Praktické informace k Moldávii

08.02.2011 12:01

Na této stránce jsem shromáždil informace, které jsme nasbírali na cestě do této země na přelomu roku 2002/2003, částečná aktualizace proběhla v roce 2011, 2012, 2015 a 2023. Pokud budete mít jakýkoli dotaz, napište mi na e-mail slavomir.horak(a)post.cz.

Zdroje 

Průvodci a odborná literatura:

Knihy, které je možné o Moldávii najít v Národní knihovně:

- Dějiny Moldavska. Nakladatelství Lidové Noviny, 2024 (v přípravě).

- Haynes, Rebecca: Moldova: a history, I.B. Tauris, 2020, 237 s.

- Eagles, Jonathan: Stephen The Great and Balkan nationalism. I. B. Tauris, London - New York, 2014. 282 s. 

- Zabarah, Dareg A.: Nation- and statehood in Moldova: ideological and political dynamics since the 1980s, Harrassowitz, Wiesbaden, 2011.

- Mička, Ivo: K Čechům Moldávie. Rabasova galerie, Rakovník, 2011. 144 s.

- Martínek, Jiří: Ukrajina a Moldavsko. Olympia, Praha, 2011. 222 s.

- Babilunga, N. V.: Po istoričeskim mestam Moldavii (putěvoditěľ). Timpul, Kišiněv, 1986. sg. NKP K44507. Trochu tendenčně psané, ale podává minimálně dobrý a čtivý historický přehled a nejvýznamnější místa, která se k dané kapitole moldavských dějin vztahují.

- Logvin, G. N.: krajina i Moldavija. Spravočnik-putěvoditěl. Iskusstvo, Moskva, 1982. sg, NKP H77490. Popis všech nejdůležitějších turistických a historických lokalit (upozornění – Orhei Vecchi najdete jako Butučeni). Psáno poměrně náročným odborným jazykem. V úvodu knihy je dobrý historický přehled moldavských dějin.

- Pilat, I. N.: Turistskije maršruty Moldavii. Timpul, Kišiněv, 1981. sg. NKPH 74540.  Poměrně rozsáhlý materiál k možnostem různých výletů – většinou 2-14 dnů. Zevrubný popis každé trasy, chybějí však plánky.

Další průvodci:

Romania and Moldova. Travel Survival Kit. Lonely Planet. Část o Moldávii zahrnuje asi 50 stránek o základních zajímavostech této země i s některými praktickými informacemi, možnostmi ubytování apod. Možná nejdůležitější jsou plánky měst, z nichž největší význam pro Moldávii má plánek Kišiněva – než se v tomto městě zorientujete, tak to chvíli trvá. Ostatní města jsou natolik přehledná, že orientace nepředstavuje vážnější problém.

 

Mapy:

Pro základní orientaci nám stačila mapa Rumunska od nakladatelství Freytag & Berndt, na které je většina Moldávie zachycena. Terén v Moldávii je docela přehledný a tato mapa by mohla stačit i jako doplněk k trekkingovým trasám.

Na místě samotném je možné koupit několik map Moldávie, většinou ale horší kvality než výše zmíněná mapa. Existuje také velká nástěnná mapa Moldávie, která se ale spíše hodí pro stěnu než do terénu.

Internetové stránky

https://sweb.cz/maslowski/index_md.htm – cestopis z Moldávie z roku 2000.

https://railtrips.euweb.cz/c_mol_uvod.html- cestopis z Moldávie z roku 2007

https://www.turism.gov.md - agentura pro rozvoj cestovního ruchu Moldávie

https://moldavie.webnode.cz/ - stránky Čecha, který jezdí často do Moldávie (aktualizováno 2013).

https://www.mzv.cz/kisinev - stránky velvyslanectví ČR v Moldavsku

https://www.moldova.org - základní informace o zemi, adresy velvyslanectví

www.lonelyplanet.com. Základní informace o zemi, na Thorn tree jsou občas některé informace o Moldávii.

Doprava do země

Letecky

Po krachu letecké společnosti Air Moldova v roce 2023 zůstala na lince Praha-Kišiněv letecká linka Wizzairu. Do Kišiněva se také dá dostat s přestupem ve Vídni (Austrian Airlines), Varšavě (LOT), Mnichově (Lufthansa), Istanbulu (Turkish Airlines) či Bukurešti (TAROM). Typická cena levnějších letenek se pohybuje okolo 8-10 tis. Kč (vč. poplatků). Viz například stránky Letuška či Letenky. Alternativně lze doletět do Bukurešti a odtud vlakem či maršrutkou (minibusem).

