Doprava do Gruzie

21.03.2018 22:55

Doprava letecky   Doprava lodí a po zemi    Batumi – Soči    Tbilisi - Jerevan    Tbilisi - Baku     

 

Podmínky vstupu a pobytu v souvislosti s pandemií COVID-19

 

Vlastním autem:

Vlastní auto je možné bez problémů dovézt. Je dobré dát pozor na tyto dokumenty a jiné aspekty řízení:

- Technický průkaz. Plně postačí český/EU průkaz, za předpokladu, že auto opět vyvezete z Gruzie do 90 dnů. Pokud by někdo chtěl nechat auto v Gruzii pro další lidi, je nutné po 90 dnech auto opět vyvézt ze země a přivézt (porušení tohoto pravidla znamená pokutu ve výši 1000 GEL).

- Řidičský průkaz. Platí běžný český nebo EU řidičský průkaz, avšak nanejvýše na rok nepřetržitého pobytu v Gruzii. Pokud byste nevyjeli do 365 dnů z Gruzie, je nutné si udělat gruzínský řidičský průkaz (lze i v angličtině či ruštině), jakkoliv tato informace není pro běžného turistu.

- Pojištění. Od 1.3.2018 platí povinnost pojištění vozidel registrovaných v zahraničí. Toto pojištění lze zakoupit na hraničních přechodech (obvykle v místní pobočce banky), případně na internetu na webu https://www.tpl.ge. Pojištění běžného osobního vozidla stojí 30 lari na 15 dní nebo 50 lari na 30 dní (cena je jednotná, podrobněji zde). Do budoucna se počítá, že Gruzie vstoupí do systému Zelených karet (podobně tomu bude i v Arménii). Budete-li zastaveni bez zaplaceného pojištění, budete pokutováni ve výši 100-200 GEL.

- Registrace auta a technická prohlídka při dlouhodobém pobytu v Gruzii. Pokud by tyto výjezdy byly dlouhodobé a opakované (během celého roku), dostanete lhůtu k dočasnému zaregistrování auta. Beze cla si můžete vyřídit dočasnou registraci vozidla, při které můžete dočasně registrovat vozidlo na gruzínské značky až do 3 let, aniž by bylo nutné zaplatit dovozní clo. POZOR!! Od 1.1.2019 jsou všechna vozidla na gruzínských státních značkách povinna každých 12 měsíců projít technickou kontrolou v tzv. Servisních centrech technickou prohlídku. Prověřovat se bude brzdový systém, systém řízení, vnější vzhled, světla, osy, kola, zavěšení kol, podvozek a výfuk.

- Pokuty. Pokud dostanete v Gruzii pokutu, je vhodné jí zaplatit ihned. Rozhodně se nesnažte uplácet policistu, většinou jsou neoblomní a nabídka úplatku může vést i k trestnímu stíhání. Pokuty lze zaplatit na poštách, v bankách, v platebních automatech Paybox (vždy dostanete číslo případu, které je nutné uvést při platbě), a to do 30 dnů (případně lze i online například zde). Prověřit si pokutu můžete na webu Police.ge, případně se podívat i na video systém.  Systém funguje poměrně efektivně a je jednoduchý. Pokud nezaplatíte pokutu do 30 dnů, můžete sice odjet, avšak při příštím příjezdu do země Vás mohou zadržet a nevpustit do země do zaplacení pokuty (navýšené několikanásobně o penále). Zároveň můžete mít zablokovaná řidičská práva (řidičský průkaz s Vaším jménem nebude uznán), které bude možné vykoupit pouze ve Mcchetě.

POZOR!! S ohledem na nová pravidla jsou teď cizí státní značky předmětem zvýšeného zájmu, proto ve vlastním zájmu je vhodné mít doklady v pořádku.

 

Řízení na gruzínských silnicích. Neznalému se v první chvíli značně chaotické. Přejezd do Arménie nebo Ázerbájdžánu je z tohoto hlediska přechodem do jiné, slušnější, řidičské planety (samozřejmě i naopak s opačným znaménkem). Celkem se však na provoz dá zvyknout, zejména pokud jste zvyklí řídit v Praze a na D1.

