posutochno.com

http://www.kvartiraa.ru/

http://www.chastdvorik.ru/

 

Komnaty otdycha

Na nádraží jsou pro přespání na jednu noc tzv. komnaty otdycha (existuje na mnohých velkých nádražích v Rusku). Slouží skutečně pouze pro přespání na jednu noc (maximálně dvě noci). Připravte se na to, že nebudete mít soukromí, protože na pokoji může být dalších několik lidí. Ceny se pohybují v rozpětí cca 500-2000 Rbl/osoba podle komfortu, počtu hodin apod.

Koleje vysokých škol

Jinou možností jsou v létě koleje vysokých škol. Mojí známí sehnali v létě 1999 ubytování na kolejích Vysšego Instituta Ekonomiki (stanice metra Aeroport, vystupte po směru jízdy a po výstupu z metra pořád rovně až na světelnou křižovatku. Tam odbočit doprava a první malou uličkou doleva, kde byste měli vidět velký široký panelák - tam to je.  Ale už to dávno nemám prověřené

Můžete se za poměrně solidní peníz ubytovat i na kolejích MGU (Leninské/Vorobjovy gory, "M" Universitět). Ceny za noc se pohybují od 16 USD (leden 2004).

 

Registrace!!!!

Podle zákona z ledna 2007 je nutné se do tří dnů po příjezdu ohlásit na oddělení Federální migrační služby (FMS), nejlépe najblíže k vašemu bydlišti (http://www.fmsmoscow.ru/). Registrace je velmi důležitá součást Vašeho pobytu v Rusku a rozhodně nelze tento byrokratický úkon podceňovat, i když názory na něj se mohou lišit!!!!!

Pravidla jsou následující:

1.      Váš ubytovatel/firma, která vás pozvala do Ruska má za Vás zodpovědnost po dobu Vašeho pobytu a musí Vás také přihlásit k pobytu

2.      Je třeba si vyzvednout zvláštní formulář, vyplnit a Váš ubytovatel musí dojít na oddělení FMS s kopií Vašeho pasu, hraniční průvodky („migracionnaja kartočka“), pozvání (není vždy vyžadováno) a jeho doklady o místě bydliště. Formulář bude orazítkován a vrácena Vám jeho jedna část. Tak Vám bude sloužit v případě, že po Vás někdo bude registraci chtít (přinejmenším to bude zajímat pasovou službu při výjezdu ze ze země (případně při výjezdu z Běloruska).

3.      Pokud jste ubytování načerno, potom je nejlepší vyhledat si cestovní kancelář, která Vás zvala (případně si najít jinou cestovní kancelář, která se otázkami registrace zabývá). Obvyklá cena za tuto službu se pohybuje okolo 50 USD, ale lze sehnat i levnější.

4.      Pokud nebudete více jak tři dny v Moskvě (nebo v jiném městě), mohou být vyžadovány dokumenty, které tuto skutečnost potvrzují (jízdenky na vlak, účtenky z hotelů apod.).

Nahoru

 

Stravování

Najíst se v Moskvě v levné restauraci je docela problém, zejména v centru jsou ceny spíše pro maharádže, rádže a západní turisty, nepočítaje množství stánků s hot-dogy, pirožky, slojkami a jiným fast-foodem (1 pirožek cca 12 Rbl, slojka 16-25 Rbl). V běžné „kafušce“ v centru zaplatíte okolo 500 Rbl za polévku (soljanka) nějaké druhé jídlo a nápoj (ceny leden 2007)

Přes den funguje například dobrá jídelna v Polytechnickém muzeu (nám. Lubjanka, „M“ Lubjanka), vchod z kratší strany náměstí. Boršč a další jednoduchá jídla, solidní oběd se v roce 2004 pořídil okolo 100 Rbl.

 

TIP! Restaurace Český dům. Komu by se stýskalo po pravých českých knedlících a pravému českému pivu za nevelký peníz, nechť zajde do Českého domu v blízkosti našeho velvyslanectví (ul. 3-ja Tverskaja-Jamskaja), kde v dolní jídelně dostanete svíčkovou s knedlíkem za 3,60 EUR a pivo za 1 EUR (platí se pouze v eurech). Podobná možnost je i naproti na Slovenském velvyslanectví (vchod z druhé strany od ulice Boľšaja Gruzinskaja) mají rovněž dobrý výběr jídel a slovenského vína, pivo je však ruské (zde je možné platit i v rublech).

Vstup na český nebo slovenský pas. Vše je asi 10 minut od Běloruského nádraží.

Nahoru

Velvyslanectví ČR

Juliusa Fučíka 12-14, 123056 Moskva, tel. 007 095 2510540-5, fax. 007 095 2501523.

Poloha je asi 10 min. od Běloruského nádraží - půjdete od nádraží po Tverské třídě a je to 3. ulice doprava. Když projdete podchodem doleva, dostanete se k Českému domu a kanceláři ČSA.

Nahoru

Mobilní telefony a e-mail

V Moskvě je řada internetových kaváren s obvykle cenou cca 60 Rbl za hodinu. Nejblíže centru je v obchodním centru „Ochotnyj rjad“ („M“ Ochotnyj rjad). Hned naproti české restaurace „U Švejka“ (velmi drahá, běžte raději do Českého domu).

