Batumi

09.02.2011 10:55
Veškeré uvedené informace jsou z července 2009

 

Co vidět:

Centrum Batumi s pobřežní promenádou, pokud stihnete, potom stojí za návštěvu i místní historické muzeum

Pevnost Gonio. Skvěle dochované hradby římské pevnosti, která byla postavena na strategickém místě při ústí řeky Čorochi do moře a podél obchodní cesty z Malé Asie na jižní Kavkaz. Právě zde se nacházelo údajné centrum bájné Kolchidy (1500-1200 př. n. l.). Dnešní pevnost však pochází z 1. století n. l., kdy tuto oblast ovládali Římané. Brzy se tato pevnost stala jednou z klíčových základen Římanů na východním pobřeží Černého moře. Ve 4. století zde byl údajně pochován sv. Matouš evangelista. Po pádu Západořímské říše se pevnost stala důležitým bodem i pro Byzanc a do 15. století také pro Trabzonské císařství. V 15. a 16. století přecházelo držení pevnosti mezi Gurií a gruzínsko-arménským regionem Samcche, než jej roku 1547 obsadila osmanská armáda. V osmanských rukou zůstala pevnost a celá oblast Adžárie až do berlínského kongresu v roce 1878, kdy přešla pod ruskou kontrolu. Podrobněji o historii i o archeologických výzkumech na stránce https://www.apsarus.ge/English/index.html. Vstupné 3 GEL. Doprava: Bus 101 Machindžauri – Batumi – Gonio – Sarpi, v provozu cca každých 15-20 min. přes den (z Batumi do Gonio 0,70 GEL). Maršrutka 138 Batumi – Sarpi. Stravování: u pevnosti na druhé straně silnice je několik stánků s jednoduchým občerstvením.

Sarpi. Vyhlášené letovisko s řadou hotelů, celkově však klidnější než Batumi s čistší vodou. Hraniční přechod do Turecka otevřen 24 h denně. Lze si udělat jednodenní výlet za čajovými plantážemi v tureckém městě Rize. Doprava: bus 101 (Batumi-Sarpi 1 GEL), maršrutka 138 (1,50 GEL).

Botanická zahrada. Jedna z největších zahrad svého druhu v bývalém Sovětském svazu. Díky mírnému subtropickému klimatu zde rostou rostliny z celého světa. Zahrada je rozdělena do několika geografických zón. Prohlídka může zabrat i celý den, jedná se o příjemnou procházku s mnoha výhledy na moře. Doprava: maršrutka 101 Batumi-Machindžauri-botanická zahrada. Vstupné: 6 GEL.

 

Pláže:

Pláž je přímo v Batumi u pobřežní promenády, bohužel sem zasahují výpary z nedaleké rafinérie. Dobré pláže s čistou vodou lze nalézt na jih od Batumi. Sarpi je již vyhlášené letovisko (na hranicích s Tureckem, která je bez problémů otevřená 24 h), v Goniu je pláž prozatím spíše pro místní, její výhodou je menší počet lidí.

 

Doprava ze Tbilisi:

Jezdí denní i noční vlak (odj. ze Tbilisi v 8.25 a 22.15, zpět z Machindžauri 16.35 a 22.40). Cena nočního lístku – 10 GEL plackarta, 23 GEL kupejka (modernizovaná a teoreticky klimatizovaná), 40 GEL SV (dvoulůžkové kupé), dětský lístek přibližně polovinu. Vlak přijíždí na nádraží v Machindžauri, cca 5 km od Batumi.

Ze Tbilisi (terminál Didube) odjíždějí po celý den maršrutky (18 GEL), místní styl jízdy však není pro každého.