Řada dopravních přestupků se neřeší (zvláště, pokud víte, že policistů na místě mnoho není). Ve Tbilisi a velkých městech se situace s novým bodovacím systémem (zavedeno v roce 2017) zlepšila jenom trochu. Zdaleka ne všichni jsou ochotni dopravní předpisy dodržovat, především v nekonečných zácpách ve Tbilisi. Typické je netradiční předjíždění a využívání jakéhokoliv prostoru k jeho vyplnění (heslo „nikdo ti nikdy cestu neustoupí“). Ne vždy jsou řidiči ochotni ustoupit místo. Jako řidiči i chodci si dejte pozor i na křižovatkách, ne všichni jsou ochotni respektovat červenou. Je zajímavé, že na rozdíl od Česka celkem funguje zipování, byť v případě víceproudových silnic se tato schopnost ztrácí.

 

Mimo města lze potkat poměrně divoké řidiče předjíždějící na zcela nepřehledných místech (je nutno být připraven zejména v protisměru), nerespektující plnou čáru ani rychlost jízdy ve vesnici. Typické je blikání zadního rychlejšího auta, pokud jedete v levém pruhu i s překročenou rychlostí. 

 

Letecky:

Aktuální informace v letecké dopravě v souvislosti s COVID-19

Od února 2021 jsou povoleny lety do Gruzie. Na letní sezónu jsou Prozatím je možné pro občany třetích zemí vstupovat do země pouze přes mezinárodní letiště. V květnu 2021 se lze dostat s těmito leteckými společnostmi:

Turkish Airlines (denně, spojení přes Istanbul). Obvykle vychází nejlépe v poměru cena/výkon, cena je obvykle all-inclusive (zavazadla, občerstvení na palubě)

LOT (Warszawa, 6xtýdně). Často nejlevnější spojení bez zavazadel.

Lufthansa (Mnichov, 4x týdně)

Belavia (Minsk, denně)

Pegasus Airliens (Istanbul-Sabiha Gökcen, denně), obvykle se zavazadlem dražší

Georgian Airways (spojení 2x týdně z Vídně), obvykle poměrně drahé.

Aegean Airways (1x týdně - Út/St), možnost půldenního stopoveru v Athénách na cestě zpět (s PCR testem nebo potvrzením o očkování).

Ukraine International Airlines (2-3x týdně na cestě tam, zpět obvykle s přespáním v Kyjevě, denní let tam i zpět)

Air Baltic (3x týdně spojení PRG-TBS, 1x týdně TBS-PRG), obvykle nejdražší


 

LOW-COST LINKA PRAHA - KUTAISI

Od května 2018 létá Wizzair dvakrát týdně na lince Praha-Kutaisi (úterý a sobota večer z Prahy, tentýž den v podvečer z Kutaisi). Do Kutaisi bude nadále Wizzair létat z Katowic, Budapešti či Berlína. 

 

Vyhledávače letenek obvykle ukazují nejlevnější cenu letenek z Prahy do Tbilisi s přestupem (nejčastěji Kyjev, Warszawa, Istanbul, příp. München či Moskva) v rozmezí 7-8 tis. Kč při nákupu cca 2-3 měsíce dopředu (vč. odbaveného zavazadla). Právě za tyto ceny obvykle létáme v létě do/z Tbilisi, přičemž požadujeme rozumnou přestupní dobu a dobu letu, odbavené zavazadlo a poměrně úzce vymezený koridor pro termín letu. Lze sehnat i levnější letenky v akcích či vhodnou kombinací letenek. Ne vždy je nejlevnější cena na vyhledávačích reálná, spíše je nutné přidat (nejčastěji poplatky za platby kartou i za zavazadla apod.). Ceny jsou obvykle levnější mimo letní sezónu, ale letů je méně (menší frekvence). Zde je výčet aerolinek a případných zkušeností s nimi.

Pro vyhledání nejlepšího spojení obvykle používám vyhledavače letenek např. Skyscanner, Opodo apod., které mi mohou vyhledat i poměrně levné kombinace dvou společností, avšak pamatujte, že v nejlevnějších cenách obvykle není zavazadlo, naopak je nutno často počítat s delším čekáním na letišti, případně i změně letiště.

