Praktické informace k Moldávii

08.02.2011 12:01

Na této stránce jsem shromáždil informace, které jsme nasbírali na cestě do této země na přelomu roku 2002/2003, částečná aktualizace proběhla v roce 2011 a 2012 a také po mé pracovní cestě do Gagauzska v listopadu 2015. Pokud budete mít jakýkoli dotaz, napište mi na e-mail slavomir.horak(a)post.cz.

Zdroje 

Průvodci a odborná literatura:

Knihy, které je možné o Moldávii najít v Národní knihovně:

. Eagles, Jonathan: Stephen The Great and Balkan nationalism. I. B. Tauris, London - New York, 2014. 282 s. 

- Mička, Ivo: K Čechům Moldávie. Rabasova galerie, Rakovník, 2011. 144 s.

- Martínek, Jiří: Ukrajina a Moldavsko. Olympia, Praha, 2011. 222 s.

- Babilunga, N. V.: Po istoričeskim mestam Moldavii (putěvoditěľ). Timpul, Kišiněv, 1986. sg. NKP K44507. Trochu tendenčně psané, ale podává minimálně dobrý a čtivý historický přehled a nejvýznamnější místa, která se k dané kapitole moldavských dějin vztahují.

- Logvin, G. N.: krajina i Moldavija. Spravočnik-putěvoditěl. Iskusstvo, Moskva, 1982. sg, NKP H77490. Popis všech nejdůležitějších turistických a historických lokalit (upozornění – Orhei Vecchi najdete jako Butučeni). Psáno poměrně náročným odborným jazykem. V úvodu knihy je dobrý historický přehled moldavských dějin.

- Pilat, I. N.: Turistskije maršruty Moldavii. Timpul, Kišiněv, 1981. sg. NKPH 74540.  Poměrně rozsáhlý materiál k možnostem různých výletů – většinou 2-14 dnů. Zevrubný popis každé trasy, chybějí však plánky.

- Moldavija/Moldova (spravočnik turista/tourist reference book). Timpul, Kišiněv, 1979. sg. NKP 70824. Základní informace o Moldávii v AJ a RJ. Domnívám se však, že podobné a aktualizované informace lze nalézt i na internetových stránkách.

Další průvodci:

Romania and Moldova. Travel Survival Kit. Lonely Planet. Část o Moldávii zahrnuje asi 50 stránek o základních zajímavostech této země i s některými praktickými informacemi, možnostmi ubytování apod. Možná nejdůležitější jsou plánky měst, z nichž největší význam pro Moldávii má plánek Kišiněva – než se v tomto městě zorientujete, tak to chvíli trvá. Ostatní města jsou natolik přehledná, že orientace nepředstavuje vážnější problém.

 

Mapy:

Pro základní orientaci nám stačila mapa Rumunska od nakladatelství Freytag & Berndt, na které je většina Moldávie zachycena. Terén v Moldávii je docela přehledný a tato mapa by mohla stačit i jako doplněk k trekkingovým trasám.

Na místě samotném je možné koupit několik map Moldávie, většinou ale horší kvality než výše zmíněná mapa. Existuje také velká nástěnná mapa Moldávie, která se ale spíše hodí pro stěnu než do terénu. Možno koupit v Kišiněvě v Akaděmknize na Stefan cel Mare (západní část centrálního náměstí, naproti pomníku Stefana cel Mare).

Ve stejném obchodě najdete i několik map Kišiněva v cenně cca od 10 do 40 MOL.

Internetové stránky

https://sweb.cz/maslowski/index_md.htm – cestopis z Moldávie z roku 2000.

https://railtrips.euweb.cz/c_mol_uvod.html- cestopis z Moldávie z roku 2007

https://www.turism.gov.md - agentura pro rozvoj cestovního ruchu Moldávie

https://moldavie.webnode.cz/ - stránky Čecha, který jezdí často do Moldávie.

https://www.mzv.cz/kisinev - stránky velvyslanectví ČR v Moldavsku

www.moldova-travel.com - incomingová cestovní kancelář v Moldávii

https://www.moldova.org - základní informace o zemi, adresy velvyslanectví

www.lonelyplanet.com. Základní informace o zemi, na Thorn tree jsou občas některé informace o Moldávii.

