Somaliland průvodce

Praktické informace

Bezpečnost:

Mnoho lidí se obává o bezpečnost v oblasti, ale není třeba se obávat. Oproti řadě turistických zemí Afriky zde nedochází k okrádání turistů. Pokud jde o ceny, co si vyhádáte, co máte. Somalilandská vláda má zájem o bezproblémový pohyb turistů, proto například na Laas Geel potřebujete ozbrojený doprovod (a teoreticky i jinde, ale na hlavní trase Hargejsa-Berbera se dá obejít i bez toho. Problémy mohou nastat například na pomezí Somalilandu a Puntlandu, kde Vás však obvykle ani nepustí.

Víza a vstup do země:

Vízum lze bez problémů získat na letišti za 60 USD. Pokud plánujete cestu po zemi, lze si vyřídit vízum na úřadech Somalilandu v Etiopii (Addis Abeba) nebo v Džibutsku. Víza se vydávají na přesný počet dnů, který uvedete v žádosti, je vhodně napsat o několik dnů více pro případ nenadálé situace.

Průvodce a mapy:

Nejlepší průvodce je Philip Brigs, Somaliland, Bradt Travel Guides, edition 2, 2018. V zemi průvodci nejsou s výjimkou několika brožur. Existuje i mapa Somálska či Afrického rohu. Velmi se nám osvědčily stažené Mapy.cz do telefonu.

Peníze:

Na mnoha místech lze platit dolary nebo šilinky, v čajovnách a na další drobnější nákupy je určitě lepší mít šilinky. Směnárny jsou v centru Hargejsy (okolí Oriental hotelu) všude, občas jsou lepší kurzy spíše ve směnárnách (Exchange office) než na ulici. V Berbeře jsou směnárny méně časté a viditelné. V únoru 2020 byl kurz cca 8500 šilinků za dolar. Obvykle dostanete balíky bankovek po 1000 šilinků, občas dostanete i 5000 bankovky, které jsou příjemnější na nošení.

Vyměnit si můžete jak dolary, tak v Hargejse i etiopské birry (kurs jsme vysmlouvali na 40,5 birru za dolar, tj. o třetinu výhodnější než běžně v Etiopii a o něco horší než je černý kurs v Etiopii ve výši cca 44 birrů za dolar, ke kterému se však dostává těžko).  

Bankomaty se objevují v centru Hargejsy, jejich praktickou funkčnost jsme nevyzkoušeli. V některých obchodech (Sacaadudin) jsme vyzkoušeli i platební terminály, někdy to šlo, jindy nikoliv). Místní používají na všechny platby mobilní telefony. Téměř každý v Somalilandu (včetně malých stánků) má zvláštní číslo služby Zaad/e-Dahab spojené se svým telefonním číslem, kam můžete ze svého kreditu či účtu poslat své peníze pomocí jednoduché SMS. Takto se uzavírají i mnohatisícové obchody (třeba s velbloudy). Viz také kapitola telekomunikace.

Doprava:

Z letiště do centra za 15 USD (lze platit v dolarech jako skoro všude), z města potom běžná cena 10 USD. Taxi v rámci Hargejsy je cca za 3-4 USD (v dolarech nebo šilincích), 5 dolarů, pokud jedete dále od centra (třeba na vyhlídku Majalleh na jihu města).

Dopravu do Berbery zajišťují mnohé minibusy za 3 USD, je to nejlepší cesta, protože řidiči obvykle projíždějí checkpointy bez větších kontrol a zastavení (mějte však povolení na Laas Geel a Berberu připravené (viz dále). Taxi do Berbery můžete vyhádat na 60 USD.

My jsme si vzali náhodně na ulici maličký Vitz s řidičem, kam jsme se vešli my dva, naše batohy, ozbrojený doprovod do Laas Geel (toho jsme poté zanechali ve vesnici Dhubante, aby se dostal do Hargejsy) a řidič. I takto malé auto projelo cca 6 km od silnice do Las Geel a řidič nám domlouval všechny checkpointy. Celé nás to stalo 100 USD.

Pokusili jsme se půjčit si i auto v Royal Car Rental (https://royalcaronline.com/), cena byla 25 USD na den (plus benzín). Nevýhodou je, že potřebujete záruční dopis z hotelu (ten však hotely nechtějí moc dávat, protože mají vlastní spřízněné dopravce a cestovní kanceláře, samozřejmě za dražší peníze). Další nevýhodou je, že vozidla nejsou nijak pojištěna (pojištění prostě získat nelze, případné kolize se řeší domluvou mezi klany). Doporučení z hotelu a absence pojištění nakonec byly důvodem, proč nám půjčovna nakonec auto odmítla půjčit (ačkoliv se nejprve tvářili, že ano).

