Madeira 2007

Tyto stránky nejsou vyčerpávajícím průvodce po Madeiře, tím spíše, že v češtině i v cizích jazycích existuje řada podobných stránek. Vzhledem k tomu, že jsme absolvovali pobyt v netradičním období a ne zcela tradičním způsobem a navíc s malým dítětem, předkládáme zde několik zkušeností pro ty, co by chtěli zkusit „Madeiru trochu jinak“.

Praktické informace

Před cestou

Průvodci a mapy

V češtině existuje několik průvodců po Madeiře, ale většinou se zaměřují na obecné pamětihodnosti, což může být zajímavé, pokud se chystáte objezdit ostrov. Ze zajímavých knih můžeme doporučit níže uvedené. Řada publikací je k dispozici v angličtině a dalších jazycích přímo na místě za 10-15 EUR. Vyplatí se určitě investice do kvalitního průvodce po levadách. Níže uvedená kiha Rolfe Goetza bohatě postačí. Pro běžné plánování cest před odjezdem Vám postačí některé internetové stránky. Pokud jde o mapy, vyplatila se nám německá mapa z nakladatelství Kompass v měřítku 1:50 000, kterou jsme sehnali v prodejně Kiwi na Jungmannově náměstí v Praze (internetový obchod www.kiwick.cz). Dají se samozřejmě sehnat i další podobné mapy.

 

Zajímavé knihy a publikace

Svátek, Josef Jan: Atlantis a Ultima Thule. Řivnáč, Praha, 1912

Raušar, Josef Zdeněk: Dojmy z cesty na tak zvané šťastné ostrovy Kanárské a na krásný ostrov Madeiru. Praha, 1931.

Klíma, Jan. Madeira. Stručné dějiny států. Libri, Praha, 2011.

Goetz, Rolf. Madeira. 50 vybraných horských túr a procházek po levadách. Fretag & Berndt, Praha, 2010.

Schetär-Köthe Daniela: Madeira a Porto Santo. Computer Press, Brno, 2010.

Madeira. Zvláštní číslo časopisu Země světa, roč. 9, č. 1 (leden), 2010.

 

Články v českých časopisech

Hrobka Karla I. Lidé a Země, č. 8, 2005.

Ostrov s hlavou v oblacích. Lidé a Země, č. 1, 2005.

Obří útes na Madeiře. Lidé a Země, č. 4, 2005.

Madeira, otevřený ostrov, č. 9, 2003.

 

Odkazy na internetu

Před cestou jsme čerpali především z těchto stránek:

madeira.rovnou.cz – poměrně podrobný přehled o Madeiře v češtině (není potřeba si kupovat dalšího průvodce), včetně hlavních turistických zajímavostí, historie, počasí, gastronomie aj. Není však příliš zaměřený na levady (ČJ).

https://www.garba.cz/madeira/ - tuto stránku jsme využili především pro její stručné, ale pro první seznámení plně dostačující informace o hlavních turistických stezkách, doplněné velmi ilustrativními obrázky (ocenili jsme i v terénu).

https://www.caminhadasmadeira.com – stručné popisy mnohých turistických tras, včetně mapek. velmi se nám osvědčilo při prvotním plánování (AJ, Port).

https://www.madeira-levada-walks.com/pages/walks.html - stránka, která je sice zaměřena na turisty, kteří nechtějí jít podél levad sami. Sami nejsme zastánci podobných skupin, navíc nám to přišlo poněkud drahé. Ale mohli jsme se opět podívat na stručné popisky hlavních turistických tras.

https://www.bongobongo.cz/svet/madeira.asp - pro úplně první seznámení s Madeirou

www.horariosfunchal.pt – jízdní řády městské hromadné dopravy i autobusové dopravy po ostrově.

www.mzv.cz/lisboa - stránky českého velvyslanectví v Lisabonu (Embaixada da Republica Checa, Rua Pero de Alenquer 14, 1400 Lisboa, Tel: 003511/301 04 87, 301 35 29.

