Moskva

Vítejte na stránce o Moskvě, která by vám měla přinést některé informace o tomto městě. Stránka je aktualizována podle mých možností a cest do Moskvy. Zdaleka však nejsem schopen aktualizovat všechno. V případě jakýchkoliv připomínek mi dejte, prosím vědět na můj e-mail slavomir.horak(a)post.

Víza   Doprava do Moskvy   Doprava po Moskvě   Ubytování (+registrace!!)   Stravování   Velvyslanectví ČR   Komunikace (e-mail a mobil)   Bezpečnost   Nákupy   Odkazy

 

Mapy pro vysokohorskou turistiku po celém bývalém SSSR  

 

Solovecké ostrovy v zimě 2002.

Moskva pro pokročilé - článek o méně známých památkách Moskvy.

Sedm Stalinových věží - fotky a krátký exkurz do historie a stylu pozoruhodných dominant ruského hlavního města

Bělorusko - co můžete navštívit a zažít na cestě (2001/2002)

Interview pro internetový portál Ruskodnes.sk. Poskytnuto 12.6.2003.

Rusko - deset let po rozpadu SSSR. Literární noviny, 34/2001 (22.8 2001), s. 7.

 

Doprava do/z Moskvy

 

Vlakem    Letecky

Vlakem

Systém vlaků v bývalém SNS

AKTUALIZACE 2022!! Vstup do Ruské federace je prakticky nemožný, vlaková i další veřejná doprava byla zastavena. Níže uvedené informace je tak možné brát jako jistou vzpomínku na lepší časy.

Pokud máte hodně zavazadel (nad 20-23 kg), nejlepší variantou cesty zůstává vlak. Existuje několik možností, jak se dostat do Moskvy vlakem. Nejdražší a nejpohodlnější cestou je přímý rychlík Vltava, který odjíždí 1-2x týdně z Prahy přes Olomouc a Ostravu do Brestu, Minska, Smolenska a Moskvy. Jeho výhodou je snaha o maximální urychlení, oproti minulosti jede vlak cca 27-28 hodin (včetně 2 h čekání v Brestu na přeměnu podvozků). Nevýhodou je příjezd do Moskvy pozdě večer, respektive odjezd z Moskvy brzy ráno. Jízdenka stojí cca 4300 Kč jedním směrem a lze jí koupit na mezinárodních pokladnách v ČR, online potom na stránkách ruských železnic. Aktuální jízdní řád na stránce https://www.jizdnirady.cz/

Levná varianta

Zde uvádím variantu, která je sice s několika přestupy, ale zabere při troše štěstí jen o málo více času než přímý vlak. Jízdní řád viz níže. Tyto ceny jsou pochopitelně orientační (aktualizováno v září 2015). K ceně jízdenky je nutno připočíst VÍZA přes Bělorusko. Jednosměrné tranzitní vízum stojí 20 EUR dvousměrné 35 EUR a musíte již mít vízum do Ruska. Pro získání víz v Moskvě platí obdobná pravidla

 

úsek

Cena

podmínky slevy, poznámky

Praha - Warszawa - Terespol

cca 3000 Kč

(mnohostranná zpáteční sleva ČD-PKP Most - viz https://jizdenka.idos.cz

S In-Kartou je cena cca 2600 Kč

Terespol - Brest

cca 120 Kč

2 EUR/jednosměrná jízdenka zakoupená na místě v Terespolu

Brest – Moskva

cca 2100 Kč

Cena za jízdenku v „plackartě“ cca 2900 Rbl/1 cesta), ceny vlaků mohou lišit.

Celkem

cca 5200 Kč

+ BĚLORUSKÉ TRANZITNÍ VÍZUM (2 VSTUPY)!!!

 

 

 

 

 

 

 

Jízdní řád platný do prosince 2015

Praha

 

20.48

 

Warszawa Wschodnia

9.34

10.45

přestup Lukow

Terespol

14.15

15.30

 

Brest

16.48

18.34

 

Moskva

9.20

 

 

 

Moskva

 

22.07

 

 

Brest

10.40

14.10

 

 

Terespol

13.28

14.40

přestup Lukow

 

Warszawa Wsch.

