Gruzie A-Z

Na tomto místě přináším několik základních informací, které by Vám mohly pomoci při prvotním seznámení s Gruzií.

 

Čas

Rozdíl mezi Gruzií a ČR/Slovenskem činí v létě +2 hodiny, v zimě +3 h (Gruzie nedrží letní a zimní čas).

 

Doprava

Doprava do země

Železniční doprava

Gruzínské železnice - jízdní řád

Gruzínské železnice lze použít především na dopravu do větších měst na trase Tbilisi - Gori - Kutaisi - pobřeží Černého moře/Zugdidi(Ozurgeti. Ze Tbilisi do Batumi jezdí efektivně pouze denní rychlejší vlaky (cca 5,5 hodiny, 3x denně ráno a večer + noční električka o víkendu v nepříliš atraktivní časy. Kromě toho existuje do Jerevanu (v letních měsících přizpůsobené frekvenci Jerevan - Batumi 2x týdně a Tbilisi-Jerevan 5x týdně). I tyto vlaky bývají často vyprodané arménskými rekreanty. Vlak Tbilisi - Baku byl dočasně zrušen.

 

Jízdenky lze koupit
a) v pokladnách na kterémkoliv nádraží Gruzie
b) na webu gruzínských železnic (https://www.railway.ge)
c) v platebních termínálech Paybox po celé zemi nebo na nádraží.
d) na webu tkt.ge po předchozí registraci.
 
V letních měsících počítejte s dřívější rezervací, protože vlaky mohou být plné.

Letecká doprava v Gruzii

Vnitrostátní lety provozuje společnost Vanilla Sky z letiště Natachtari (za Tbilisi) českým L-410 pro 17 lidí. Letenky (zejména do/z Mestie a Ambrolauri) bývají obsazené týdny až měsíce dopředu!!!

Tbilisi - Batumi. spojení 3x týdně (v létě i denně, bývá obsazené dopředu, 125 GEL).

Tbilisi/Kutaisi - Mestia/Ambrolauri. V létě spojení denně Tbilisi-Natachtari - Mestia (90 GEL), 2-3x týdně Tbilisi-Natachtari - Ambrolauri (50 GEL) a cca 2x týdně Kutaisi - Mestia (50 GEL).

Aktuální letový řád s odlety (vyhlašováno vždy na aktuální a následující měsíc). Ceny Tbilisi-Natachtari - Mestia

V ceně je 15 kg zavazadel a doprava minibusem z/do Tbilisi (cca 2 h před odletem z Rustaveli u hotelu Radisson, památník kola).

Prodej letenekVanilla Sky (možnost rezervace pomocí webového formuláře). tel. (+995 32) 2 427 427; mobil (+995) 599 659 099; kancelář na Važa Pšavela 5 (otevřeno Po-Pá 10-18, So 10-14), info@vanillasky.ge.

Autobusová doprava/maršrutky

Tato doprava je hlavním pilířem vnitrostátní dopravy v Gruzii a spojuje velká i menší města. Jezdí se podle jízdních řádů, jakkoliv tyto jsou málokde vyvěšené.

Starý a neaktuální, ale přehledný jízdní řád pro vybrané stanice lze najít na https://transportgeorgia.wordpress.com/page/2/

Půjčení auta/auto s řidičem

Existuje poměrně mnoho webových stránek, které nabízejí auta. Pokud chcete nějakou souhrnnou stránku, potom existuje například web https://georgia.myrentacar.com.

Pokud počítáte s půjčením auta, je vhodné pořídit si nabíječku do zapalovače auta. GPS naviga ci není třeba půjčovat, téměř všude jsme v Gruzii (i v Arménii) vystačili s offline applikací z Mapy.cz.  

Transfer s řidičem

https://gotrip.ge/. Poměrně nový projekt, který sdružuje přísně vybrané řidiče pro cesty s turisty. Cena není o mnoho vyšší než na ulici a řidiči jsou vybíráni a rozhodně nebudou nervózní, pokud požádáte o zastavení na několika místech. Na webové stránce si lze vygenerovat cestu podle svého přání. Velmi vhodné pro jednorázové cesty odněkud někam se zastávkami. Řidiči obvykle hovoří pouze rusky, avšak lze zadat požadavek i na anglicky mluvícího řidiče.

Příklady cen:

Tbilisi – Kazbegi a zpět (cca 50-60 USD)

Tbilisi – Batumi se zastávkami Uplisciche a kaňon Okace 90-100 USD (zastávky mohou být variabilní)

Tbilisi – Jerevan 110-130 USD (možnost zastávek je na domluvě s řidičem).

1-denní okružní cesty po Kachetii vyjde na 60-100 USD podle toho, jakou zvolíte cestu.