 

Doprava na Madeiru

Jedinou možností je dnes letadlo, které přistane na nedávno rozšířeném letišti. To má zajímavou polohu, kdy přistávací/vzletová runway je tvořena kolosální betonovou estakádou vedoucí do moře (pěkný pohled je z dálnice Funchal – Mochico, pohled z kokpitu letadla - viz následující video). V zájezdu s cestovní kanceláří je cena letenky zahrnuta. Pokud cestujete mimo sezónu, kdy charterové linky nelétají, potom se musíte spokojit s dalšími možnostmi.

Nejjednodušší a obvykle také nejlevnější spojení je s TAP Air Portugal. Linka Praha (- Budapest) – Lisboa létá 3x týdně, linka Lisboa – Madeira potom několikrát denně. TAP zároveň umožňuje i stopover v Lisabonu, což lze jako zpestření cesty doporučit. Cena zpáteční letenky v lednu 2007 se pohybovala okolo 10 000 Kč (vč. poplatků), v roce 2012 to bylo při včasné rezervaci cca 8000 Kč.

Jinou možností jsou charterové a low-cost linky. Na Madeiru se létá celoročně především z Německa, případně z Vídně. Pro nás je nejbližší odlet z Drážďan, Mnichova, případně Nürnbergu či Vídně. Všechny tyto destinace jsou obsluhovány společnosti Air Berlin. Nevýhodou jsou obvykle odlety pouze 1-2x týdně a především se vylétává poměrně brzy ráno a přílet zpět do Německa je v pozdních večerních hodinách. Do všech směrů lze však využít noční autobusy Student Agency. Cena v závislosti na sezóně a rezervace předem může být nižší, ale také velmi podobná cestě s TAP (v našem případě jsme objednávali přes měsíc dopředu, mimo sezónu a celková cena i s dopravou na letiště (2 dospělí+1 dítě do 1 roku) by vyšla asi o 2000 Kč méně, což se nám nakonec příliš nevyplatilo.

Jinou možností je kombinace dvou letenek EasyJetu přes Londýn nebo v sezóně Jet2 přes Manchester, což může opět vyjít zhruba o polovinu levněji než s TAP, ale také skoro stejně draho, zvláště, pokud je nutno připočítat nocleh v přestupním bodu.

 

Doprava po Madeiře

Pro dopravu po Madeiře jsou prakticky pouze tři možnosti – autobusem/taxi nebo půjčeným autem, pokud nepočítám turistickou atrakcí jízdy na saních po prudkých ulicích z Monte ve Funchalu. Nejideálnější pro pohyb na ostrově se ukázala kombinace autobusové dopravy tam, kde se takto lze dostat, a půjčení si auta pro dojezd tam, kde autobusy nejezdí. Alternativně lze zvolit i dopravu taxíkem, avšak půjčení auta vyjde spíše výhodněji, což mluví pro tuto variantu. Bez auta se však dají naplánovat některé výlety z místa na místo (například po hlavním hřebeni hor).

 

Autobusy:

Autobusovou dopravu zajišťuje několik společností, jak po Funchalu, tak i po velké části ostrova. Rodoeste (www.rodoeste.pt) a SAM (www.sam.pt) obsluhují většinu linek na jihu, západě a ve středu ostrova, zatímco sever a východ obsluhují Carros de Sao Goncalo a Automoveis do Canico. Pro základní orientaci lze nalézt tento neoficiální průvodce (včetně přehledné mapy spojů).

Pro předběžné plánování lze najít aktuální jízdní řád na stránce www.horariosdofunchal.pt (anglicky i portugalsky). Osvědčil se nám i autobusový jízdní řád, který lze zakoupit v informacích ve Funchalu (1,20 EUR).