Po zemi

Pokud pojedete po zemi, nejefektivnější je vlak do rumunského pohraničního města Iasi . Případně lze stopem dojet např. do Aradu a odtud vlakem dojet do Iasi. Iasi je poměrně příjemné město, které bylo v minulosti (do 19. století) hlavním městem Moldavského knížectví. Z této doby se zachoval knížecí palác (z nádraží do kopce).

Vlakem trvá v roce 2023 cesta do Iasi cca 24-30 hodin s přestupem v Budapesti nebo Vídni a Cluj-Napoca. Případně lze využít spojení do Bukurešti a nočního vlaku Bukurešť-Kišiněv (odjezd denně, cena 665/758 MOL nebo 190 ROL, plackarta/kupejnyj).

Cena zpáteční vlakové jízdenky může být velmi různorodá od 2200 do cca 4500 Kč, která však ukazuje cenu jízdenek do Cluje, Brasova nebo Bukurešti. Je možné využít například kombinaci zlevněných jízdenek v jednotlivých úsecích (např. Praha-Budapest, vnitrostátní jízdné Budapešť-Szolnok a maďarský tarif do Rumunska. Jinou možností je využití jízdenky CityStar, platné i do Rumunska.

Aktuální jízdní řád lze nalézt například na stránce Německých drah https://reiseauskunft.bahn.de.

Podrobný a velmi spolehlivý průvodce po cestě do Chishinau vlakem je stránka vlakem.net.

Autobus. Autobus několika společností jezdí několikrát týdně mezi Prahou Florencí a Kišiněvem (obvykle se zastávkou v Brně. Některé autobusy jezdí přes Rumunsko, některé přes Ukrajinu. Doba jízdy je obvykle 25-30 h podle trasy a situace na hranicích. Ceny jednosměrných jízdenek se pohybují okolo 2500-2600 Kč. Informace například na https://infobus.eu.

Doprava Iasi – Moldávie

Do Moldávie se dá dostat vlakem, autobusem nebo taxíkem.

Osobní vlak IasiKišiněv odjíždí ve 11.50 a 17.40 ze severního nádraží v Iasi (asi 2 km okolo kolejí proti směru, odkud jste přišli), zpět z Kišiněva odjíždějí vlaky do Iasi v 6:33, resp. 9.45 (jízdní řád 2023). Cena 90-130 MOL podle třídy, lze zakoupit online na webu Moldavských železnic nebo rumunských železnic.

Autobusy IasiKišiněv odjíždějí 4x denně z místního autobusového nádraží, v Kišiněvě z centrálního nádraží. Cena je okolo 3 USD (42 MOL).

Na parkovišti před nákupním centrem BillaIasi stojí většinou auta, která shánějí lidi do auta ve směru do Moldávie. V Kišiněvě se tato auta shromažďují okolo centrálního autobusového nádraží – řidiči vyvolávají svou destinaci okolo zastávek autobusů.

Doprava v zemi

Vlaky nejezdí zdaleka tak často a jsou navíc pomalejší oproti autobusům. Jejich výhodou je však příjemnější cesta. Moldavská železniční síť není příliš hustá – v jedná se především o hlavní větve z Kišiněva na sever přes Ungheni a Balti do Oknice na hranicích s Ukrajinou a na jih do Bendery (s pokračováním do Tiraspolu a Oděsy) a dále na Caušeni, Basarabjasku a do ukrajinského města Reni na pomezí Moldávie, Rumunska a Ukrajiny. Využitelná je především trasa Kišiněv - Ungheni (odjezdy z Kišiněva 6.33, 9.45, 18.16, z Ungheni 4.13, 13.37, 19.32).

Jízdní řád (Mersul Trenurilor) pro hlavní stanice lze nalézt na stránkách moldavských železnic.

Jednotlivá města Moldávie jsou spojena relativně hustou sítí autobusů a maršrutek (minibusů). Příklady cen: Kišiněv - Komrat (cca 85 MOL, 2022), Pokud je na autobusovém nádraží (Autogara) otevřená pokladna, je vždy výhodnější koupit si jízdenku - cestující s nimi mají přednostю Kišiněvě odjíždějí autobusy zejména ze tří autobusových nádraží. Centrální nádraží ve středu města (nedaleko křižovatky tříd Stefan cel Mare a Ismail) a obsluhuje linky na východ země a nejbližší okolí Kišiněva (vč. Tiraspolu, Caušeni, Bender, Orhei apod.). Jižní nádraží obsluhuje jižní oblasti, včetně Komratu, Cahulu, Vulkanešť apod. Dostanete se tam například trolejbusem č. 9 nebo maršrutkou č. 120 z velké zastávky u centrálního obchodního domu (do této oblasti jezdí i další maršrutky, které však staví pod nádražím, cca 3 minuty chůze). Konečně ze Severního nádraží jezdí linky na sever a západ země, včetně většiny mezinárodních linek do Prahy, na Ukrajinu či do Rumunska.

