Doprava do Střední Asie

Po rozpoutání vlky na Ukrajině v roce 2022 došlo k výraznému omezení cest do Střední Asie. Prakticky zbyly jediné dvě cesty - letecky s několika málo leteckými společnostmi či po zemi přes jižní Kavkaz nebo Írán.

Letecky

(aktualizace květen 2023)

Aktuální ceny pro konkrétní data je možné vygenerovat na stránkách www.letenky.cz, www.letuska.cz, www.pelikan.cz, www.kralovna.cz nebo www.travelocity.com, www.skyscanner.com. Ceny se standardními společnostmi se pohybují v roce 2023 v rozmezí 15-20000 za zpáteční letenku při nákupu cca 2-3 měsíce dopředu (o mnoho levnější už to nebude). Nízkonákladové společnosti (Pegasus) mohou létat nalehko i na 12000 Kč. U  leteckých společností, které létají do několika destinací ve Střední Asii (Pegasus Airlines, Turkish Airlines) je možný odlet z jiného města (open-jaw ticket) za cenu jenom o něco vyšší. Kombinovat tak lze například Praha-Biškek/Taškent-Praha, Praha-Taškent/Tbilisi-Praha, Praha-Taškent/Almaty-Praha, Praha-Biškek/Almaty-Praha, Praha-Taškent/Dušanbe-Praha aj.. Letecké společnosti obvykle s ohledem na další návaznost spojů přilétají do Střední Asie nad ráno/dopoledne nebo v noci a odlétají v noci nebo ráno/dopoledne.

Významné letecké společnost, které létají do klíčových měst Střední Asie a zároveň do ČR (podzim 2022).

Turkish Airlines (KAZ - Almaty, Nur-Sultan/Astana, Karaganda, Aktau, Turkistan, KRG - Biškek; UZB - Taškent, Buchara, Samarkand, Urgenč, Ferghana, Navoi, TAJ - Dušanbe, TKM - Ašgabat)

Lufthansa (Almaty, Astana operováno Air Astana)

Azerbaijan Airlines (Almaty, Astana, Taškent). Zajímavá alternativa při plánování cesty do Taškentu, kam se s přestupem v Baku dá dostat 1-2x týdně za cenu 15-20 tis. Kč. Do ostatních měst se létá bez návaznosti na let do Prahy.

Pegasus Airlines (přestup na lety z Prahy do Almaty či Biškeku, obvykle nejlevnější letenky od 12000 Kč, vč. 20 kg zavazadla při nákupu dostatečně dopředu).

FlyDubai (létá do Almaty, Biškeku a Ašgabatu, zde obvykle se špatnou návazností linky z/do Prahy a většinou poměrně drahé).

Uzbekistan airways (lety do Frankfurtu či Rigy). Uzbekistán Airway lze využít při cestě například přes Rigu (Ryanair Praha-Riga a Uzbekistan Airways Riga-Taškent). Obvykle je nutno zakoupit dvě letenky a počítat případně se stopoverem v Rize. Obvyklá cena Praha-Taškent (vč. zavazadla) 18-20 tis. Kč.

 

Po zemi

Pozemní cesta naráží především na nevydávání víz do Turkmenistánu. Momentálně jedinou smysluplnou cestu do Střední Asie po zemi je po trase EU-Turecko-Gruzie-Ázerbájdžán-Kazachstán.

Doprava do Ázerbajdžánu - viz stránku ke Kavkazu

Trajekt Baku(Alat) - Kuryk (Kazachstán). Trajekty provozuje Azerbaijan Caspian Shipping Company. Pozor, přístav Alat je cca 30 km od Baku (nutno dojet maršrutkou nebo taxi). Pro cestu do/z Kazachstánu lze koupit jíz denky i online, nicméně nebude to s konkrétním datem, protože jízdní řád je zatím stále nepravidelný (může se měnit v souvislosti s rostoucí poptávkou po přepravách). Cena za osobu 70 USD (2022). Z Kuryku je potom nutné dostat se do Aktau (maršrutky/minibusy), odkud jezdí vlaky do centrálního Kazachstánu (stanice Mangystau/Mangyšlak). Denně rychlík např. do Almaty (podívejte se na web kazašských železnic).

Z přístavu Alat jezdí lodě i do turkmenského Türkmenbašy (býv. Krasnovodsk), nicméně s ohledem na celkovou uzavřenost Turkmenistánu je poměrně problém dostat se do země (a to i tranzitem). Může se měnit v průběhu roku 2022.

 

Archív