Ceny za autobusy jsou přiměřené. Celá Madeira je rozdělena na pásma a v tom nejdelším stojí jízdné přes 5 EUR. Podrobnosti o spojení u jednotlivých atrakcí. Výstup je třeba ohlásit řidiči (nejlépe dostatečně předem) a i tak sledovat krajinu, jinak Vaši zastávku může přejet, aniž by si na Vás někdo vzpomněl.

Cestu je třeba dobře plánovat, protože autobusy nejezdí příliš často a mohlo by se stát, že nestihnete poslední nebo dokonce jediný autobus z/do daného místa.

 

Půjčovny aut

Půčení auta je nejobvyklejším způsobem cestování. Do některých turistických míst se totiž jinak dostat nedá. Vzdálenosti jsou krátké, cesty celkem dobré, byˇněkterá stoupání jsou poměrně příkrá. Pro půjčení auta existuje několik běžných kanceláři, je vhodné projít všechny, případné i nějaké srovnávací weby (my jsme použili Argus car hire (https://www.arguscarhire.com). Vždy je nutno velmi pečlivě se dívat na nejmenší podrobnosti, aby Vás poté nepřekvapil nepříjemný příplatek. Zvláště je nutné si pohlídat následující náležitosti:

- poplatek za vrácení na letišti/na jiném místě. Pokud si budete půčovat auto v centru a vracet je na letišti, počítete s poplatkem. Někdy je to třeba jenom 10 EUR (Budget), v jiných je vrácení možné zdarma (Sixt), avšak pouze pokud je kancelář otevřená (v našem případě, protože jsme odlétali brzy ráno, činil příplatek 40 EUR).

- kreditní karta. Ve většině případů je vyžadováno předložení kreditní karty ze které jste platili. Pokud tuto kartu nemáte, potom je často vyžadováno doplňující pojištění škod (10-15 EUR za den).

- dětská autosedačka. Pokud máte dítě do 10 let, potom je povinná autosedačka (příplatek cca 6-8 EUR za den, pokud to jde, je vhodnější dovézt vlastní).

Pokud máte, nezapomeňte případně předložit svou Frequent Flyer Program kartu, většina leteckých společností má dohody s velkými půjčovnami aut.

Ubytování

Pokud jedete s cestovní kanceláří, ubytování budete mít zajištěné v hotelu podle svého výběru. Pokud chcete vyrážet po Madeiře, je možná vhodnější chtít hotel v centru. Snail Tours nabízí hotel Central, který je přímo v srdci starého města ve Funchalu, v pěší vzdálenosti od pamětihodností a autobusového nádraží.

My jsme v zimě zvolili zajímavou variantu pronájmu bytu. Byt jsme si pronajali výběrem ze stránky www.madeira-online.com nebo www.madeiraapartments.com (Rua do Seminário, Nr. 12, 3rd Floor, Esquerdo, 9000-022 Funchal, Madeira, Tel: +351 +291 +222006, Fax +351 +291 +001312).

Nejprve jsme bydleli v centru Funchalu (Catybel) a poté jsme se přestěhovali do nádherného prostředí Hortensia Tea House, které je však trochu z ruky na dojíždění (jezdí sem autobus č. 47), ale lze to zvládnout. My jsme však na tyto dny měli půjčené auto. Cena za apartmán se pohybovala okolo 50 EUR za noc. V Catybelu by se vyspali i 4 lidé (normální byt 2+1), v Hortensii je to byt akorát na dva lidi (1+1).

Na uvedené stránce jsou i další apartmány, ale obvykle jsou hodně mimo Funchal, nebo jsou neúměrně drahé.

Z dalších apartmánů/bytů se nám líbila například Vila Teresinha v centru Funchalu, která nabízí dvoulůžkový pokoj za 30-45 EUR, včetně snídaně, což bylo ve své kategorii nejlevnější ubytování (bohužel bylo obsazeno). Kontakty: Rua das Cruzes,21, 9000-025 – Funchal, Madeira – Portugal, Phone: 351 291 741723, Fax: 351 291 744515, Email: vilateresinha@mail.telepac.pt.