V rumunštině je k dispozici relativně přesný  jízdní řád pro všechna větší sídla v Mold avsku . Pro trasy autobusů, maršrutek či trolejbus v Kišiněvě lze využít web kišiněvské radnice. Přehledné, avšak zastaralé jízdní řády jsou na webu terra.md (orientačně se lze podle nich orientovat, kolikrát asi kam jezdí spoje do jednotlivých míst Moldavska).

Peníze a ceny

Moldavské lei (MOL), na konci roku 2015kurs cca 22 MOL za 1 EUR (tj. cca 1 MOL=1,20 Kč). Aktuální kurs lze najít na internetu (www.xe.net/ucc).Ceny domácích produktů jsou obvykle o něco nižší než v České republice (doporučuji OBEZŘETNĚ nakupovat na tržištích, po Kišiněvě je několik supermarketů), dovozové zboží je obvykle mnohem dražší než u nás. Za levno seženete víno velmi dobré kvality nebo koňak (můžete donekonečna diskutovat, zda je lepší moldavský nebo podněsterský).

Komunikace

V Moldavsku operují dva mobilní operátoři s poměrně podobnou nabídkou předplacených karet. Mol dcell a Ora nge. Volání je poměrně levné, například u Orange lze sehnat za 30 MOL 250 min po Moldavsku + 5 GB dat.

Kišiněv

Základní prohlídku Kišiněva lze zvládnout za jeden den. Páteř města tvoří centrální třída Stefan cel Mare, která vede od velké křižovatky nedaleko vlakového nádraží nahoru. Přibližně uprostřed této třídy je centrální náměstí s katedrálou, zvonicí a parkem na jedné straně a parlamentem na straně druhé. Na stejném náměstí je zajímavá socha Stefana cel Mare (ta samá, kterou je možné vidět na bankovkách). Na rohu náměstí a třídy Stefan cel Mare u květinového trhu na straně parku je malá Akaděmkniga, kde lze koupit mapy Kišiněva a Moldávie. Za zády sochy Stefan cel Mare je centrální park na jehož opačné straně přes ulici je Historické muzeum. Dále po třídě Stefan cel Mare je moderní prezidentský palác.

Doprava ve městě: 

Město je obsluhováno hustou sítí autobusů, trolejbusů a maršrutek (6 MOL, 2023). K nejvýznamnějším zastávkám patří UNIC u centrálního obchodního domu (ul. Ismail) a křížně zastávkami na třídě Stefan cel Mare. Mapky autobusů a trolejbusů (stav v roce 2015) je uvedena níže. Mapky mašrutek si lze zjistit na internetu nebo pomocí chytrého telefonu na www.eway.md.

  
Centrální autobusové nádraží je asi 1 kilometr na východ od centrálního náměstí (jděte po třídě, která je paralelní se Stefan cel Mare a začíná na jižním okraji parku s katedrálou. Autobusy a maršrutky na jih Moldávie (Komrat, Reni, Cahul) jezdí z jižního autobusového nádraží na okraji města. Doprava je nejlepší maršrutkou 120 z ulice Ismail.

Ubytování:

Pro poznání země je vhodné si udělat základnu v Kišiněvě, odkud lze vyrážet na hvězdicovité výlety po Moldavsku. 

Útulek jsme v roce 2003 našli v hotelu Zare a, jehož cena v roce 2023 činila 750 MOL za dvoulůžkový pokoj standart (cca 20 EUR). hotel se nachází asi 10 minut od centrálního náměstí (od katedrály směrem dolů a na další hlavní třídě od centrálního náměstí doleva). Jinak se mi vyplatil pronájem bytů, přičemž dobrou zkušenost jsem v roce 2015 učinil se společností Moldova Rent.com (http:/ /www.moldovarent.com), která nabízí ubytování od cca 25 EUR.

V Kišiněvě funguje bez problémů Booking i AirBNB.