 

Cesty půjčeným autem do Thušska, Chevsurska (Šatili), horní Svanetie

Pokud chcete do Thušska, Chevsurska či do horní Svanetie, potom zdaleka ne všechny půjčovny jízdu po těchto cestách umožňují (monitorováno pomocí vestavěné GPS). Existuje pouze několik půjčoven, které jsou ochotné auto na cesty do těchto oblastí půjčit. Vždy však zkontrolujte, zda Vám kontrakt skutečně umožňuje takto naplánovanou cestu. Případně to uveďte do poznámky při rezervaci. Pro menší skupinu do 4-5 lidí úplně stačí Toyota RAV či Mitsubishi Pajero IO (sám jsem vlastní auto této značky po Thušsku či Chevsursku mnohokrát proháněl).

POZOR! Cesta do Thušska či Chevsurska funguje obvykle od konce května do poloviny října (při vhodných podmínkách i zhruba 2 týdny dříve, respektive později). Spíše nedoporučuji (zvláště, pokud nemáte zkušenosti s řízením v terénu) jezdit hned na začátku sezóny, kdy může být cesta poměrně kluzká či blátivá. V každém případě obě cesty vyžadují zdravou míru respektu, ale při opatrném řízení lze projet bez problémů.

  https://4x4carrental.pl/en/  - polská firma, která se přímo na půjčování podobných aut specializuje. Ceny však začínají na 250 GEL/auto/den. Navíc často nabízejí větší auta než je třeba.

www.jeeprent.ge/. Zhruba mezi, půjčovné na Toyota RAV 4x4 cca za od 160 GEL/den.

 

Internetové odkazy

Odkazy na zajímavé stránky o Kavkazu

 

Jazyk

Ruština je stále první cizí jazyk pro střední a starší generaci. Nejedná se však o univerzální jazyk, se kterým se lze domluvit všude (i v dobách Sovětského svazu nebyla v Gruzii znalost ruštiny samozřejmostí, na rozdíl od sousední Arménie či Ázerbájdžánu). Mladší a vzdělanější generace obvykle rozumí alespoň trochu rusky nebo anglicky. Ve větších městech obvykle lidé rozumí ruštině alespoň na základní úrovni, na vesnicích je znalost jakéhokoliv cizího jazyka složitější. Komunikace v ruštině obvykle není společenským problémem, ačkoliv znalost alespoň několika gruzínských slovíček je velmi vítána.

 

Mapy

https://www.geoland.ge – gruzínská firma Geoland produkuje kvalitní mapy (adresa ul. Telegraph 3, na pravém nábřeží řeky Kury). Jejich hlavní mapou je silniční mapa Gruzie na čtyřech listech v měřítku 1:250 000. K dispozici jsou i trekkingové mapy oblasti Kazbegi a Gudauri, oblasti Bordžomi a Bakuriani a Mapa Tbilisi a okolí. Na svých stránkách má zdarma ke stažení i sovětské mapy. V České republice prodává tyto mapy například Mapy na Hory (dříve Kiwi) na Masarykově nábřeží 22 (klub Karavansaraj)

Pokud používáte GPS, potom do těchto přístrojů prodávají GPS mapy Gruzie v měřítku 1:50000, které jsou poměrně spolehlivé s každoroční aktualizací.

 

Místní lidé

Gruzíni jsou obvykle velmi přátelští vůči cizincům, snaží se jim všemožně pomoci a jsou velmi pohostinní (někdy až vražedně). Přestože třeba v soukromých guest housech platíte za ubytování a stravu, bližší kontakt s hostitelskou rodinou je velmi běžný. Místní lidé jsou velmi hrdí na Gruzii, na její kulturu či historii a je velmi nevhodné dávat v tomto smyslu najevo jakoukoliv přezíravost.

V sektoru cestovního ruchu však nelze popřít, že se stále více objevují lidé, kteří se snaží na neznalých cizincích vydělat. Platí to především o taxikářích na letišti, ubytování ve Stepancmindě či v jiných službách. Pro taxi je proto vhodné používat webové aplikace (Yandex, Bolt) a pro ubytování je vhodné mít rezervované ubytování dopředu přes Booking.com či AirBNB.