Doprava do země

Letecky

Namísto přímé linky Air Moldova byla založena letecká linka Wizzairu. Letecky se lze nejlépe dostat do Kišiněva s přestupem ve Vídni (Austrian Airlines), Mnichově (Lufthansa), Istanbulu (Turkish Airlines), Kyjevě (Ukraine International Airlines) či Bukurešti (TAROM). Typická cena levnějších letenek se pohybuje okolo 8-11 tis. Kč (vč. poplatků). Viz například stránky Letuška či Letenky. Alternativně lze doletět do Bukurešti a odtud vlakem či maršrutkou (minibusem).

Po zemi

Pokud pojedete po zemi, nejefektivnější je vlak do rumunského pohraničního města Iasi . Případně lze stopem dojet např. do Aradu a odtud vlakem dojet do Iasi. Iasi je poměrně příjemné město, které bylo v minulosti (do 19. století) hlavním městem Moldavského knížectví. Z této doby se zachoval knížecí palác (z nádraží do kopce).

Vlakem trvá v roce 2020 cesta do Iasi cca 28-30 hodin s přestupem v Budapesti a Cluj-Napoca. Nejrychlejší varianta předpokládá odjezd z Prahy v 5.39, příjezd do Iasi v 10.30 druhý den (pozor na povinné rezervace v Maďarsku a Rumunsku). Alternativně lze v létě cestovat přímým lehátkovým vozem Praha-Burgas do Simeria nebo do Devy a pokračovat nočním vlakem do Iasi. Cena zpáteční jízdenky City Star je přibližně (4200 Kč na jízdenku CityStar s In-Kartou ČD). Levněji si lze koupit jízdenky CityStar na trase Kúty Gr. - Iasi (cca 3270 Kč s In-Kartou) + jízdné po ČR, na které máte nárok. Ještě levněji lze cestovat v malé skupině (například pro 3 lidi vyjde jízdenka City-Star Kúty(Gr) - Iasi na cca 2200 Kč zpáteční).

Pohodlněji lze využít spojení Praha-Wien-Bucuresti-Chishinau. Jde však o 2 noci ve vlaku na cestě tam a dvě noci na cestě zpět. Cena se dá stlačit s využitím včasných jízdenek na cca 3700 Kč (bez lůžkových či lehátkových cen).

Ještě se dá využít i cesty přes Ukrajinu, ale i v tomto případě je potřeba počítat 48 hodin na cestu přes Polsko, Lvov a Kyjev.

Aktuální jízdní řád lze nalézt například na stránce Německých drah https://reiseauskunft.bahn.de.

Podrobný a velmi spolehlivý průvodce po cestě do Chishinau vlakem je stránka vlakem.net.

 

Autobus. 3x týdně odjíždí autobus Praha Želivského - Kišiněv (zastávka v Brně) doba jízdy je obvykle 24-28 h podle trasy a situace na hranicích (není vhodné jet středečním autobusem, který zajíždí do Bukurešti). Cena zpáteční jízdenky cca 3600 Kč (společnost Orlan).

Doprava Iasi – Moldávie

 

Do Moldávie se dá dostat vlakem, autobusem nebo taxíkem.

Osobní vlak IasiUngheni odjíždí ve 4.51 a 13.21 ze severního nádraží v Iasi (asi 2 km okolo kolejí proti směru, odkud jste přišli), zpět z Ungheni odjíždějí vlaky v 7.55 resp. 17.40 (jízdní řád 2015).

Autobusy IasiKišiněv odjíždějí 4x denně z místního autobusového nádraží, v Kišiněvě z centrálního nádraží. Cena je okolo 3 USD (42 MOL).