 

Turkish Airlines. spojení 2x denně (ranní/odpolední linkou Praha – Istanbul a večerní/noční linka Istanbul-Tbilisi, existuje i odpolední let Istanbul-Tbilisi). Letenky obvykle za 6-8000 Kč, v ceně je plný servis a odbavená zavazadla (tj. žádné další náklady navíc, letenky tam nemají obvykle žádné skryté poplatky). Turkish Airlines navíc mají nejstálejší nízké ceny. Obvykle se tedy dají koupit letenky za cca 7000 Kč i několik dní či týdnů před odletem. Některé kombinace letů (v levnějších kategoriích) jsou operovány z letiště Sabiha Gökcen, což znamená přesun v Istanbulu z jednoho letiště na druhé, což nelze doporučit. Od roku 2019 létají Turkish airlines přes nové letiště. Spojení je možné pouze autobusem, nicméně např. linka IST-2 jezdí na Eminönü, což je u egyptského bazaru a cesta trvá i se zácpami cca 1 hodinu (vyzkoušeno v dubnu 2019). V kombinaci ranního letu z Prahy a nočního letu do Tbilisi lze stihnout i krátkou prohlídku centra Istanbulu. Lze se dokonce zapsat i na program Turkish Airlines "Tour to Istanbul". 

LOT -  spojení cca 6x týdně přes Warszawu, obvykle cca 6500-7500 Kč (zde ovšem spíše bez zavazadel, všechny lety jsou jenom s nápoji a tyčinkou). Lze využít variantu s velmi krátkým přestupem ve Warszawě (večer na cestě tam a ráno cestou ze Tbilisi). Let ze Tbilisi mívá někdy mírné zpoždění a návazný ranní let může ve Warszawě uletět (cestující je obvykle přebukován na dopolední let Warszawa-Praha a lze získat kompenzaci za zpožděný let). Obecně jsou s LOTem dobré zkušenosti, pozor na zcela nejlevnější tarif bez zavazadla.  

Ukraine International Airlines. cca 1-2x denně přes Kyjev (ranní i dopolední odlety z Prahy). Cena letenek při včasném nákupu okolo 6-7000 Kč, je nutno si však dávat pozor na nejlevnější tarify, které jsou obvykle bez zavazadla. Spojení obvykle přes den (dolet odpoledne nebo okolo půlnocí tbiliského času). V podstatě nízkonákladový model létání, ale jinak celkem spolehlivé, jakkoliv často s čekáním 3-5 hodin v Kyjevě. Jídlo a nápoje (kromě vody) na palubě za příplatek. 

Georgian Airways. Přímé lety v úterý, pátek a v neděli (poslední zatím v letní sezóně) s odlety dopoledne ze Tbilisi a dopoledne z Prahy. Letenky v akci za cca 6000-7000 Kč, jinak spíše okolo 8-9000 Kč. Přímé lety patří obvykle ke dražším. Navíc jsou některé lety rušeny (avšak málokdy v létě) a společnost má snahu přebukovat na jiný přímý let v jiný den či alespoň na jiný let s přestupem v jiný den. Komunikace v případě problémů není příliš vstřícná. Pro možné levnější lety je vhodné podívat se přímo na webovou stránku společnosti.

Pegasus – cca 6x týdně přes Istanbul Sabiha (asijské letiště), návaznost na let z Prahy s několikahodinovým čekáním na letišti (letiště je však poměrně daleko od centra a přes delší čekání nelze uskutečnit smyslupnou prohlídku Istanbulu). Je nutno dávat pozor na nejlevnější tarif bez zavazadel v ceně letenky (ta se pohybuje cca na úrovni 6-7000 Kč, vč. odbaveného zavazadla). Klasicky nízkonákladový let, letiště je však menší a přehlednější než velké v Istanbulu.