17.52

19.22

 

 

Praha

7.38

 

 

 

 

Aktuální jízdní řád je možné ověřit na těchto stránkách:

Německé dráhy - https://reiseauskunft.bahn.de

Jízdní řád ČD - https://www.vlak.cz

Polské dráhy – https://www.pkp.pl

Jízdní řád ruských železnic - https://www.rzd.ru, on-line prodej jízdenek https://ticket.rzd.ru

Nahoru

 

 Moskevská nádraží

Běloruské ("M" Bělorusskaja) - Koľcevaja, Zamoskvoreckaja linija - vlaky ze západní Evropy, Polska, České republiky, Brestu a Minsku, obvykle se stává prvním místem kontaktu našich turistů s Moskvou. Jízdenky do západní Evropy, stejně jako všude po Rusku, SNS, letenky a další služby lze zakoupit v Servis centru ve 2. patře. Jízdenky kamkoliv s mírnou přirážkou, ale bez problémů. Uschovna zavazadel funguje celý den s menšími technickými přestávkami. Asi 10 minut odtud je velvyslanectví ČR (Juliusa Fučika 12/14)

Leningradské nádraží ("M" Komsomoľskaja na Koľcevoj a Sokoľničeskoj linii): Vlaky do St. Petěrburgu, Helsinek a Murmanska. V této oblasti jsou také další dvě nádraží - Jaroslavské (vlaky do východního Ruska, Sibiř, Peking) a Kazaňské (vlaky do střední Asie, Povolží a některé vlaky na Dálný východ a Sibiř). Úschovna zavazadel je na Kazaňském nádraží.

Další důležitá nádraží jsou většinou na Koľcevoj linii a stanice metra jsou většinou označeny stejně jako jejich názvy

Nahoru

Letecká doprava

 

Momentálně z/do Ruska nelétají z EU žádné spoje. Lze se dostat letecky mj. přes Istanbul, Bělehrad, případně Baku či Spojené Arabské Emiráty. Ceny letenek jsou však obvykle velmi vysoké.

Moskva má 3 nejdůležitější letiště - Šeremeťevo, Domodědovo a Vnukovo.

Šeremeťjevo (https://www.svo.aero)

V minulosti klíčové sovětské letiště je dnes až na druhém místě v moskevském regionu. Z evropských společností zde přistávala letadla aliance Sky Team, včetně ČSA a Aeroflotu. Letiště prošlo velkou rekonstrukcí a je přehlednější než v minulosti.

Doprava: Nejrychlejší a nejefektinější je vlak Aeroexpress, který jezdí každou půlhodinu z Běloruského nádraží  (500/950 Rbl jednosměrná/zpáteční s platností 30 dní), na internetu lze koupit za 420/840 Rbl, ceny 2022).

Pozemní doprava je zastoupena v pravidelných intervalech autobusem č. 1195 na metro "Chovrino" (1 cesta 250 Rbl/zpáteční s platností 30 dní 450 Rbl) nebo veřejnou dopravou autobusem č. 851 na metro Речной вокзал (odjezd cca každých 10-15 min, cena 61 Rbl, 2022). Označené "maršrutky" 949 ve směru "Шереметево 1, 2 -Речной Вокзал" (cena 90 Rbl v září 2021), metro "Речной вокзал" je konečnou stanicí na zelené linii (Замоскворецкая).

.

Domodědovo (https://www.domodedovo.ru)

Dnes největší moskevské letiště, kde přistává většina evropských společností (kromě členů Sky Teamu). Z domácích společností je hlavním vzdušným přístavem pro společnosti S7 Airlines, Ural Airlines a Transaero. Jedná se o přehledné a moderní letiště, uživatelsky momentálně lepší než Šeremetěvo.

Doprava: Vlakové spojení je zajištěno v půlhodinových intervalech Aeroexpresem na Pavelecké nádraží (stejné ceny jako ze Šeremeťjeva), případně cca 15x denně pomalou „električkou“ (doba jízdy cca 1:00-1:20). Ze stanice metra „Domodědovskaja“ odjíždějí v pravidelných a častých intervalech autobusy 308 a maršrutky 308.

