Kyrgyzstán

Kyrgyzstán

 Biškek – doprava   ubytování   registrace   internet   mobilní operátoři   outdoor vybavení a mapy

Tokmak a Burana     Čolpon-Ata    Karakol     Oš a Fergánské údolí     Málo navštěvované horské oblasti

Registrace do pohraniční zóny

(aktualizováno pro rok 2017)

Pro pohraniční zóny na hranici s Čínou a Tádžikistánem je potřeba teoreticky povolení do pohraniční zóny. Praktické vyžadování tohoto povolení je tak půl na půl. Pokud se chystáte na výstup na některou pohraniční horu (Pik Lenina), k čínským hranicích (jezero Čatyr Köl), či na východní hranici směrem na ledovec Inylček a pod Chan Tengri), potom budete určitě povolení potřebovat. Některá údolí (zejména ty, které vedou bezprostředně na čínskou hranici) jsou rovněž opatřeny vojenskou hlídkou, která nepouští bez povolení do pohraniční zóny. Pokud jedete pouze tranzitem na hranici (do Číny či do Tádžikistánu) a máte příslušná víza, nepotřebujete povolení do pohraniční zóny.

Získání propustky

1. Samostatně

Poměrně zdlouhavý proces, počítejte raději 1-2 týdny a několikadenní pobyt v Biškeku.

Výdej propustky vyřizuje Státní pohraniční služba, adresa: Mederova 163, Biškek, tel. (0312) 54-43-08.

Co budete potřebovat?

- povolení od státní registrační služby (obecně stále nazývaný OVIR). Adresa: Kyjevskaja 58, tel. (0312) 66-61-20, pracovní doba Po-Pá 9.00-12.30, 13.30-18.00.

- kopii pasu

- žádost o povolení ke vstupu do pohraniční zóny (ходатайство). V ruském jazyce možno nalézt na webu elektronické sbírky zákonů Kyrgyzstánu (https://cbd.minjust.gov.kg), najděte si Правила пограничного режима и режима пограничной полосы Кыргызской Республики (příloha 2).

Státní pohraniční služba má teoreticky podle zákona na odpověď 48 hodin.

 

2. Přes cestovní kancelář

Většina turistů se z nedostatku času a nechuti k obíhání úřadů uchyluje ke službám cestovních kanceláří, které jsou schopny propustku vyřídit. Zde jsou vybrané příklady cestovních kanceláří:

Turkestan Tur (www.turkestan.biz) - vyřízení povolení za 30 USD (objednávka 18-25 předem, vyzvednutí v Biškeku)

Ak-Sai Travel - vyřízení za 40 USD (podrobné informace, objednávka 1 měsíc před odjezdem)

Pravidla pro pohraniční zóny a jejich přesné vymezení (RU)

Přibližná mapa pohraničních zón na kyrgyzsko-čínské hranici

 

 

Bezpečnost 

Přes krvavé události na jihu Kyrgyzstánu v roce 2010 zůstává republika stále relativně bezpečnou. Zejména na okrajích velkých měst však jsou čtvrti, v nichž de facto vládnou místní mafie a kriminalita. Vůči cizincům či turistice v zemi však není kriminalita primárně zaměřena.

 

Měna 

1 somu, kurs v květnu 2017 asi 67 somů za 1 dolar, v četných směnárnách jsou volně směnitelné také eura nebo ruské rubly, obvykle v odpovídajícím kurzu. Pro aktuální kurs se podívejte na universální měnový převaděč Universální měnový konverter.

Biškek

 

Doprava

Doprava do/z letiště Manas: mezi 5-20 h minibus (maršrutka) č. 380 (vyjíždí, jakmile se alespoň částečně naplní), 60 somů (2019), v noci nebo na brzké ranní odlety je nutno přespat na letišti nebo jet taxíkem (cena cca 1200 KRS, 2022), doporučuji zavolat si taxi přes telefon nebo přes Yandex Go aplikaci. Seznam taxislužeb i s poznámkami na této adrese.

 

Autobus: 

Západní autobusové nádraží: autobusy a maršrutky do všech směrů Kyrgyzstánu - Čolpon-Ata,  (maršrutka/společné taxi 250/600 KRS, autobus/maršrutka 1-2x za hodinu od rána do večera), Balykči (250/500 KRS), Naryn (300/500 KRS), At-Baši (400/600 KRS), Karakol (350/500 KRS), Almaty (maršrutka 250 KRS/2000 KZT). Ceny z podzimu 2016.

Do bližších cílů jezdí autobusy z Východního autobusového nádraží (ze západního nádraží jezdí například autobus č. 35).

Do Oše/Džalalabadu  na jihu jezdí pouze osobní auta (cca 1500 somů za cestujícího, podle druhu auta a řidiče; vyjíždí se po naplnění auta), příležitostně i minibusy (ne vždy - cca 1500 KRS za osobu v roce 2016), výjezdy nejčastěji odpoledne a v podvečer od Ošského bazaru (Ošskaja stojanka), případně (v menším) od vlakového nádraží.