Wizzair – od května 2018 létá 2x týdně na lince Praha-Kutaisi (úterý a sobota večer z Prahy, tentýž den v podvečer z Kutaisi). Do Kutaisi bude nadále Wizzair létat z Katowic, Budapešti či Berlína. Cena je velmi volatilní, pokud vystihnete akci, potom lze sehnat letenky i za 5000 Kč zpáteční (ale bez zavazadla, což cenu obvykle dorovná do rozmezí 6-7000 Kč, v ostatních případech i více. Nákup je nejlepší cca 2-3 měsíce před odletem.

V Kutaisi na letišti obvykle čekají maršrutky či autobusy do Tbilisi, Mestie (Svanetie) i do Kutaisi samotného, případně lze jet do Kutaisi, Batumi (15 GEL) nebo do Tbilisi (20 GEL) poměrně pohodlným autobusem či minubusem Georgian Bus (https://www.georgianbus.com), který na lety přímo navazuje.

AirBaltic. Spojení z Rigy do Tbilisi/Jerevanu/Baku, zpáteční letenka obvykle od cca 350-400 EUR (včetně odbaveného zavazadla), obvykle patří k dražším. Odlety z Rigy do Tbilisi 3-5x týdně podle sezóny. Pokud nevystihnete nějakou akci (v létě však nebývají) či neletíte v kombinaci s jinou společností druhý úsek cesty, potom z hlediska ceny moc nedoporučuji. Cestu však lze obvykle kombinovat s návštěvou Rigy.

Aeroflot - denně spojení přes Moskvu (odpoledne z Prahy, přestup na noční let z Moskvy, zpět noční-ranní spojení,v některých dnech i odpoledne-večer. Obvykle 3-4 hodiny čekání na letišti, cena patří spíše ke dražším – od 8-9000 Kč.

Lufthansa - denní spojení přes Mnichov (letenky je často možné kombinovat s LOTem přes Warszawu). Letenky samostatně s LH bývají spíše nejdražší (obvykle cca od 9000 Kč)

Belavia – Spojení přes Minsk denně, obvykle bývá dražší (cca 8000 Kč i s nejlevnějším tarifem se zavazadlem) a s delším čekáním v Minsku (cca 5-6 hodin)

Aegean Airlines - několikrát týdně spojení přes Athény (obvykle dražší cca 9 tis. Kč zpáteční, nutno dávat pozor na tarif se zavazadlem/bez zavazadla, v ceně i nejlevnější letenky je i menší snack). Občas se vyplatí jako jednosměrná varianta v kombinaci s jinou aerolinkou. V některých dnech lze kombinovat i s delším přestupem, který lze využít ke krátké návštěvě Athén (na cestě ze Tbilisi), což je výhodné především k návštěvě Akropole (s ranním příletem můžete být cca v 8 h ráno na Akropoli, kdy se areál otevírá a je zde málo turistů). Mějte pouze na paměti, že letiště je cca 1 hodinu metrem od centra a metro na letiště jezdí cca 2x za hodinu.

 

Letecké spojení Rusko-Gruzie

V roce 2017 létalo mezi Gruzií a Ruskem několik leteckých linek: 

Moskva - Tbilisi/Batumi (pouze letní sezóna): S7 Airlines, Georgian Airways a Aeroflot (pouze do Tbilisi), Ural Airlines

Jekatěrinburg/St.Petěrburg - Tbilisi/Batumi - Ural Airlines (Batumi jen v letní sezónně)

Soči - Tbilisi: Ural Airlines

Ze severního na jižní Kavkaz se dá letecky dostat i přes Arménii (linka Aeroflotu Soči-Jerevan)

 

Lodní doprava:

