Bajkonur

Kosmodrom Bajkonur je specifické místo pro návštěvu. Na rozdíl od podobného centra na Floridě (Cap Canaveral), kde po zaplacení vstupného, doplňkových služeb a parkovného můžete alespoň trochu zajet na území kosmodromu a celá akce nemusí vyjít na několik desítek dolarů, je Bajkonur přece jen méně dostupný a především jeho návštěva je spojena s vyřizováním nejrůznějších povolení. V každém případě počítejte s náklady v řádu set dolarů na den, pokud se budete chtít dostat dovnitř kosmodromu. Samozřejmě, čím vice služeb chcete, tím větší peníze. Je nutno si ujasnit, zda chcete pouze běžnou prohlídku komplexu či se chcete zúčastnit startu rakety. Ve druhém případě je cena mnohem vyšší).

 

Vstup na kosmodrom Bajkonur

Pro návštěvu kosmodromu není třeba ruské vízum, postačí (dnes bezvízový vstup) do Kazachstánu. Je však nutné zvláštní povolení ke vstupu, které mohou akreditované cestovní kanceláře v Rusku či Kazachstánu (jejich neúplný seznam je na oficiálním webu kosmodromu). V každém případě je nutno se ozvat dostatečně dlouho dopředu (u běžných cest tak 1,5-2 měsíce dopředu a u startu rakety spíše 3 měsíce dopředu). V některých případech jsou tyto lhůty i kratší, avšak nelze na to spoléhat.

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji 2-5 denní okruhy po kosmodromu podle program. Ceny těchto zájezdů se odvíjejí od program, základní 3 denní pobyt (bez dalších služeb a bez pozorování startu rakety) vyjde cca do 1000 USD. V případě startu rakety je tato ceny vyšší. Pro návštěvu lze doporučit o něco levnější ruské nebo kazašské cestovní kanceláře (nevýhodou je obvykle cesta s ruskojazyčnou skupinou).

Vybrané kazašské a ruské cestovní kanceláře:  

Otrar.kz

Premium Travel (Kazachstán)

Star City Tours (Rusko)

 

Pozorování staru rakety bez vstupu na kosmodrom

Samozřejmě, pokud budete v oblasti v době startu rakety, tak je možné jí pozorovat někde mimo hlídané pásmo (podle Google Maps by bylo možné se dostat po silnici někde až 10 km od startovacích ramp a pozorovat je dalekohledem).

Zajímavým místem je například Hospůdka Kubenov na dálnici M32 u odbočky na město Tjuratam.

Starty raket se dají najít na oficiální stránce kosmodromu (https://baikonur.russian.space), případně na jiných webech (https://spaceflightnow.com/launch-schedule/).

 

Doprava ke kosmodromu

Cestovní kanceláře obvykle nabízejí možnost dopravy do města Tjuratam (bývalý Leninsk) v ceně zájezdu. Pokud však nechcete například přistání na letišti přímo v zóně (příležitostné charterové lety z Moskvy) či chcete navázat na cestu po Kazachstánu či Střední Asii, je bez problémů možné do Tjuratamu dojet vlastními silami.

Letecky: Přestože v Tjuratamu je i civilní letiště (letiště Krajnij), nemá pravidelnou dopravu a nejbližší letiště s běžnou frekvencí je v cca 250 km vzdálené Kyzyl-Ordě (lety Air Astana z Almaty i Astany).

Vlakem: Stanice Tjuratam leží na hlavní trase vlaků z Ruska a západního Kazachstánu do Almaty/Taškentu či Biškeku. Cesta z Almaty trvá cca 20-24 hodin, staví zde všechny rychlíky.