Podle našeho pozorování není problém ani spaní pod stanem – podél levad lze vždy najít nějaký kousek místa a blízko vždy může být nějaký panenský vodopád s pitnou vodou. Pouze na hlavním hřebenu a na centrální pláni je s vodou potíž.

Ještě jednou možností je bydlení v horách – pod sedlem Encumeada (nástupiště několika turistických tras) je venkovská chata Pousada do Vinhaticos nepatří k nejlevnějším, autobusové spojení je pouze několikrát denně a nejbližší obchod několik kilometrů daleko (a restaurace v sedle taktéž). Základna ve Funchalu se nám osvědčila mnohem více.

 

Rozpočet

Na Madeiře jsme byli čistého času 8 dní plus dvakrát půlden, skoro celý den cesta letadlem). Pří výběru ubytování jsme museli brát trochu brát ohled na naši malou Marušku – pronájem apartmánu se ukázal jako ideální volba pro nás, což však není univerzální volba. Celá dovolená nás stála zhruba toto:

Letenka 2 lidi+1 infant

23500 Kč

Ubytování (apt. 9 nocí á 45, resp. 47,50 EUR)

420 EUR

Pronájem auta OPEL Corsa (5 dní, vč. příplatku za odevzdání na letišti mimo otevírací dobu a dětskou sedačky, kterou jsme mohli vzít s sebou),

 

160 EUR

Jídlo a restaurace, jiné nákupy

220 EUR

Celkem cca (1 EUR = cca 27 Kč v roce 2007)

45000 Kč

Stravování a nakupování jídla

Hlavní body, pokud jde o stravování, jsou popsány na této stránce. Všichni průvodci upozorňují především na úhořovitou rybu espada, kterou můžete vidět i na tradičním rybím trhu na Mercado dos Lavradores v centru Funchalu.

Na stejné stránce jsou i základní informace o madeirském víně. Zkuste také najít nějaké vinaře mimo Funchal, zážitek je ještě bezprostřednější (podívejte se v obchodě na etikety, kde jsou adresy sklepů, a pokud pojedete okolo, zastavte se). Jinak ve všech obchodech jsou k dostání vedle tradičních Madeir i „klasická vína“ (to je informace pro milovníky suchého vína, které se na Madeiře dá sehnat taky).

Pro běžné potřeby nákupu jídla funguje v každém městě přinejmenším jeden supermarket (jeden z nich je hned vedle hotelu Central). Na venkově je potom jeden až několik menších obchůdků v každé vesnici.

Suvenýry

I ten největší abstinent většinou neodolá a koupí alespoň pro někoho láhev pravého madeirského vína. Novější ročníky lze sehnat za 5-10 EUR/0,5 l, za několik desítek až set euro lze sehnat ve vybraných sklepích i starší značky. Za podobnou cenu jsme si dovezli i několik lahví suchého červeného madeirského, které jsme v ČR prozatím nesehnali. Dovozcem portugalských pevninských vín je u nás např. www.vinoportugal.cz.

Zvláště v zimě budete žasnout nad květinami. Nádherné bílé kaly a jiné výtvory bdete potkávat jen tak okolo zahrádek či v přírodě na různých místech Madeiry. Nejkrásnější je potom květinový trh v centru Funchalu (Mercado dos Lavradores), kde prodávají trhovkyně v místních krojích. Pokud si je koupíte na konci svého pobytu, obvykle přežijí i cestu domů a další 2-3 týdny ve váze. K dalším slavným suvenýrům patří proutěné zboží z Camachy.

Jazyk

Na Madeiře se pochopitelně mluví portugalsky. Kromě toho sem přijíždí velké množství britských turistů, tj. ve většině turistických destinací, v cestovních kancelářích, v řadě restaurací se domluvíte anglicky.