Batumi – Soči

V letní sezóně 2018 budou opět v provozu rychlé "rakety" mezi Soči a Batumi (cca od poloviny května do poloviny září). 
V roce 2017 byl jízdní řád Soči-Batumi v Út a Pá v 10.30 a Batumi-Soči v pondělí (11.00) a čtvrtek (21.00), délka cesta cca 5 hodin. Cena 100 USD/jednosměrná. Telefony do kanceláří v Soči +7 918 409-12-96 , v Batumi +995 593 333 966. Lístky na tento spoj si mohou zakoupit i cizinci mimo SNS a Gruzii. Je nutné ruské vízum předem!!!
V letní sezóně 2018 budou opět v provozu rychlé "rakety" mezi Soči a Batumi (cca od poloviny května do poloviny září). V roce 2017 byl jízdní řád Soči-Batumi v Út a Pá v 10.30 a Batumi-Soči v pondělí (11.00) a čtvrtek (21.00), délka cesta cca 5 hodin. Cena 100 USD/jednosměrná. Telefony do kanceláří v Soči +7 918 409-12-96 , v Batumi +995 593 333 966. Lístky na tento spoj si mohou zakoupit i cizinci mimo SNS a Gruzii. Je nutné ruské vízum předem!!!

 

IljičevskBatumi/Poti

Nepravidelná přeprava (obvykle 1-2x týdně do Batumi) mezi Ukrajinou a Gruzií. Pro aktuální jízdní řád se lze podívat na https://www.ukrferry.com. Cena za 1 cestu mezi 140-255 USD (od čtyřlůžkové až po luxusní dvoulůžkovou kabinu, platba v hřivnách). Automobil Vám potom přepraví za 375 USD (jeep za 440 USD).

 

Po zemi:

V současnosti je prakticky nejjednodušší možnost z Turecka (dále například přes Írán a Ázerbájdžán, nebo Írán a Arménii). Poněkud komplikovanější je cesta přes Ukrajinu a Rusko, a to především z důvodů ruských víz a nutnost objet separatistické oblasti východní Ukrajiny. Vstup přes Rusko a Abcházii je z hlediska gruzínských zákonů nelegální (nemáte možnost dostat vstupní/výstupní razítko do Gruzie). O vízech do Abcházie viz stránku o vízech. Cenově vychází cesta po zemi s využitím veřejné dopravy zhruba stejně (a někdy i více) než letecká přeprava do Gruzie.

 


Pozemní přechod Rusko-Gruzie

Od února 2012 je hraniční přechod Verchnij Lars-Kazbegi ‚ gruz. Stepancminda) otevřený pro všechny držitele platných dokladů (zejména se to týká ruských víz, které doporučujeme vyřídit dopředu, jelikož jejich vyřízení ve Tbilisi, ale i jinde na jižním Kavkazu, je obtížné). 

 

Auta, případně maršrutky Tbilisi-Vladivostok odjíždějí z nádraží Didube ve Tbilisi (stejnojmenná stanice metra). Společnost Transkavkaz (https://trans-kavkaz.com/trips) slibuje maršrutky 2x denně z Vladikavkazu (7.00 a 13.00) a ze Tbilisi (7.00 a 16.00), doba jízdy cca 5 h, cena 800 Rbl (35 GEL). Jinak však funguje řada řidičů okolo nádraží v Didube, kteří nabízejí své služby. 

 

Cesta přes Turecko

I. Praha-Istanbul

 

Nejlevnější obvyklá cena do Istanbulu je okolo 4000 Kč za zpáteční letenky (levné jsou obvykle letenky přes Kyjev, Beograd, případně i přímé lety s Pegasus Airlines, obě aerolinky zajišťují i návazné lety na jižní Kavkaz, Blízký východ či do Asie). Je vždy nutno vzít v úvahu, zda se jedná o let i se zakoupeným zavazadlem či nikoliv.

 

Linka Praha – Sofia s bulharskou společností odjíždí denně v 9.00 z Prahy, příjezd do Sofie v 6.00 následující den. Cena cca 50 EUR/jedna cesta. Ze Sofie (turecky Sofya) do Istanbulu jezdí několik autobusů denně společnosti <span lumm="50000;" "="" ""="" new="" style="font-size:9.5pt;font-family:" times="">MetroturizmZpáteční jízdenka z Praha do Istanbulu takto vyjde na cca 150 EUR (cca 3800 Kč) a nejméně 32 hodin.