Povolení a další dokumenty:

Volně se můžete pohybovat po Hargejse, avšak těsně za ní jsou silniční kontroly (některé dokonce na kraji města).

Povolení na výjezd do Berbery a na Laas Geel (obojí za 25 USD na počkání, potřebujete pas s vízem) lze získat na ministerstvu cestovního ruchu (malá ulička za prezidentským palácem). Jeden papír dostanete na Laas Geel a druhý na samostatnou cestu do Berbery.

Ministerstvo Vám také zařídí i ozbrojený doprovod do Laas Geel za 30 USD (15 dolarů záloha na ministerstvu a 15 USD doplatek strážci po skončení). Nabízeli nám i průvodce za 40 USD, kterého jsme odmítli (není to povinné a nedozvíte se o mnoho více než četbou na internetu, v místním malém muzeu a konverzacemi s taxikářem a strážcem).

Teoreticky lze cestu do Laas Geel zlevnit i tak, že pojedete minibusem z Hargejsy do Berbery, vystoupíte v Dhubante (vesnice u Laas Geel), kde si zařídíte dopravu. Nevýhodou je, že na místě nemusíte sehnat auto ani strážce, který by byl schopný a ochotný s Vámi jet (a bez něj Vás nepustí). Doprovod z ministerstva také nemusí přistoupit na tuto variantu.

Ubytování:

V Somalilandu nefunguje ani Booking.com, na AirBNB seženete několik pokojů, ale jednak se jedná často o hotely a jednak jde často o bydlení mimo centrum. V Hargejse je však množství hotelů různé kvality, kategorie i ceny. V ostatních městech je nabídka spíše skromná, seženete možná jeden slušnější hotel (Berbera), ostatní budou často horší kvality, v nejhorším půjde špinavé a neudržované díry. Někdy však není jiná možnost.

Jídlo:

V Somalilandu (a zvláště v Berbeře) vyzkoušejte pečené ryby, často s místní kořeněnou solí, typicky z rýží nebo nudlemi (italský vliv). Chleba a hlavně místní banány se prodávají prakticky všude za minimální cenu.

Na pití určitě balenou vodu (místní také často nepijí běžnou vodu) nebo převařenou vodu – tj. čaj. Láhev 0,5 l stojí okolo 2000-2500 šilinků (cca 5-6 Kč), větší láhev 1,5 l 6000-7500 šilinků. Skvělý somálský čaj s mlékem vyjde v pouliční čajovně na cca 1000-1500 šilinků, v zavedenějších místech (například kavárna Harrar či v Oriental hotelu) potom 0,5-1 USD.

Telefony a internet:

Lze si pořídit SIMkarty Telesomu a Somtelu. Mějte na paměti, že na počátku roku 2020 nebyly obě sítě propojené, tj. nešlo se dovolat z jednoho operátora na druhý (vláda připravuje regulaci, která to operátorům nařídí). Většina místních tak má dvě SIMky (na duálním telefonu nebo dva telefony). Primární je obvykle Telesom (063), Somtel (065) bývá doplňkový. Pořídili jsme si Telesom na volání (kredit 5 USD jsme ani nevyčerpali) a Somtel na internet a SMSky domů (ty zase z nějakého důvodu nešly posílat z Telesomu. Obě karty lze pořídit zdarma na letišti (doporučujeme oba operátory) při příletu. SIMkarta na letišti je zdarma (ve městě za cca 1 USD) + kredit podle potřeby. Stačilo nám bohatě 5 USD na celý 14 denní pobyt (ceny za volání/zprávy jsou téměř nulové) a 5 USD na 17 GB dat u Somtelu (lze samozřejmě koupit i více). Lze koupit i jednoduchý telefon od cca 10-15 USD.