Nám se osvědčila i španělština, která je portugalštině celkem podobná a sloužila nám pro domluvu, pokud náš protějšek nebyl v angličtině zdatný (také nadávky jsou v obou jazycích podobné). Navíc nám španělština pomáhala luštit nápisy, které byly pouze v portugalštině.

Pokud pojedete se zájezdem, budete mít nejspíše česky mluvícího delegáta/delegátku

Lékařská péče

Ve Funchalu na klinice Santa Luzia funguje MUDr. Jan Vojtík (tel. 291 200 000). Tato informace je převzata ze stránky madeira.rovnou.cz, ale nebyla prakticky ověřena. Pojištění léčebných výloh by dnes mělo být samozřejmostí.

Zajímavá místa

Funchal

Centrální a na Madeiru velmi rušné město. K hlavním památkách patří pobřežní promenáda (Avenida do Mar). Z muzeí mohou zaujmout především muzeum vína – The Old Brandy Wine Shop (za informační kanceláří). Nad městem (možno sjet lanovkou z Monte, jinak autobus 20 a 21). Informace jsou na Avenida Arriaga (za monumentální budovou hlavní pošty - correos).

Levady a horské trasy

Levady jsou typické pro velkou část Madeiry. Sloužily jako kanály pro přívod vody, dnes jsou z mnohých z nich turistické stezky. Některé z nich jsou zajištěné, nicméně na řadě z nich chybí zábradlí. Levady vedou většinou v dosti prudkých svazích, takže pokud někdo má závratě, nebo chodící malé děti, nechte si na cestu po levadách zajít chuť (my jsme roční dítě nosili v šátku, což bylo v pohodě). Často totiž budete chodit po úsecích, kde vedle levady je několik desítek až set metrů hluboké údolí.

Na řadě míst jsou tunely, takže čelovku (nebo jinou dobrou baterku) je nutné si přibalit. Dobré a pevné boty jsou rovněž nutností.

Následující levady jsou pouze přehledem těch nejzajímavějších tras, z nichž máme zkušenosti, nebo které jsme zkoumali jako případnou eventualitu. Hvězdičkami je značená náročnost (jedna hvězdička – nejlehčí, tři hvězdičky nejtěžší), což vychází ze zcela subjektivního hodnocení.

 

Levada do Tornos (*, pokračování přes tunel cesty **-***)

(Camacha – Hortensia Tea House – Monte, celodenní výlet, pokud půjdete jenom z/do Hortensie, tak odpolední vycházka). Poměrně jednoduchá a turisticky populární levada, která vede nad Funchalem až na Monte. Pokud se však vydáte (přes doporučený zákaz) mimo Monte, projdete docela divokou krajinou a můžete absolvovat asi 3 km dlouhý tunel (šli jsme jím nějakých 45 minut, naše malá Maruška naštěstí v šátku usnula).

Charakter: poměrně dobře „snesitelná“ levada, nově vybetonovaná levada. Pokud však budete pokračovat mimo Monte, tak jsou zde dosud nezajištěné úseky s hlubokými pohledy (nikoliv pro závraťové typy), dále uvedený tunel.

Přístup: Bus. 29 do Camachy, MHD č. 47 k Hortensia Tea House, MHD č. 20 k Monte.

 

Levada Rabacal/Risco/25 Fontes (**)

(minimálně 3 hodiny, včetně sestupu z parkoviště). Jedna z nejznámějších levad, takže doporučujeme přijet celkem brzo. Jedná se o několik levad v různých stupních nad sebou. Jedna vede k velkému vodopádu, druhá končí u skalního kotle s údajně 25 vodopády. Ještě níže je nejméně turisticky využívaná Levada Agua do Vimiero (opět slepá). Místy nezajištěné hluboké pohledy.

Přístup: pouze autem do sedla Encumeada a na sedle doleva na náhorní plošinu (směr Porto Moniz), cesta trvá cca 1 h z Funchalu, v tunelech na náhorní plošině jsou místy díry v silnici. Poté po náhorní plošině až na odbočku Rabacal. Zde je u hrany náhorní plošiny parkoviště, dále mohou pouze cestovní kanceláře. Sestup cca 3 km po silnici.

