Hrad Kodžori

10.08.2017 13:38

Hrad leží na výšině Azeuli u významného lázeňského městečka Kodžori, které zároveň fungovalo a funguje jako útočiště před tbiliskou výhní pro bohaté obyvatele gruzínského hlavního města. Vrchol je na zdaleka viditelném bodu Trialetského hřbetu, který chránil kdysi důležitou stezku od Kaspického moře do Malé Asie. Je pravděpodobné, že jej lze spojit s hradem Agarani, upomínaném středověkými kronikáři. V takovém případě je hrad poprvé zmíněn v 60. letech 11. století, kdy jej patrně získal gruzínský car Bagrat IV. od emíra ázerbájdžánské Gandže. V roce 1118 hrad přešel do majetku cara Davida Budovatele a hrad se stal jedním z královských sídel jako letní rezidence. Dnešní zbytky stěn hradu pocházejí patrně z přestaveb v 17. století, kdy hrad opět získali kartvelští králové.
V roce 1625 právě zde, na kodžorských pláních, rozložilo svůj tábor gruzínské vojsko pod vedením Giorgie Saakadzeho před hrdinskou bitvou proti íránské přesile na martkopských pláních (asi 30 km odtud), která však nedopadla pro vzbouřená gruzínská vojska úspěšně. Na počátku 20. století se v Kodžori narodil slavný arménský skladatel Aram Chačaturjan (*6.6.1903).
V roce 1921 zde proběhla jedna z nejtvrdších bitev gruzínské armády s postupujícími bolševickými vojsky. Gruzínští junkeři zde hrdinně odolávali několik dní bolševické přesile, alespoň zhruba tolik hlásá nápis na nedávno zbudované pamětní desce a památníku této události pod hradem.
V sovětské době se Kodžori stalo satelitním městečkem Tbilisi a dodnes patří k prestižním místům pro chatu (daču) nebo místo k trvalému bydlení. Oblast leží v příjemných klimatických podmínkách, vzdálené ruchu a smogu údolí Kury a centra Tbilisi. Zároveň cesta autem do centra Tbilisi trvá 15-30 minut podle místa bydliště.
Dnes jsou zbytky hradu dostupné díky železným schodům a vrchol skály skýtá skvělý výhled na Trialetský hřbet i na zalesněné svahy v okolí hradu. Pod hradem je vidět kostel Čtyřiceti svatých (Ormoci eklessia).

 

Praktické informace: 

Autobus č. 10 odjíždí z ulice Leonidze (Suchan Saba ulice) a má konečnou až téměř pod hradem. Jezdí přibližně každých 40 minut ráno a odpoledne (cesta trvá cca 70 minut).

Pro základní doplnění zásob je obchod asi 400 metrů zpět po trase autobusu.