Suvenýry:

Somaliland není typickou destinací pro turisty, a proto ani na bazarech nejsou typické suvenýry nebo pohledy. Vedle zlata a stříbra (většinou však dovážené z států Zálivu) jsou to upomínky s vlajkami, tričky či náramky se somalilandskou vlajkou. Poslední se dají sehnat okolo památníku MIGu za cca 2 USD (něco málo lze usmlouvat v šilincích). Na vlajky (3-5 USD), trička (6 USD) či kšiltovky (5 USD) s emblémy Somalilandu jsme sehnali jako nejlepší obchod Maydh Jet za vězením a naproti mešitě. Výjimečně lze sehnat na bazaru v Hargeise v Somalilandu vyráběná trika s místními vzory (cena je cca 20 USD).

Kulturní život:

V Somalilandu mají stále větší slovo konzervativní šejchové, kteří nedoporučují poslech hudby ani tanec. Proto ani na ulici moc hudbu neuslyšíte.  Ve čtvrtek večer však funguje klub Hiddo-dhawr za univerzitou (taxi cca 3-4 USD, místo zná každý taxikář). Vstupné je 20 USD (pokud byste našli skupinu místních lidí, tak i za 15 USD) a v ceně je večeře (nijak excelentní, ale dostačující), pití (samozřejmě nealko) a hlavně somálská populární hudba v živém provedení od cca 21 h do půlnoci, kde budete jako cizinci určitě zapojeni. Před půlnocí obvykle všichni vyjdou na parket k tancům. Uvědomíte si zlatou dobu somálské hudby ze 70-80. let.

Další významnou kulturní institucí je Hargeisa Cultural Centre (https://www.hargeysaculturalcenter.org/), ve kterém často probíhají koncerty, přednášky, prezentace knih a další kulturní události. V létě se tradičně koná knižní festival, který dnes patří k nejvýznamnějším událostech východní Afriky. Vždy zde naleznete hodně mladých lidí, kteří se o Vás určitě budou zajímat. Navštívit můžete i knihovnu a počíst si něco z literatury k Somalilandu, časopisy k Somálským studiím apod.

Turistická místa:

Hargejsa

Hlavní město s cca 1,3 milionem obyvatel. Dnes je především obchodní centrum a turistických atrakcí zde mnoho není. Město bylo zničené v roce 1988 v době počínající občanské války a tzv. genocidy kmene Isaaq (kromě letiště a administrativní čtvrti). Staré domy, opravené po těchto událostech najdete na sever od hotelu Oriental (této čtvrti se za doby britské koloniální správy říkalo „Fucking corner/quarter“, což tehdy (nikoliv však dnes) zcela odpovídalo.

Centrem města je bazar (většinou však dovozové věci) a památník občanské války reprezentovaný MIGem, jedním z mnoha, který v roce 1988 bombardoval muzeum. Zejména večer je zde příjemně, v čajovně pod otevřeným nebem si můžete dát čaj nebo poslouchat v pátek promluvu některého z místních šejchů. Nedaleko po hlavní ulici na západ je památník tanku, který připomíná osvobozenecké boje o Hargejsu ze strany Somalilandského národního hnutí.

Z dalších turistických zajímavostí je významný Velbloudí bazar (denně, ideálně dopoledne) na jihozápadním okraji města (pěšky cca 30 minut od bazaru, jinak taxi max. 4 USD). Kromě velbloudů můžete pozorovat i obchodní transakce přes SMSky a telefony. Nedaleko odtud stojí Památník nezávislosti Somalilandu, představující dlaň svírající mapu Somalilandu. Památník zde byl ustaven koncem 90. let (stejně jako všechny ostatní) a dnes je v žalostném stavu obklopený parkovištěm taxikářů, výměnou pneumatik a stavbou (chodí fámy, že se bude bourat, případně přemisťovat). Neminete jej po cestě z/na letiště.

Na západě města leží administrativní čtvrť s prezidentským palácem, parlamentem a dalšími instituty. Je zde i katolický kostel, znovuotevřený v roce 2017, mše se v něm však nesmějí konat na základě nátlaku místních šejchů a imámů. Zkuste však zaklepat na vrata, místní strážce Vám třeba otevře a budete-li mít štěstí, potkáte se i s místním katolickým knězem (v roce 2020 zde sloužil otec Tom), který Vám může povyprávět o historii kostela, jeho obnově i místní křesťanské komunitě (může Vám povědět i o bohoslužbách, které se konají 1x týdně, i když mimo kostel).