 

Ribeiro Frío – Balcoes (1,5 km) *

Pěkná široká cesta podél levady, po cca 1,2 km je odbočka, která Vás odvede na překrásný výhled na místní nejvyšší velikány.

Přístup: autobus č. 56 (8.10, 10.00 z Funchalu) do Ribeiro Frío

 

Ribeiro Frío – Portella/Santo da Serra **

(cca 12 km, cca 4-5 h). Jedna z klasických levad, přesto na ní nenajdete příliš mnoho turistů. Začíná se u farmy na pstruhy v Riberio Frío (celkem přehlédnutelný ukazatel Portela u malého domku, kousek pod farmou). Naproti je východiska na Balcoes. Jde se celoročně v krásné zeleni, s hustými lesy i krásnými výhledy. Na několika místech jsou ne stoprocentně zajištěná místa, ale bez problémů průchozí. U první vodárny se můžete rozhodnout, zda půjdete do sedla Portela (špatné autobusové spojení), nebo již pohodlnou cestou do Santo da Serra (odbočka od levady doleva dolů u druhé vodárny), která vede krásnými jehličnatými lesy.

Přístup: autobus č. 56 (8.10, 10.00 z Funchalu) do Ribeiro Frío, bus 77 do Santo da Serra.

 

Qeimadas – Caldeirao Verde (– Caldeirao Inferno) (cca 13 km, cca 4-5 h). ** (Caldeirao Inferno ***, další pokračování ****)

Další z klasických treků. Cesta vede od malé farmy v Queimadas vavřínovým lesem až nad několik set metrů hlubokým údolím k velkému skalnímu kotli s asi 30 vysokým vodopádem. Cesta je výborně zajištěná celkem pevným zábradlím, což se na některých místech docela hodí. Cestou se jde několika tunely, které jsou rovněž zajištěné.

Od vodopádu lze pokračovat velmi těžkou levadou do Caldeirao Inferno (Pekelný kotel), prý jedna z nejdivočejších levad (také je označená černou barvou). Celá cesta se však jenom těžko absolvovat za jeden den. Z Caldeirao Inferno lze teoreticky dále pokračovat několik kilometrů dlouhým tunelem pod centrálním hřebenem do lokality Cruzinhos. Ale to už je pro velmi perfektně připravené „levadaře“.

Přístup: autem do Santany (typické místní domky), odtud nahoru do Queimadas (odbočka z hlavní ulice v Santaně, úzká prudká cesta, plošinky na vyhnutí dvou aut jsou však časté). Lze o údolí blíže (v tomto případě jeďte v Santaně na odbočku směr Achada do Teixera). Jinak lze použít autobus do Santany a odtud taxi (cca 20 EUR jedna cesta).

 

Levada do Norte * (kombinace **-***)

Levada, která leží trochu ve stínu zájmu o hřebenovku na centrálním hřebenu. Také se jí říká „Cesta konvalinek“. Velmi pěkná cesta, zpočátku s výhledem na centrální hřeben, později poměrně divokou krajinou s jedním dlouhým a několika menšími tunely. Cesta končí u vodopádu a cca 2 km dlouhého tunelu, kterým se dá těžko, ale přece projít na levadu pod náhorní plošinou do Bica di Cana (někdo sem však musí převézt auto, protože sem nevede spojení). Cesta je na klíčových místech zajištěna. Pokud Vám nevadí cca 3 km dlouhý tunel, potom lze zkombinovat celou cestu i s Levadou da Serra, přičemž vyjdete pod sedlem Encumeada.

Přístup: Autobus č. 139 do sedla Encumeada. Do Bica di Cana na náhorní plošině se jede podobně jako na Rabacal.

