Koronavirus a Gruzie

(AKTUALIZACE 10.7.2021)

Aktuální informace o opatřeních gruzínské vlády o přechodu hranic

Registrační formulář pro zjednodušený vstup do Gruzie (nutno mít vyplněný před příletem do Gruzie)

Kdy jste považováni za očkované z hlediska Česka?

a) máte ukončené dvoudávkové očkování (Pfizer, Moderna, Astra) + 14 dní

b) máte jednodávkové očkování Johnson + 14 dní
 

Kdy jste považováni za očkované z hlediska Gruzie?

a) máte ukončené dvoudávkové očkování (Pfizer, Moderna, Astra)

b) máte jednodávkové očkování Johnson
 
Ve všech ostatních případech jste považováni za neočkované a vztahují se na Vás příslušná pravidla.

Přílet do Gruzie

Pozemní hraniční přechody jsou otevřeny s Arménií a Tureckem (v každém státu platí spefické podmínky pro vstup, tranzit či pobyt).

- vyplněný dotazník (nutno prokázat na letišti) + PCR test podle požadavků letecké společnosti (ne starší než 72 h na moment odletu z Prahy)

- PCR test bude nutno udělat po 3 dnech pobytu v Gruzii (je nutno naplánovat cestu podle toho - tj. přiletět nejpozději 4 dny před výjezdem do Thušska).

- Alternativou PCR testů je prokázání plného očkování s mezinárodním certifikátem o COVIDu (bez PCR testu však i očkovaní nemusejí být vpuštěni na palubu letadla).


Pobyt v Gruzii

Při pohybu v uzavřených místech (obchody, úřady, bazary, veřejná doprava, taxi) je nutné mít roušku (pravidlo o nošení ochrany venku bylo zrušeno od 1.7.2021). Přesto si, prosím, připravte jak na cestu do Gruzie, tak i na hory roušky nebo respirátory, dezinfekci a další nezbytnosti, na které jsme si uvykli doma.

Návrat do ČR

Gruzie spadá mezi země s vysokým rizikem nákazy (tmavě červené podle ministerstva zahraničí)

- Pro návrat do Česka je nutný PCR test ne starší než 72 h před příletem do ČR.

- Vyplněný příjezdový form ulář + další PCR test nejdříve 5., nejpozději 14. den den po návratu (do té doby je povinná samoizolace).

- pro očkované nebude třeba žádných testů pro vstup do ČR, PCR test však často vyžadují letecké společnosti.

 

Pro neočkované je tedy nutno počítat s následujícími náklady:

- celkem 4 PCR testy (2x v ČR a 2x v Gruzii).

- minimálně 4 denní pobyt v Gruzii před odjezdem na Help-camp (tj. přílet v nejpozději v úterý 13.7.)

- minimálně 6-denní karanténou po návratu z Gruzie.

 

Pro očkované

- celkem 2 PCR testy pro leteckou společnosti (vždy před odletem). Pokud si ověříte, že Vás společnost vezme na palubu pouze s dokladem o očkování, potom není potřeba žádný test.

- gruzínské ani české úřady nevyžadují PCR test pro držitele dokladu o kompletním očkování.

 

V obou případech je nutno vyplnit příjezdový formulář - Česko a Gruzie!!!

 

PCR testy ve Tbilisi

Přehled všech laboratoří, které provádějí PCR testování (a obvykle i antigenní testy).

Mapa vybraných laboratoří ve Tbilisi (tyto by měly vydávat i cestovní dokumenty v AJ potvrzující negativní test pro nástup do letadla a cestu do ČR, ale raději se přeptejte). většina z nich je poměrně dobře dostupná z centra města.

Pro PCR test budete muset typicky zajít do některé ze tbiliských klinik, kterou až na výjimky nejsou úplně v centru města. Obvyklé čtvrti, kde jsou polikliniky jsou ve čtvrti Saburtalo (na zelené lince metra) či Vake (ca 10 min autobusem z centra města). Po městě je i řada dalších odběrových míst, zde ale nemusejí vydávat potvrzení v angličtině (je nutno ověřit). Obvykle není třeba se zapisovat, ale je možné, že se budou někde tvořit menší fronty, tak si nechte určitou časovou rezervu. Doba pro zpracování je ve Tbilisi obvykle 12-24 h (v regionech někdy i více), obvykle však spíše k té nižší hranici. Často si lze doplatit i zrychlený výsledek (obvykle 6-8 pracovních hodin). Výsledek můžete dostat obvykle e-mailem, případně SMS/MMS.

Vybrané laboratoře ve Tbilisi

Synevo clinic. Síť několika klinik ve Tbilisi a v dalších městech. Pobočky v řadě míst Tbilisi, jedna přímo v centru (nedaleko tzv. Kolchozního náměstí, cca 5 min pěšky od nám. Svobody). Osobní zkušenost s pobočkou ve Vake (Cena 120 GEL, při platbě na internetu 108 GEL), odpověď 12-24 hodin (ve Tbilisi). V mém případě jsem byl ráno na testu a večer jsem měl výsledek. Rezervace na daném místě je doporučená.

Čtvrť Saburtalo

Několik klinik je v okolí metra „Samedicino instituti“ (zelená, odbočná linka metra) a v okolí centrální republikánské nemocnice (respublikuri saavadmkhopho), jsou obvykle poměrně dobré, celá čtvrť patří k „lepším“ ve Tbilisi a dopravně je to dostupné (metro "Samedicino instituti", autobus 89, maršrutka 4 z centra města).

Aversi clinic (Važa Pšavela, 27). Hned u centrální nemocnice, dobře označeno. Byli jsme tam s dětmi, jsou celkem příjemní a obvykle není problém najít někoho s angličtinou.

Neolab (Taškent 47). Nemáme přímou zkušenost, ale na webu mají informace o testování (do druhého dne 85 GEL, zrychleně ve stejný den 170 GEL).

Vachtang Bočorišvili klinika (Kazbegi 16).

Genomics (Sulkhan Tsintsadze 23). Nedaleko metra „Politeknikuri“, nemám zkušenost, ale slibují testy za 85 hodin během 24 hodin (165 GEL) během 8 pracovních hodin. Lze se u nich i objednat.

 

Čtvrť Vake

Med Diagnostics (Levan Mikeladze 3). Klinika hned vedle naší ambasády. Hodně tam chodí právě na PCR testy, jsou s nimi dobré zkušenosti, mluví anglicky.

Krol Medical Corporation (Čavčavadze 44). Chodili jsme tam s našimi dětmi, ne vždy uspějete s angličtinou (s ruštinou spíše), ale jsou velmi příjemní.