Nahoru

 

Doprava po Moskvě

Metro (https://mosmetro.ru):

Systém metra je v Moskvě skutečně vynikající a je to bezpochyby nejrychlejší doprava po městě. Při pohybu v centru města s ním pohodlně vystačíte. Výhodná je tzv. Koľcevaja linija, která tvoří velkou kružnici okolo vnitřní Moskvy a protínají ji všechny ostatní linie. Většina důležitých nádraží leží právě zde.

Na Rudé náměstí se dostanete nejlépe ze stanic metra Ochotnyj Rjad, Teatraľnaja a Ploščaď Revoljucii, ke vchodu do Kremlu je nejblíže Bibliotěka im. Lenina, Alexandrovský sad a k Treťjakovské galerii se vystupuje na stanici Treťjakovskaja.

Ceny vybraných jízdenek (2022, ceny se však neustále mění):

Tarif Jedinyj: 1 jízda 61 Rbl, s tarifem Košelek na kartě Trojka 46 Rbl, stejná cena na přestupní na elektronické jízdné 90 min (metro a Moskevská centrální trasa), přestupní na 90 min vč. autobusů/tramvají 69 Rbl, 2 jízdy 122 Rbl (obě platí 5 dní), 20 jízd 650 Rbl, 40 jízd 1300 Rbl, 60 jízd (2400 Rbl). 1-denní 265 Rbl, 3-denní 500, 30-denní 2360 Rbl, studenti mají možnost zlevněné sociální jízdenky za 435 Rbl na měsíc. Aktuální ceny je možné nalézt na webu Moskevského metra.

Lze si dokoupit dopravní kartu Trojka a na ní si zapsat výše uvedené jízdné (na počet jízd nebo na počet dní). S touto kartou stojí základní jízdné v metru 32 Rbl. Touto kartou lze rovněž platit i při pronájmu kola Velobike (viz níže) či jako měsíční "projezdnoj" v električkách do okolí Moskvy. Pokud Vám na ní zůstane alespoň 500 Rbl, lze s ní zaplatit i Aeroxpres z Moskvy na letiště (nákup na internetu je však v tomto případě levnější). Teoreticky jde platit i kartou (1 jízda je v takovém případě 51 Rbl), ovšem nikoliv mezinárodními artami VISA či Mastercard, ke kterým není v Rusku přístup.

Autobusy a tramvaje byste mohli použít snad pouze v případě jízdy mimo centrum a metro (např. doprava na/z letiště). Jedna jízda autobusem stojí 61 Rbl, (2022). Lze použít i kartu "Trojka", kterou se vyplatí pořídit si pro pohodlné placení.

Kolo

Od roku 2015 funguje systém Velobike (https://www.velobike.ru) se stojany na kolo prakticky po všech důležitých částech Moskvy. Lze využít na krátké přesuny tam, kde se nevyplatí použít metro (třeba 1 stanici). Je nutná registrace (lze i na stojanu) a především ruské telefonní číslo. Cena 155 Rbl na 24 hodin, 615 Rbl na měsíc nebo 1235 Rbl na sezónu (v provozu zatím jenom sezónně do října). V ceně je neomezené použití kola do 30 minut (nad 30 minut se již platí). Řídit v hustém provozu je někdy obtížné, ale dá se zvládnout. Trasu si lze najít pomocí Google Maps. Pro chytré telefony je k dispozici aplikace, která ukazuje aktuální obsazenost stojanů, nejbližší stojan i Vámi vybraný tarif. Tato aplikace je praktická především v centru města, kde bývají stojany přes den poměrně obsazeny.

Taxi: funguje celkem normálně - občas se mohou vyskytnout případy přeplácení turistů. Lepší je ale stopování. Nevýhodou pozemní dopravy kdekoliv v Moskvě jsou časté a neskutečné zácpy ("probki"), takže doprava taxíkem může být i několikrát delší než metrem.

Stop : Zajímavou alternativou v případě menší skupiny jsou místní “taxi”, které fungují na základě stopu. Tato možnost je využívána zcela běžně a uvidíte takto "on the road" stát i "babušky". Nikdy  nebudete dlouho čekat na zastavení. Místní lidé většinou umějí odhadnout ceny, které jsou ale smluvní a lze tak stáhnout cenu o cca 10-20% z ceny nabízené řidičem.