Na parkovišti před nákupním centrem BillaIasi stojí většinou auta, která shánějí lidi do auta ve směru do Moldávie. Obvyklá cena je okolo 10 EUR, v Kišiněvě se tato auta shromažďují okolo centrálního autobusového nádraží – řidiči vyvolávají svou destinaci okolo zastávek autobusů – cena je podobná (200 lei).

Doprava v zemi

Vlaky nejezdí zdaleka tak často a jsou navíc pomalejší oproti autobusům. Jejich výhodou je však příjemnější cesta, videovagón (za příplatek 3 MOL) a při cestě do Podněstří žádné problémy na hranicích. Navíc jsou směšně levné. Z Kišiněva do Tiraspolu stojí 1 cesta 13,40 MOL, místní vlak Bendery 1 – Kišiněv stojí 2,60 PMR (asi 5,40 MOL), osobní vlak Kišiněv – Ungheni je za 10 MOL (2003).

Moldavská železniční síť není příliš hustá – v jedná se především o hlavní větve z Kišiněva na sever přes Ungheni a Balti do Oknice na hranicích s Ukrajinou a na jih do Bendery (s pokračováním do Tiraspolu a Oděssy) a dále na Caušeni, Basarabjasku a do ukrajinského města Reni na pomezí Moldávie, Rumunska a Ukrajiny. Využitelné jsou přitom trasy Kišiněv - Ungheni a Kišiněv - Tiraspol (- Oděssa).

Jízdní řád pro hlavní stanice lze nalézt na stránkách moldavských železnic, případně na www.poezda.net

 

Jednotlivá města Moldávie jsou spojena relativně hustou sítí autobusů a maršrutek (minibusů). Příklady cen: Kišiněv - Komrat (46 MOL = cca 2 EUR, 2015), Kišiněv - Tiraspol 40 MOL, 2015), Pokud je na autobusovém nádraží (Autogara) otevřená pokladna, je vždy výhodnější koupit si jízdenku - cestující s nimi mají přednost (ceny z roku 2003). Kišiněvě odjíždějí autobusy zejména ze tří autobusových nádraží. Centrální nádraží ve středu města (nedaleko křižovatky tříd Stefan cel Mare a Ismail) a obsluhuje linky na východ země a nejbližší okolí Kišiněva (vč. Tiraspolu, Caušeni, Bender, Orhei apod.). Jižní nádraží obsluhuje jižní oblasti, včetně Komratu, Cahulu, Vulkanešť apod. Dostanete se tam například trolejbusem č. 9 nebo maršrutkou č. 120 z velké zastávky u centrálního obchodního domu (do této oblasti jezdí i další maršrutky, které však staví pod nádražím, cca 3 minuty chůze). Konečně ze Severního nádraží jezdí linky na sever a západ země, včetně většiny mezinárodních linek do Prahy, na Ukrajinu či do Rumunska.

Orientační jízdní řády jsou k nalezení v ruštině a rumunštině (na stejné stránce lze najít i mapy autobusů a trolejbusů v Kišiněvě). V rumunštině je k dispozici relativně přesný jízdní řád pro všechna větší sídla v Moldavsku

Peníze a ceny

Moldavské lei (MOL), na konci roku 2015kurs cca 22 MOL za 1 EUR. Aktuální kurs lze najít na internetu (www.xe.net/ucc).Ceny domácích produktů jsou obvykle o něco nižší než v České republice (doporučuji OBEZŘETNĚ nakupovat na tržištích, po Kišiněvě je několik supermarketů), dovozové zboží je obvykle mnohem dražší než u nás. Za levno seženete víno (velmi dobré kvality klidně za 50 MOL nebo koňak (můžete donekonečna diskutovat, zda je lepší moldavský nebo podněsterský, cena solidního KVINTu z Podněstří byla okolo 100-200 MOL).

