COVID-19 a cestování do Střední Asie, na Kavkaz a dalších postsovětských států

Návrat do ČR

V současnosti platí, že všechny uvedené země jsou červené, a proto je nutný PCR test před odletem domů, karanténa po dobu minimálně 5 dnů a následný PCR test v Česku. Bližší informace na webu Ministerstva zahraničních věcí

Gruzie

 
Vstup do země: pouze přes mezinárodní letiště (Tbilisi, Kutaisi, Batumi). Pozemní hraniční přechody nejsou pro občany třetích zemí otevřeny. Je nutno vyplnit příjezdový protokol.
 
Testy a očkování: pro občany EU nutný test PCR nejvýše 72 h před odletem a následně další PCR test po 3 dnech po příletu do země. Cena testů je cca 40 USD. Případně potvrzení o ukončeném očkování.
 
 
Podrobné informace o COVID v Gruzii, včetně vnitřních opatření a informacemi pro občany EU (vstup do země, pobyt v zemi, návrat do ČR, PCR testování ve Tbilisi a jiné informace).
 

Ázerbajdžán

- Vstup je pro běžné turisty pozastaven, stejně jako vydávání elektronických víz. Výjimku tvoří turisté směřující na zápasy ME 2021 v kopané, pokud jsou občany státy, který v Baku hraje své zápasy.
 
 

Arménie

Vstup do země: PCR test, nejvýše 72 h před odletem. Lze teoreticky vstoupit i bez testu, v tomto případě však bude nařízeno povinné testování a karanténa do negativního výsledku testu na náklady přijíždějící osoby.
 
 
 
 

Kyrgyzstán

Vstup do země: PCR test, nejvýše 72 h před plánovaným příletem do Biškeku. Pozemní hranice prozatím nejsou otevřeny pro občany třetích zemí, respektive pro překročení hranic je nutno zvláštní povolení.
 
 
Spolehlivé laboratoře na testování: Aqualab, Лаборатория Бонецкого
 
Cena testů je cca 20 USD ve státním zařízení, v soukromých zařízeních (viz výše) obvykle stojí PCR test cca 30 USD.
 

Uzbekistán

Vstup do země: nutný test PCR, nejvýše 72 před odletem, další testování není potřeba.
 
 
 

Rusko

- Vstup do země je momentálně uzavřený, elektronická víza do Ruské federace jsou pozastavena. Vízové oddělení na ruských zastupitelských úřadech jsou dočasně a do odvolání uzavřena.