Nahoru

 

Ubytování

Moskva je velmi drahé město a cokoliv pod 30 EUR/os./noc bude nejspíše hodně podřadné ubytování.

 

Hotely:

V Moskvě lze sehnat ubytování spíše luxusnějšího charakteru, levnější ubytování je například ve dvouhvězdičkových hotelích (přehled například na https://www.vmoskvy.ru), kde je cena od 2000 Rbl za jednolůžkový a cca 2500 za dvoulůžkový pokoj.

Hostely:

Na Hostels.com lze najít hlavní moskevské hostely, kde často přespávají zahraniční turisté. Jejich výhodou je, že mohou poskytnout pozvání i registraci pobytu.

Pronájem bytů/pokojů

Na Leningradském nádraží, okolo stanice metra Majakovskaja (zelená linie), Partizanskaja (tmavomodrá linie) postávají často “bábušky”, které pronajímají “kvartiru” nebo „komnatu“, což je jedna z nejlevnějších možností. Cena je velmi různorodá podle místa, dostupnosti do centra, metra apod. Kdo by chtěl mít větší jistotu před příjezdem, tak zde nabízím náhodný výběr ubytovacích kanceláří/internetových stránek („kvartbjuro“), Upozorňuji, že nemám vyzkoušené nic. Dále uvedená kvartbjura nezajišťují obvykle registraci (přihlášení k pobytu). Ceny se pohybují od 4000-5000 Rbl/noc za 1 lůžkový byt při krátkodobém pobytu (1-5 dní).

https://www.snimisnami.ru - zatím nejlepší portál, co jsem našel. široký výběr, ceny v centru od cca 4000 Rbl/1-pokojový byt

https://www.vindex.ru/arenda_kv_daily_0.html

https://www.sdam-snimu.ru/search.php?realtype=10

https://www.flat-hotel.ru/

https://www.kvart-hotel.ru/catalog/?t=Standart

https://www.kv-ra.ru

https://www.moskwanasutki.ru/

https://www.posutochno.com

https://www.kvartiraa.ru/

https://www.chastdvorik.ru/

 

Komnaty otdycha

Na nádraží jsou pro přespání na jednu noc tzv. komnaty otdycha (existuje na mnohých velkých nádražích v Rusku). Slouží skutečně pouze pro přespání na jednu noc (maximálně dvě noci). Připravte se na to, že nebudete mít soukromí, protože na pokoji může být dalších několik lidí. Ceny se pohybují v rozpětí cca 2000-4000 Rbl/osoba podle komfortu, počtu hodin apod. Často však bývají k dispozici vícelůžkové pokoje (obvykle po 10 lůžkách), které mohou stát i 10 USD. Na Běloruském nádraží je potom hostel, ve kterém lůžko ve společné ložnici stojí cca 15 USD, zatímco dvoulůžkový pokoj se dá v akci pořídit za 46, obvykle však za 70 USD.

Komnata otdycha na Běloruském nádraží

Komnata otdycha na Kazaňském nádraží

 

Koleje vysokých škol

Jinou možností jsou v létě koleje vysokých škol. 

Můžete se za poměrně solidní peníz ubytovat i na kolejích MGU (Leninské/Vorobjovy gory, "M" Universitět).

 

Registrace!!!!

Podle zákona z ledna 2007 je nutné se do tří dnů po příjezdu ohlásit na oddělení Federální migrační služby (FMS), nejlépe najblíže k vašemu bydlišti (https://www.fmsmoscow.ru/). Registrace je velmi důležitá součást Vašeho pobytu v Rusku a rozhodně nelze tento byrokratický úkon podceňovat, i když názory na něj se mohou lišit!!!!!