Obchody

Obchody fungují bez problémů, ve větších městech jsou i jakési samoobsluhy či supermarkety (+ ve Tbilisi je i několik hypermarketů - Goodwill, Carrefour a staví se další). V každém městě je jeden až několik trhů (bazarů), kde lze dokoupit ovoce, zeleninu a další základní potraviny. Podél větších cest obvykle stávají prodavači místní produkce, kde lze nakoupit velmi lacino (kilo ovoce v sezóně cca 1-2 lari podle druhu, mimo sezónu o něco více). Okolo cest je i dost více či méně drahých restaurací a motorestů, kde se dá dobře a za rozumný peníz najíst (obvyklé jídlo v restauraci ve Tbilisi a ve větších turistických lokalitách či horských oblastech vyjde okolo 20-30 GEL, mimo tyto oblasti spíše laciněji)

Otevírací doby

Obvyklá otevírací doba v bankách a dalších oficiálních zařízeních je 10-18 s polední přestávkou mezi 13-14 nebo 14-15 hodinou. Většina soukromých obchodů má otevřeno cca 9-21/22 hodin, některé obchody, lékárny či směnárny jsou potom otevřené 24 h.

Peníze a výměna peněz

Gruzínské lari používají bankovky 5,10,20,50,100 a 200 GEL. Mince se používají v hodnotách 1 a 2 GEL a 5,10,20,50 tetri.

Nejlepší pro výměnu jsou dolary nebo eura, ostatní měny se přijímají méně často a obvykle na centrálních tržištích (bazar u nádraží ve Tbilisi). Směnárny jsou ve velkých městech ve velmi hojném počtu. Aktuální kurz je k dispozici na stránkách https://www.xe.net/ucc nebo na stránkách Gruzínské národní banky (www.nbg.gov.ge). V létě 2022 se kurs pohyboval ve výši 1 EUR=cca 2,8 GEL, 1 USD=cca 2,8 GEL. Kurs prochází drobným kolísáním v průběhu celého roku.

Bankomaty běžně fungují a přijímají zahraniční platební karty. Akceptace zahraničních karet v obchodech je ve městech prakticky bezproblémová, v menších městech či na vesnicích však na karty nelze spoléhat. V horách je potom nutné zásobit se dostatečnou hotovostí.

V běžných obchodech je někdy složitější rozměnit bankovky 50 GEL a výše. Ve směnárnách lze požádat o drobné (churde gaagt?/Máte drobné? Churde mindoda/Chtěl bych drobné)

 

   

Státní svátky

1.-2. ledna – Nový rok

7. ledna – pravoslavné Vánoce

3. března – Den matek (pracovní)

8. března – Den žen (pracovní)

Velikonoce (pondělí nepracovní)

9. dubna – Den obnovení nezávislosti Gruzie a vzpomínka na oběti masakru v roce 1989

9. května – Den vítězství 9 May Victory Day

12. května – Den. Sv. Ondřeje (pracovní)

26. května – Den nezávislosti

28. srpna – Nanebevzetí Panny Marie (nepracovní)

23. listopadu – Den sv. Jiří

Telefonní čísla v nouzi

112 - jednotné nouzové číslo

022 – Policie

01, 011 – Hasiči

+995/599/547173 - Velvyslanectví ČR, pohotovostní telefon

Turistické zajímavosti

Hlavní zajímavosti jižního Kavkazu (soubor .pdf cca 4,4 Mb).

Ubytování

V Gruzii je dosud nedostatek hotelových kapacit střední a nižší úrovně (a nižší úroveň je často opravdu hodně špinavá). V některých městech lze najít velmi laciné hotely od ca 30 GEL/os./noc

Hostely často kompenzuje ubytování v soukromí, které je však deklarováno jako hotel, rodiný hotel či penzión (guest house). Ubytování v takových zařízeních stojí obvykle 25-40 GEL, dokoupit lze i jídlo (někde je dokonce v ceně). Ve významnějších střediscích jako Bakuriani však tento typ ubytování vyjde minimálně 50-60 GEL/os./noc včetně plné penze. .

Spaní ve volné přírodě obvykle není problém, pokud si však postavíte stan nedaleko osídleného místa, potom je možné, že Vás místní lidé sami pozvou přinejmenším k přespání.

Velvyslanectví ČR

Adresa: Chavchavadze Ave., 37-block VI, 0179 Tbilisi, Google Maps

Jak najít velvyslanectví

- autobus do zastávky Samebis eklesia na třídě Čavčavadze (např. č. 301, 345, 358, 388 z náměstí Svobody, č. 307 a 354 z vlakového nádraží/Mardžanišvili nebo maršrutka 512 z Didube)

- taxi – orientační bod (Čavčavadzis/Samebis eklesia či Vakis Karfuri - supermarket Carrefour).

Velvyslanectví je přímo vedle kostela Sameba

Zásuvky a elektřina

Standardní evopské 220-230 V

Dodávky elektřiny jsou ve větších městech v zásadě stabilní, v menších oblastech se může, zejména v zimním období, vyskytovat přerušení dodávky elektřiny.

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz či informaci, kterou by bylo potřeba na tyto stránky umístit, obraťte se na můj e-mail slavomir.horak [at] post.cz.