Komunikace

V Moldavsku operují dva mobilní operátoři s poměrně podobnou nabídkou předplacených karet. Moldcell a Orange. Volání je poměrně levné, v roce 2015 jsem měl SIMkartu od Moldcell za 50 MOL na měsíc s 200 minutami volání či 200 SMS + 1 GB internetu. 

Kišiněv

Základní prohlídku Kišiněva lze zvládnout za jeden den. Páteř města tvoří centrální třída Stefan cel Mare, která vede od velké křižovatky nedaleko vlakového nádraží nahoru. Přibližně uprostřed této třídy je centrální náměstí s katedrálou, zvonicí a parkem na jedné straně a parlamentem na straně druhé. Na stejném náměstí je zajímavá socha Stefana cel Mare (ta samá, kterou je možné vidět na bankovkách). Na rohu náměstí a třídy Stefan cel Mare u květinového trhu na straně parku je malá Akaděmkniga, kde lze koupit mapy Kišiněva a Moldávie. Za zády sochy Stefan cel Mare je centrální park na jehož opačné straně přes ulici je Historické muzeum. Dále po třídě Stefan cel Mare je moderní prezidentský palác.

Doprava ve městě: 

Město je obsluhováno hustou sítí autobusů, trolejbusů (2 MOL) a maršrutek (3 MOL). K nejvýznamnějším zastávkám patří UNIC u centrálního obchodního domu (ul. Ismail) a křížně zastávkami na třídě Stefan cel Mare. Mapky autobusů a trolejbusů (stav v roce 2015) je uvedena níže. Mapky mašrutek si lze zjistit na internetu nebo pomocí chytrého telefonu na www.eway.md.

  
Centrální autobusové nádraží je asi 1 kilometr na východ od centrálního náměstí. (jděte po třídě, která je paralelní se Stefan cel Mare a začíná na jižním okraji parku s katedrálou. Autobusy a maršrutky na jih Moldávie (Komrat, Reni, Cahul) jezdí z jižního autobusového nádraží na okraji města. Doprava je nejlepší maršrutkou 120 z ulice Ismail.

Ubytování:

Pro poznání země je vhodné si udělat základnu v Kišiněvě, odkud lze vyrážet na hvězdicovité výlety po Moldavsku. 

Útulek jsme v roce 2003 našli v hotelu Zarea, jehož cena v roce 2015 činila 750 MOL za dvoulůžkový pokoj standart (cca 20 EUR). hotel se nachází asi 10 minut od centrálního náměstí (od katedrály směrem dolů a na další hlavní třídě od centrálního náměstí doleva). Jinak se mi vyplatil pronájem bytů, přičemž dobrou zkušenost jsem v roce 2015 učinil se společností Moldova Rent.com (https://www.moldovarent.com)

Kdo přijede vlakem, má docela slušnou šanci, že najde ubytovní u “bábušky”, běžná cena je okolo 10 EUR. Domácí ubytování je možné domluvit na adrese https://www.marisha.net/ (cena 10 EUR/noc). 

 

Tiraspol

Nejzajímavější je centrum s prezidentským palácem v typicky sovětském stylu, před nímž stojí socha Lenina. Naproti přes ulici je pomník afghánským vojákům. Celému poměrně prázdnému prostranství rovněž vévodí socha generála Suvorova. Přes prázdné prostranství za sochou Suvorova je trh. Když jej opustíte na opačné straně, najdete konečnou zastávku trolejbusu č. 19 do Bender. Turistickým suvenýrem jsou místní podněsterské bankovky.

Vlakové a autobusové nádraží: cca 20 minut pěšky od centra města. Když přijedete na nádraží, vydejte se zpět, na první větší křižovatce doleva a asi po 10 minutách chůze na semaforu doprava a dojdete k prezidentskému paláci nebo na trh, kde je již orientace bezproblémová.
 