 

Z Prahy do Istanbulu je možné dostat se vlakem dvěma způsoby. V letní sezoně, kdy jezdí rychlík Beograd – Sofia lze trasu absolvovat přes Srbsko a Bulharsko, celoročně potom je možné jet po trase Praha-(Brno-Bratislava-) Budapest-Bucuresti-Istanbul. Cesta trvá obvykle cca 40 hodin – odjezd z Prahy ve 13.51 odpoledne, příjezd do Istanbulu 3. den ráno. Odjezd zpět z Istanbulu večer (22:40), příjezd do Prahy 3. den ve 14.07 (varianta Beograd) nebo ve 20.07 (varianta Bucuresti). Nejnižší cena začíná na cca 4200 Kč (zpáteční jízdenka, včetně lehátkového příplatku ze Sofie do Istanbulu). Aktuální informace (včetně návrhů spojení a cen) najdete na stránce https://vlakem.net/praha-istanbul.

 

II. Istanbul – Gruzie

Vlak

V roce 2018 se plánuje otevření vlakového spojení z Turecka přes Gruzie do Ázerbajdžánu. Železnice Kars-Achalkalaki-Tbilisi již byla otevřena pro nákladní vlaky, na otevření osobních vlaků Baku-Tbilisi-Kars-Ankara (příp. Istanbul) se čeká (ázerbajdžánské železnice již dostávají příslušné lůžkové a lehátkové vagóny pro osobní dopravu). Ceny ani jízdní řád dosud nejsou známy, očekává se, že spoj pojeden 2-3x týdně.

 

Autobus
https://www.busradar.comOdjezdy z Istanbulu (Otogar, Aksarayemniyet) denně 12.00 (Tbilisi 15.30) a 18.00 (Tbilisi 21.30)

Odjezdy z Istanbulu (Otogar) 12.00 (příjezd Tbilisi 23.59)

Cena 150-190 TRY (v předprodeji cca od 100 TRY)

Ideální varianta této cesty je tak kombinace letenky do Istanbulu a autobusu do Tbilisi. Cestu lze rozdělit na více úseků – například Istanbul – Trabzon (návštěva klášterů Sumela), Istanbul – Hopa – Sarpi – Batumi (botanická zahrada). Několik autobusů denně jezdí na lince Istanbul – Trabzon či Istanbul – Hopa.

 

 

 

 

Doprava Gruzie – Arménie

Vlakem ze Tbilisi do Jerevanu (aktualizace v listopadu 2017)

Jízdní řád

 

371

 

372

 

7.30

6.55

Jerevan

21.30

15.30

22.16

20.20

Tbilisi

7.50

0.12

15.35

 

Batumi

 

7.10

 

372 – jede v sudé dny do června 2017 a od října 2017

371 – jede v liché dny do června 2017 a od října 2017

Vlak Jerevan – Tbilisi – Batumi jede v letní sezóně (červen-září) denně

 

Cena z Jerevanu do Tbilisi/Tbilisi do Jerevanu 9520 AMD/35 GEL plackarta (otevřené lehátko) a 12250 AMD/56 GEL kupejnyj (kupé po čtyřech) a pro úplnost 20120 AMD/75 GEL dvoulůžkové SV. Ceny z roku 2017.

 

Letecky ze Tbilisi do Jerevanu

V roce 2016 bylo obnoveno letecké spojení mezi Jerevanem a Tbilisi se společností Georgian Airways. Odlety ze Tbilisi v 6.00 (Po, Út, Pá, Ne) a v 16.30 (St a So), odlety z Jerevanu 8.00 (Út, Pá), 8.30 (Ne) a 18.00 (Po, St a  So). Cena cca 60 EUR/1 cesta (2017).

 

Maršrutky Tbilisi – Jerevan

Minibusy (maršrutky) vyjíždějí z náměstí před autobusovým nádraží Ortačala ve Tbilisi (údajně také odželezničního nádraží ve Tbilisi (nepotvrzeno), v Jerevanu z hlavního autobusového nádraží Kilikija. Doba jízdy cca 5-6 hodin, cena 7000 AMD/30 GEL (v létě 2017). Odjezdy od ranních hodin do brzkého odpoledne, odjezd cca každou hodinu, příp. jakmile se maršrutka naplní. Nejlépe přijít v ranních hodinách, při dostatečném počtu cestujících může jet spoj i odpoledne/navečer.