 

Porto de San Lourenco (cca 8 km, 2 h) **

Rovněž populární cesta na nejvýchodnějším cípu Madeiry. Cesta vede poloostrovem s nádhernými výhledy na pobřežní útesy, skály, na nejvýchodnější ostrovy a za dobrého počasí i vzdálený na ostrov Porto Santo. Zajímavostí je pouze několikametrová šíje, která vede několik desítek metrů nad hladinou moře. Pokud sestoupíte až k moři, najdete tady jedny z mála pláží na Madeiře. Cesta je zajištěna pouze na nejnebezpečnějších místech, vede po skalách, avšak s dobrou obuví je bez problémů zvládnutelná.

Přístup: několikrát denně autobus č. 113 z Canicalu/Funchalu.

 

Achada de Teixera - Pico Ruivo (3 km) **

Nejjednodušší cesta na nejvyšší horu Madeiry, na cestě je plno skvělých výhledů na okolní hory a v případě dobrého počasí i hluboko do údolí až k moři. Jedná se o velmi populární cestu, takže doporučujeme přijet co nejdříve ráno. Cesta je bezproblémová (většinou pohodlný kamenný chodník), avšak obvykle větrná. Pod Pico Ruivo je turistická chata s občerstvením, kde lze přespat. Tuto cestu je možné kombinovat s druhými cestami (Encumeada je 11 km, Pico de Arreiro cca 5,5 km, obojí poměrně náročné cesty)

Přístup: Achada de Terreiras je jedno velké parkoviště, kam se však lze dostat pouze autem (pozor úzká cesta, místy díry). Za nedalekou budovou je zajímavý kamenný útvar (Kamenný muž).

 

Pico de Arreiro – Pico Ruivo (5,5 km, tam i zpět celodenní výlet) ***

Jedna z hlavních hřebenovek na Madeiře. Začíná na parkovišti pod Pico Arreiro a dále vede kamenitou hřebenovkou podél Pico des Torres. Na jednom místě se cesta rozděluje a část vede tunelem. Trasa se napojuje na cestu Achada de Teixera – Pico Ruivo. Jedná se o poměrně náročnou cestu, ne vždy dobře zajištěnou. Patří však mezi nejkrásnější cesty. Jedná se rovněž o populární trasu, takže je vhodné si přivstat. Lze kombinovat i s Achado de Teixera (avšak obě výchozí místa jsou bez veřejné dopravy) či Encumeadou. Pokud nemáte vlastní dopravu, je ideální dvoudenní trek Encumeada – Pico Ruivo – Pico Arreiro – křižovatka se silnicí do Camachy.

Přístup: Obvykle se chodí tam i zpět z parkoviště pod Pico Arreiro (lze mastňácky vyběhnout na vrchol). Z Funchalu na Camachu, na malém sedle vede cesta dále do Ribeiro Frio a doleva na Pico Arreiro.

 

EncumeadaPico Ruivo – Achada de Teixera/Curral das Freias (11 km) (do Curral das Freias**, na Pico Ruivo ***).

Rovněž populární, ale náročná hřebenovka. Jsou zde prudká stoupání i klesání, nádherné výhledy na hlavní hřeben Madeiry i na náhorní plošinu, možnost vidět inverzní počasí, skvělé skalní útvary, husté lesy. Z Endumeady se jde po tisících schodech až na hřeben až těšně pod Pico de Sao Jorge, tam se teprve cesta láme prudce dolů do sedla. Zde se cesty mohou rozdělit. Jedna cesta vede opět nahoru směrem na Pico Ruivo (ještě poměrně drsné stoupání), úniková cesta vede dolů krásnými eukalyptovými (a vlhkými) lesy do Faja dos Cardos, případně do Curral das Freias (další 2,5 km), odkud jezdí několikrát denně autobus do Funchalu.

Přístup: autobus č. 6 nebo 139 do Encumeady (odjezd 7.35 a 9.00 z Funchalu), autobus č. 81 do Curral das Freias, parkoviště pod Achada de Teixera (bez veřejné dopravy).