Tiraspol

Nejzajímavější je centrum s prezidentským palácem v typicky sovětském stylu, před nímž stojí socha Lenina. Naproti přes ulici je pomník afghánským vojákům. Celému poměrně prázdnému prostranství rovněž vévodí socha generála Suvorova. Přes prázdné prostranství za sochou Suvorova je trh. Když jej opustíte na opačné straně, najdete konečnou zastávku trolejbusu č. 19 do Bender. Turistickým suvenýrem jsou místní podněsterské bankovky.

Vlakové a autobusové nádraží: cca 20 minut pěšky od centra města. Když přijedete na nádraží, vydejte se zpět, na první větší křižovatce doleva a asi po 10 minutách chůze na semaforu doprava a dojdete k prezidentskému paláci nebo na trh, kde je již orientace bezproblémová.
 

Bendery

Nejzajímavější je cesta trolejbusem č. 19. Vyplatí se vystoupit hned za mostem, kde je kulometné hnízdo a nedaleko památník obětem Podněsterské války s tankem. Centrum města je okolo trhu. Je zde i autobusové nádraží.

Vlaková nádraží: V Benderách existují 2 vlaková nádraží. Z nádraží Bendery-1 (asi 15 minut od centra směrem na západ) jezdí vlak Oděsa-Tiraspol-Kišiněv (v roce 2023 nejezdí). Dalších asi 15 minut pěšky na západ mezi garážemi a továrnami (je třeba se držet směru a zhruba kopírovat koleje z nádraží Bendery-1) je nádraží Bendery-2, které momentálně není obsluhováno.
 

Orhei Vecchi

Velmi pěkný celodenní výlet z Kišiněva (pokud alespoň jednu trasu půjdete pěšky). Odjíždí se z autobusového nádraží v Kišiněvě maršrutami směrem Orhei (cca každých 30 minut). Výstup je asi 10 km za krajem Kišiněva na větší křižovatce (označeno cedulí “Orhei Vecchi”). Další cesta vede pěšky cca 10 km, cca 2-3x denně (ráno, dopoledne a odpoledne) jezdí autobusy Orhei-Trebujeni (dobrý autobus zpět z Trebujeni jezdí cca v 15.30).

Soroca

Hlavním důvodem k návštěvě Sorocy je pevnost, která se majestátně tyčí nad vodami Dněstru (když přijedete na autobusové nádraží jděte ještě dále po směru z Kišiněva nebo ještě lépe na nábřeží podél Dněstru.

Doprava: Několikrát denně jezdí maršrutka Kišiněv-Soroca (cca 3,5 h), poslední maršrutka zpět do Kišiněva odjíždí okolo 17.00. Je zde i přechod na Ukrajinu (přívoz - katěr).
 

Komrat

Komrat neoplývá bohatstvím památek. Je zde pouze zajímavé etnografické muzeum o dějinách Gagauzů, kostel, který je zároveň centrem gagauzské pravoslavné církve (jezde například zajímavý Otčenáš v gagauzštině). Z administrativních budov je zajímavá budova Gagauzského parlamentu (Gagauz Halk Toplusu). Všechny uvedené budovy jsou v centru města na hlavní ulici Lenina, která protíná město od severu k jihu.

Alternativně si lze udělat výlet do Čadyr-Lungy, dnes považovaného za duchovní centrum Gagauzska s obnovenými kostely a klášterem.

Doprava: Z jižního autobusového nádraží v Kišiněvě jezdí několik maršrutek denně (směr Comrat, Reni, Cahul). Doba jízdy cca 2 hodiny. Pozor! Jízdní řády na centrálním autobusovém nádraží neodpovídají skutečnosti. 

Ubytování: Přehled hotelů v Komratu i v celém Gagauzsku (https://gagauzia.md/pageview.php?l=ru&idc=451&nod=1&, ceny jsou však již neaktuální)

Capriani

Malebná vesnička na západ od Kišiněva s klášterem, který je považován za centrum moldavské pravoslavné církve. Zajímavý je i místní kostel, který je renovován svépomocí místních obyvatel, včetně moderního ikonostasu. Zajímavá je i cesta do Capriani, která vede přes menší hřeben. Místní pozoruhodností je místní rodina se 17 dětmi.


Doprava: Vlakem z Kišiněva směr Ungheni. Výstup jednu zastávku za stanicí Straseni (cca 20 minut jízdy), poté je třeba se vrátit asi 1 km po silnici k odbočce Capriani. Podobně je možné jet autobusem Kišiněv – Ungheni, případně maršrutkou do Kišinev-Straseni (odjíždějí ze západního konce Stefan cel Mare). Ze Straseni jezdí několikrát denně maršrutky do Capriani