Doprava Gruzie - Ázerbájdžán

Aktuální situace s vízy pro Ázerbájdžán

Vlak

Vlakové spojení jezdí denně (2019).

Tbilisi (20.35)– Baku (8.50)

Baku (20.40) – Tbilisi (8.55)

(web Gruzínských železnic a Ázerbájdžánských  železnic)

 

Jízdenku z Baku do Tbilisi (nikoliv však ze Tbilisi do Baku) lze zakoupit na webu ázerbajdžánských železnic

 

Cena plackartnyj (lehátka v otevřeném vagonu) cca 35 GEL/23 AZN, kupejnyj (uzavřené kupé, 4 lůžka) cca 48 GEL/33 AZN (2019)

 

Zejména na cestě zpět lze ušetřit trochu peněz na hranicích zakoupením jízdenky na vnitrostátní vlak do Aghstafy (odjezd z Baku 21.50, příj. Agstafa 6.44, 9/15 AZN plackarta/kupejnyj) a dále dojet maršrutkami na hranice (cca 40 min jízdy), přejít hranice pěšky a poté další maršrutkou do Tbilisi.

 

Letecky ze Tbilisi do Baku

Linka Tbilisi – Baku je od roku 2017 provozována Buta Airways (dceřiná společnost AZAL) létá cca 2x denně (2018), cena cca 44-64 EUR jednosměrná letenka (vč. malého zavazadla do 10 kg, dražší je obvykle denní let). Letenky lze rezervovat i na stránce AZAL (https://www.azal.az), cena se pohybuje na úrovni cca 76-80 EUR (jednosměrná, vč. zapsaného zavazadla).

Cca 1x denně létá na stejné lince i Qatar Airways, jednosměrné letenky však začínají na 300 GEL (100 EUR), protože linka je určena především na cestu do/z Kataru či dalších návazných destinací.

Letový řád jaro 2018 (doba letu cca 1:10 h)

Tbilisi odlet 1:20, 11:50 (Buta Airways), 13:55 (Qatar Airways)

 

Baku odlet 9:30, 22:00 (Buta Airways), 18:00 (Qatar)

 

Autobusy

Denně autobusy/maršrutky ze Tbiliského nádraží Ortačala, respektive autobusového nádraží v Baku. Cena autobusu v roce 2017 cca okolo 40 GEL. Lze také dojet na hranice (Krasnyj most/Citelis chidi/Kizil köprü) a odtud jet ázerbájdžánským autobusem do Baku/Agstafy či Gandži.

 

Alternativní cesta do/z Ázerbájdžánu    

Přes hraniční přechod Lagodechi - Balakan. V roce 2019 jezdila denně maršrutka Tbilisi - Signaghi - Lagodechi - Balakan - Qax (odjezd v 8.30 z nádraží Ortačala), jinak je nutno dojet do Lagodechi (maršrutky z Telavi), přejít hranici a další dopravou do Balakanu. Z Balakanu jezdí několik autobusů a maršrutek do Baku či do Šeki. Noční vlak Balakan (Zaqatala – Šeqi) - Baku odjíždí denně ve 20:25, příjezd do Baku 7:10, z Baku odjezd 23:20, příjezd do Šeki , do Balakanu 10.00 (cena Baku-Balakan 8/13 AZN plackarta/kupejnyj, ze Šeki/Shaki 7/12 AZN, 2019). POZOR! Nádraží Šeqi je od historického města vzdáleno cca 6 km (doprava pouze taxi).

Rusko - Ázerbajdžán. Hraniční přechod na řece Samur je otevřený i pro cizince třetích zemí (nikoliv jako v minulosti pouze pro občany SNS). Lze tak jet maršrutkou z Derbentu na hranice, přejít hranici (existují povinné mezihraniční maršrutky nebo taxi). Z hranice lze pokračovat do Baku či do Quby další maršrutkou či autobusem. V Qubě si můžete mj. prohlédnout židovské města Krasnaja Sloboda i s renovovanou synagogou (a modlitbou za zdraví Ázerbajdžánu) či muzeum ázerbajdžánské genocidy v Qubě (a potažmo v Ázerbajdžánu).