 

Mobilní telefony:

Po Moskvě není problém najít roaming pro všechny tři české sítě. Pokud chcete vlastní mobil, tak je třeba mít odblokovaný telefon (dnes již není prakticky žádný problém). V Moskvě a dalších velkých městech Ruska je k dispozici síť tří základních mobilních operátorů - Beeline (www.beeline.ru), MTS (www.mts.ru) a Megafon (www.megafonmoscow.ru). Při krátké návštěvě obvykle volím Megafon s jeho tarif MeždunarodnyjJedinyj, který umožňuje poměrně laciné volání za solidní ceny jak po Rusku (3,50 Rbl/min po Moskvě, 8,50 po Rusku, tak i do zahraničí (minuta spojení na pevnou linku do ČR stála 5 Rbl/min. na český mobil potom 10 Rbl/min (stav únor 2011)

 Nahoru

Bezpečnost

V ulicích Moskvy je vcelku bezpečno, je třeba dávat standardní pozor na kapesní zloděje, ale Moskva je stále ve srovnání s Prahou bezpečnější.

Nahoru

Nákupy

Jestliže vám po cestě zbudou peníze, určitě si zajděte na nákupy. Vyplatí se kupovat především CD, kazety, videokazety, knihy atd. Potraviny a oblečení (přivážené především z Turecka) jsou zhruba stejně drahé jako u nás. Některé tipy :

Knihy a videokazety:

-Dom knigy (Arbat, st. metra Arbatskaja)

-Biblio Globus (Mjasnickaja, st. metra Lubjanka, východ ul. Mjasnickaja), nedaleko je muzeum Majakovského s malým obchodem s knihami humanitního zaměření, videokazetami světových i ruských filmů, záznamů baletních představení, retro plakáty.

-Dom Knigy (Tverskaja, st. metra Tverskaja nebo Puškinskaja)

Ve specializovaných obchodech, při některých knihovnách nebo v institutech najdete obvykle stánek s knihami, kde jsou obvyjkle nižší ceny.

 

Mapy:

Dobrý obchod s mapami je na ulici Kuzněckij most („M“ Kuzněckij most), po východu z metra se dáte doprava, první ulicí doleva a dolů a po pravé straně najdete obchod s mapami. K němu se lze dostat, pokud se postavíte čelem k Bolšomu těatra, projdete ulici mezi Bolšim těatrem a CUMem. Poté se dáte ulicí doprava a nahoru. Obchod je z tohoto pohledu po levé straně

 

 

CD a elektronika:

Gorbuška je jedno z největších tržišť s levnými (a většinou pirátskými) stříbrnými kotouči prakticky všech žánrů, na něž si vzpomenete, a hlavně  elektronikou. Stanice metra Bagrationovskaja - když se po východu z metra podíváte po směru jízdy vlaku od centra, je to směrem nalevo. Po 200 metrech jsou viditelné obrovské nápisy "Gorbuška" (Горбушка).

Oblečení : velký trh např. u stadiónu Lužniki (st. metra Sportivnaja)

 

Mapy pro vysokohorskou turistiku

Všem trekařům po bývalém SSSR!!!

V knihovně Moskovskogo gosudarstvennogo centraľnogo turističeskogo kluba existuje celá kartotéka popsaných "maršrutů" po celém bývalém SSSR. Musíte ale přijít již připraveni - s konkrétní trasou. Ke každé trase existuje celá svázaná práce (obvykle okolo 40-50 stran), která zahrnuje podrobný popis celé trasy, fotografie, schématické mapky (lze se podle nich solidně orientovat), podrobný harmonogram a případně deník cesty. Předpokládám, že podle podobného schématu jsou popsány všechny trasy. 

Kde knihovnu v Moskvě najdete? na ulici Boľšaja Kommunističeskaja 24 ("M" Taganskaja - koľcevaja, vyjděte u divadla Na Tagance, když se postavíte zády k východu z metra, uvidíte Taganské náměstí. Nalevo vepředu je velká bílá zeď a za ní vlevo vzadu ústí ulice Boľšaja kommunističeskaja, když se jí dáte po levé straně, asi po 300 m projdete okolo kostela a za ním je vchod na dvůr - naproti tomuto dvoru je zrušená pošta na čísle 37). Zde na dvoře je hned po levé straně vchod do knihovny, která je v 1. patře). 

Kdy má knihovna otevřeno? Po, Út, Čt 16-20; St, Pá 15-19.

Co tam můžete získat? Bohužel, nelze zde žádné mapy koupit. Můžete si zde najít konkrétní trasu (maršrut) podle kartotéky seřazené podle pohoří a na pas (přístupno i pro cizince) si prezenčně vypůjčit popisy těchto "maršrutů" a vypsat si pro vás důležité informace, případně si je ofotit (4 Rbl/stránka). Půjčení jedné složky stojí 4 Rbl (ceny z ledna 2005).

Kam se ještě podívat na tomto dvoře? Pokud se chcete podívat, co je možné koupit za trekkingové vybavení z místní i zahraniční produkce, zajděte ještě hlouběji do tohoto dvora, kde je malý obchůdek s vybavením. Prodávají zde i některé knihy o cestování, zpěvníky bardů, výjimečně i novější mapy.

Pro základní orientaci existuje například stránka http://mountains.tos.ru o VHT na největších pohořích SNS.

Nahoru