Bendery

Nejzajímavější je cesta trolejbusem č. 19. Vyplatí se vystoupit hned za mostem, kde je kulometné hnízdo a nedaleko památník obětem Podněsterské války s tankem. Centrum města je okolo trhu. Je zde i autobusové nádraží.

Vlaková nádraží: V Benderách existují 2 vlaková nádraží. Z nádraží Bendery-1 (asi 15 minut od centra směrem na západ) odjíždějí vlaky asi 2x denně.Dalších asi 15 minut pěšky na západ mezi garážemi a továrnami (je třeba se držet směru a zhruba kopírovat koleje z nádraží Bendery-1) je nádraží Bendery-2, kam přijíždějí vlaky (vlastně jeden pár vlaků) Oděssa-Tiraspol-Kišiněv. 
 

Orhei Vecchi

Velmi pěkný celodenní výlet z Kišiněva (pokud alespoň jednu trasu půjdete pěšky). Odjíždí se z autobusového nádraží v Kišiněvě maršrutami směrem Orhei (8 MOL, cca každých 30 minut). Výstup je asi 10 km za krajem Kišiněva na větší křižovatce (označeno cedulí “Orhei Vecchi”). Další cesta vede pěšky cca 10 km, cca 2-3x denně (ráno, dopoledne a odpoledne) jezdí autobusy Orhei-Trebujeni (dobrý autobus zpět z Trebujeni jezdí cca v 15.30).

Soroca

Hlavním důvodem k návštěvě Sorocy je pevnost, která se majestátně tyčí nad vodami Dněstru (když přijedete na autobusové nádraží jděte ještě dále po směru z Kišiněva nebo ještě lépe na nábřeží podél Dnětru.

Doprava: Několikrát denně jezdí maršrutka Kišiněv-Soroca (cca 3,5 h), poslední maršrutka zpět do Kišiněva odjíždí okolo 17.00. Je zde i přechod na Ukrajinu (přívoz - katěr), ale nepodařilo se nám zjistit, zda je pouze pro místní nebo jej mohou překračovat cizinci.
 

Komrat

Komrat neoplývá bohatstvím památek. Je zde pouze zajímavé etnografické muzeum o dějinách Gagauzů, kostel, který je zároveň centrem gagauzské pravoslavné církve (jezde například zajímavý Otčenáš v gagauzštině). Z administrativních budov je zajímavá budova Gagauzského parlamentu (Gagauz Halk Toplusu). Všechny uvedené budovy jsou v centru města na hlavní ulici Lenina, která protíná město od severu k jihu.

Alternativně si lze udělat výlet do Čadyr-Lungy, dnes považovaného za duchovní centrum Gagauzska s obnovenými kostely a klášterem.

Doprava: Z jižního autobusového nádraží v Kišiněvě jezdí několik maršrutek denně (směr Comrat, Reni, Cahul). Doba jízdy cca 2 hodiny. Pozor! Jízdní řády na centrálním autobusovém nádraží neodpovídají skutečnosti. 

Ubytování: Přehled hotelů v Komratu i v celém Gagauzsku (https://gagauzia.md/pageview.php?l=ru&idc=451&nod=1&, ceny jsou však již neaktuální)

Capriani

Malebná vesnička na západ od Kišiněva s klášterem, který je považován za centrum moldavské pravoslavné církve. Zajímavý je i místní kostel, který je renovován svépomocí místních obyvatel, včetně moderního ikonostasu. Zajímavá je i cesta do Capriani, která vede přes menší hřeben. Místní pozoruhodností je místní rodina se 17 dětmi.


Doprava: Vlakem z Kišiněva směr Ungheni. Výstup jednu zastávku za stanicí Straseni (cca 20 minut jízdy), poté je třeba se vrátit asi 1 km po silnici k odbočce Capriani. Podobně je možné jet autobusem Kišiněv – Ungheni, případně maršrutkou do Kišinev-Straseni (odjíždějí ze západního konce Stefan cel Mare). Ze Straseni jezdí několikrát denně maršrutky do Capriani