Pravidla jsou následující:

1.      Váš ubytovatel/firma, která vás pozvala do Ruska má za Vás zodpovědnost po dobu Vašeho pobytu a musí Vás také přihlásit k pobytu

2.      Je třeba si vyzvednout zvláštní formulář, vyplnit a Váš ubytovatel musí dojít na oddělení FMS s kopií Vašeho pasu, hraniční průvodky („migracionnaja kartočka“), pozvání (není vždy vyžadováno) a jeho doklady o místě bydliště. Formulář bude orazítkován a vrácena Vám jeho jedna část. Tak Vám bude sloužit v případě, že po Vás někdo bude registraci chtít (přinejmenším to bude zajímat pasovou službu při výjezdu ze ze země (případně při výjezdu z Běloruska).

3.      Pokud jste ubytování načerno, potom je nejlepší vyhledat si cestovní kancelář, která Vás zvala (případně si najít jinou cestovní kancelář, která se otázkami registrace zabývá). Obvyklá cena za tuto službu se pohybuje okolo 50 USD, ale lze sehnat i levnější.

4.      Pokud nebudete více jak tři dny v Moskvě (nebo v jiném městě), mohou být vyžadovány dokumenty, které tuto skutečnost potvrzují (jízdenky na vlak, účtenky z hotelů apod.).

Nahoru

 

Stravování

Najíst se v Moskvě v levné restauraci je docela problém, zejména v centru jsou ceny spíše pro maharádže, rádže a západní turisty, nepočítaje množství stánků s hot-dogy, pirožky, slojkami a jiným fast-foodem. V běžné „kafušce“ v centru zaplatíte okolo 1200-1500 Rbl za polévku, druhé jídlo a nápoj (ceny září 2021).

 

TIP! Oblíbená restaurace v Českém domě bohužel ukončia provoz!!!

Restaurace Český dům. Komu by se stýskalo po pravých českých knedlících a pravému českému pivu za nevelký peníz, nechť zajde do Českého domu v blízkosti našeho velvyslanectví (ul. 3-ja Tverskaja-Jamskaja), kde v dolní jídelně dostanete svíčkovou s knedlíkem za 3,60 EUR a pivo za 1 EUR (platí se v eurech nebo rublech). Podobná možnost je i naproti na Slovenském velvyslanectví (vchod z druhé strany od ulice Boľšaja Gruzinskaja) mají rovněž dobrý výběr jídel a slovenského vína, pivo je však ruské (i zde je možné platit i v rublech).

Vstup na český nebo slovenský pas. Vše je asi 10 minut od Běloruského nádraží.

Nahoru

Velvyslanectví ČR

Juliusa Fučíka 12-14, 123056 Moskva, tel. 007 095 2510540-5, fax. 007 095 2501523.

Poloha je asi 10 min. od Běloruského nádraží - půjdete od nádraží po Tverské třídě a je to 3. ulice doprava.

Nahoru

Mobilní telefony a e-mail

V Moskvě je řada internetových kaváren. Nejblíže centru je v obchodním centru „Ochotnyj rjad“ („M“ Ochotnyj rjad). 

 

Mobilní telefony:

Po Moskvě není problém najít roaming pro všechny tři české sítě. Pokud chcete vlastní mobil, tak je třeba mít odblokovaný telefon (dnes již není prakticky žádný problém). V Moskvě a dalších velkých městech Ruska je k dispozici síť tří základních mobilních operátorů - Beeline (www.beeline.ru), MTS (www.mts.ru) a Megafon (www.megafonmoscow.ru). Ceny i podmínky se často měnní a je nutné si vše prověřit před odjezdem.

Pořízení SIMkarty není složité, potřebujete pouze pas (není nutné ani mít propisku). Po celém městě jsou sítě obchodů s mobilními telefony, SIM kartami a příslušenstvím (např. Svjaznoj). Stánky operátorů či se SIMkartami jsou na letišti i na řadě velkých nádraží (na Běloruském sice není stánek, zato je na rohu naproti vchodu do metra na Kol'cevoj obchod Svjaznoj, vedle něj je Megafon.

Při krátké návštěvě obvykle volím Megafon, nicméně lze použít jakoukoli společnost. Tarify jsou různé, nicméně za cca 600-800 Rbl/měsíc dostanete prakticky bezlimitní hovory po celém Rusku a 30-60 GB internetu. Obvykle se připočítává cca 250 Rbl za registraci do sítě (ověřeno 2022).