Na sever od administrativní čtvrti (půjdete-li od kostela nahoru a na rozdvojce zahnete doleva) je Hargeisa Cultural Centre (viz část o kultuře) a hned vedle v roce 2017 otevřené muzeum Saryan (vstupné 3 USD), které ukazuje nevelkou sbírku artefaktů z doby občanské války a vzniku Somalilandu a také několik etnografických předmětů. Minimálně stojí za návštěvu.

Ubytování: V Hargejse jsme bydleli v Oriental hotelu, standardní cena je 34 USD (dvoulůžkový pokoj), protože jsme tam bydleli déle, domluvili jsme se na 30 USD. Hotel má výbornou centrální lokaci (každý taxikář hotel zná) a skvělou atmosféru, večer tam můžete potkat další občasné turisty a také místní vyšší společnost, která se ráda chodí na večeři či na čaj/kávu. V ceně ubytování je jednoduchá snídaně (vajíčka na několik způsobů a čaj/káva). Hlavní jídla jsou jednotně za 6 USD a vaří celkem dobře, čaj/káva za 1 USD. Pokoje již mají něco za sebou, ale jsou čisté a s koupelnou a záchodem na pokoji. Nevýhodou je poloha vedle mešity (ranní budíček) a kolísavá wi-fi (lze však vyřešit nákupem kreditu (viz dále).

V Hargejse je však mnoho hotelů za různé ceny, jenom v okolí Orientalu je již několik za vyšší i nižší cenu.

Laas Geel

Památka číslo jedna v Somalilandu. Pravěké skalní kresby, podobné mnoha podobným po celém světě a zejména v Africe. Na rozdíl od Altamiry či Lascaux jsou však dostupné, můžete k nim zblízka (pouze, prosíme, nedotýkat se). Navíc se nacházejí v krásné krajině, kde africká deska vystupuje na povrch v podobě náhorní plošiny. Cesta je lemovaná několika tábory kočovníků.

Praktické: Laas Geel se nachází asi 80 km od Hargejsy, cca 6 km od hlavní silnice Hargejsa – Berbera. K návštěvě je potřeba povolení z ministerstva turistiky (25 USD) a ozbrojený doprovod (30 USD), na odbočce je kontrola, která obojí velmi pečlivě hlídá a vyžaduje. Doprava je možná taxíkem (cca 60 USD tam i zpět), můžete to spojit i s dopravou do Berbery (to je potom taxi dražší). Většina hotelů v Hargejse, která je zvyklá na turisty, umí zajistit cca půldenní až jednodenní exkurzi na Laas Geel (ceny však začínají na 200 USD za exkurzi, vč. průvodce, ozbrojeného doprovodu, povolení a vstupu pro 2 lidi).

Berbera

Nejvýznamnější přístav, v minulosti významné centrum obchodu. Turisticky je nejzajímavější staré město s množstvím domů (částečně již zbořených) a také okolí starého přístavu, které je plné obchodů s rybami (vyplatí se přivstat, pokud chcete vidět vykládání ryb). Hlavní osou starého města je třída, která vede od kruhového objezdu s památníkem stylizovaných do srdce a nápisem „Alláh“ a na druhé straně památníkem s lodí. Na této hlavní třídě je několik pěkných domů a také restaurací (máme zkušenosti s místní Fadxul Hayr Fish restaurant) a čajoven. Směrem od jihu, tak nalevo od hlavní třídy je centrální náměstí Daarole s několika čajovnami, které je velmi malebné. Stojí za to si zde sednout na čaj a pozorovat ruch.

Ze zajímavých míst jsou zde dále stará osmanská mešita, stará pekárna Boodhari pojmenovaná po jednom z nejvýznamnějších somálských básníků, jež se zde narodil (ulička vycházející z náměstí) a řada osmanských domů.

Pěkný výhled je z hotelu Damal (i když tam nebydlíte, vyjeďte si u vchodu výtahem do nejvyššího patra a na střechu). V okolí hotelu jsou také dobré restaurace s rybami (výborná je al-Xayaat s výhledem na moře,skoro naproti starému domu radnice s kulovitými zdmi, dejte si opečenou „full fish“).

Ubytování: Berbera má jeden trochu lepší hotel Damal, cena 52 USD za noc a dvoulůžkový pokoj i se snídaní. V jejím okolí jsou 3-4 další hotely, které jsou jednoduché a za 7-10 USD/dvoulůžkový pokoj.

Doprava: Minibusy odjíždějí z bazaru v okolí křižovatky na jižní straně města (od hotelu Damal do starého města a na kruhovém objezdu se srdcem doprava).