POZOR!! Vnitřní roaming. V Rusku platí i nadále vnitroruský roaming. Tj. Pokud přejíždíte z oblasti do oblasti, platíte již daleko vyšší ceny na volání, SMS i internet. Promyslete tedy dobře, u jakého regionálního operátora si pořídíte SIMkartu.

 Nahoru

Bezpečnost

V ulicích Moskvy je vcelku bezpečno, je třeba dávat standardní pozor na kapesní zloděje, ale Moskva je stále ve srovnání s Prahou bezpečnější.

Nahoru

Nákupy

Jestliže vám po cestě zbudou peníze, určitě si zajděte na nákupy. Vyplatí se kupovat především CD, kazety, videokazety, knihy atd. Potraviny a oblečení (přivážené především z Turecka) jsou zhruba stejně drahé jako u nás, ovoce zelenina spíše dražší. Některé tipy :

Knihy a videokazety:

-Dom knigy (Arbat, st. metra Arbatskaja)

-Biblio Globus (Mjasnickaja, st. metra Lubjanka, východ ul. Mjasnickaja)

-Dom Knigy (Tverskaja, st. metra Tverskaja nebo Puškinskaja)

Ve specializovaných obchodech, při některých knihovnách nebo v institutech najdete obvykle stánek s knihami, kde jsou obvykle nižší ceny.

Knihy a další věci si lze objednat i přes internetové obchody a vyzvednout si je na mnoha výdejních místech v Moskvě. Často používám Ozon.ru (ruská obdoba Amazonu), který má hustou síť výdejních míst (používám obvykle jedno kousek od Puškinova náměstí ("M" Tverskaja). Doporučuji si objednat knihy či jiné věci dostatečně dopředu (u některých knih může být dostupnost třeba 14 dní). Platit můžete hotově nebo kartou v místě výdeje.

Oblečení : velký trh např. u stadiónu Lužniki (st. metra Sportivnaja)

 

Mapy pro vysokohorskou turistiku

Všem trekařům po bývalém SSSR!!!

V knihovně Moskovskogo gosudarstvennogo centraľnogo turističeskogo kluba existuje celá kartotéka popsaných "maršrutů" po celém bývalém SSSR. Musíte ale přijít již připraveni - s konkrétní trasou. Ke každé trase existuje celá svázaná práce (obvykle okolo 40-50 stran), která zahrnuje podrobný popis celé trasy, fotografie, schématické mapky (lze se podle nich solidně orientovat), podrobný harmonogram a případně deník cesty. Předpokládám, že podle podobného schématu jsou popsány všechny trasy. 

Kde knihovnu v Moskvě najdete? na ulici Boľšaja Kommunističeskaja 24 ("M" Taganskaja - koľcevaja, vyjděte u divadla Na Tagance, když se postavíte zády k východu z metra, uvidíte Taganské náměstí. Nalevo vepředu je velká bílá zeď a za ní vlevo vzadu ústí ulice Boľšaja kommunističeskaja, když se jí dáte po levé straně, asi po 300 m projdete okolo kostela a za ním je vchod na dvůr - naproti tomuto dvoru je zrušená pošta na čísle 37). Zde na dvoře je hned po levé straně vchod do knihovny, která je v 1. patře). 

Kdy má knihovna otevřeno? Po, Út, Čt 16-20; St, Pá 15-19.

Co tam můžete získat? Bohužel, nelze zde žádné mapy koupit. Můžete si zde najít konkrétní trasu (maršrut) podle kartotéky seřazené podle pohoří a na pas (přístupno i pro cizince) si prezenčně vypůjčit popisy těchto "maršrutů" (za malý poplatek) a vypsat si pro vás důležité informace, případně si je ofotit.

Kam se ještě podívat na tomto dvoře? Pokud se chcete podívat, co je možné koupit za trekkingové vybavení z místní i zahraniční produkce, zajděte ještě hlouběji do tohoto dvora, kde je malý obchůdek s vybavením. Prodávají zde i některé knihy o cestování, zpěvníky bardů, výjimečně i novější mapy.

Pro základní orientaci existuje například stránka https://mountains.tos.ru o VHT na největších pohořích SNS.

Nahoru