!!!POZOR!!! Autobusová nádraží v Biškeku jsou známá svými policisty, kteří pod záminkou hledání falešných peněz nebo drog odvádějí cizince na stanici a podrobují je důkladné kontrole, na což podle kyrgyzských zákonů nemají právo, což ovšem platí pouze teoreticky. Již několikrát se stalo, že cizincům takto začali kontrolovat peníze (zda nejsou falešné) a při této příležitosti se v některých případech určitá částka ztratila (30-100 USD). 

Podle kyrgyzských zákonů policisté ani ne jednom nádraží nemají právo kontrolovat obsah Vašich zavazadel!!!! Na této stránce - najdete informace o pobytu cizinců v Kyrgyzstánu. Přestože již tento zákon není zcela aktualizovaný, doporučuji vytisknout celý text a v případě problémů jej ukazovat na všech možných místech.

Přehled cen jízdenek na autobusy/mašrutky/společné taxi z roku 2016 (ověřeno mnou na podzim 2016).

 

Auto

Osobní auta do Oše cca 1500 somů (z Ošského bazaru, méně od vlakového nádraží).

Biškek - Almaty. Patrně nejefektivnějším způsobem je dojet na hranice (taxi cca 400 somů), přejít hranice pěšky (to je stejně nutné i při cestě maršrutkou/autem) a jet novým autem (1500 tenge). Ceny 2015.

 

Spolujízda

V Kyrgyzstánu existuje i analogie spolujízdy, čkoliv se v tomto případě jedná spíše o civilizovanější formu taxi. Na webu https://www.poputchiki-online.com/ lze najít téměř denně nabídky do Oše (obvykle 800 KRS) či Almaty (300 KRS).

 

Půjčení auta

Existuje několik půjčoven, které nabízejí pronájmy aut, včetně terénních. Nemám osobně vyzkoušeno, pouze jem našel tyto internetové odkazy:

Iron Horse Nomads (nejlevnější Lada Niva od 60 USD/den)

 

Vlak

vlakové nádraží na jižní straně města (cca 20 minut pěšky od náměstí Ala-Too), vlaky do Moskvy (cca 4x týdně), Jekatěrinburgu a Novokuzněcku. Vnitrostátní vlaky do Balykčy jezdí v letní sezóně (ráno z Biškeku a navečer zpět). Webová stránka s jízdním řádem https://www.kjd.kg/ru/train-schedule/

 

Letadlo

Letecká doprava pro turisty je zajímavá na některých vnitrostátních trasách a také pokud nechcete absolvovat zdlouhavou cestu auty do Tádžikistánu nebo Uzbekistánu.

Biškek-Oš. Celkem cca 6-8 letů denně (Kyrgyzstan, Avia Traffic Company, Air Manas aj.), cena cca 30-35 USD v jednom směru (2022)

Biškek-Batken. 3x týdně (Tez Jet), cca 60 USD

Biškek - Isfana. Lety na toto letištěbyly pozastaveny v roce 2016

Biškek-Taškent. 3-4x týdně společností Uzbekistan Havo Yollari nebo Kyrgyzstan (cca 100 USD jedna cesta, 2022).

Biškek-Dušanbe. 2-3x týdně se společností Avia Traffic Company a Tajik Air. Cena 100-120 USD podle sezóny a společnosti).

U většiny kyrgyzských společností je dnes umožněn internetový prodej. Pokud budete kupovat letenky v cestovní kanceláři, je nutno připočíst poplatky za vystavení v různé výši (0-10%). Letenky prodávají mnohé cestovní kanceláře v centru Biškeku.

Letové řády se často mění, lety (i letecké společnosti) vznikají a zanikají a je nutno si ověřit konkrétní let a konkrétní datum.

 

Doprava v Biškeku

Existuje hustá síť autobusů a minibusů (maršrutek). Jejich nespornou výhodou je detailní trasování na každém vozidle. Cena maršrutek 18 KRS (2022)

 

Ubytování:

Následující dva hostely jsou centrem cestovatelů v Biškeku se všemi výhodami i nevýhodami

Guest House Sakura (https://sakuraguesthouse.web.fc2.com/english.html). Jednoduché ubytování v dormitory za 600 KRS, 2-lůžkový pokoj 1500 KRS (2022). adresa je na ulici Mičurina 38 (nedaleko křižovatky Žibek Žoly/Sovětskaja, za cirkusem a hotelem Hayat, od křižovatky Žibek Žoly/Sovětskaja půjdete asi 100 m dolů po Sovětskoj, zahnete do malé uličky, minete mešitu a na malém plácku zahnete vpravo mezi domy, uvidíte červená vrata, což je hostel Sakura).

Nomad’s Guest House (https://nomadshome.googlepages.com). Opět jsou k dispozici dormitory za 15 USD, dvoulůžkové pokoje za 35 USD (omezený počet v létě bývá obsazeno). Tel. +996 (312) 29-99-15. Drevesnaja 10, soukromý domek, ulice hned za východním autobusovým nádražím.

Apple Hostel. Ceny za společnou dormitory od 8 USD

Hotel Stadion (stadion Spartak) - lůžko ve 4-5 lůžkových pokojích. V minulosti stálo cca 200 KRS (2008), od té doby jsem však neměl možnost vyzkoušet.

 

Pronájem bytů

V Biškeku lze poměrně výhodně pronajmout i pohodlné byty. Pronájem 1-pokojového bytu (obvykle 1+1) stojí cca 1300-1400 somů/byt. Jedním z mnou několikrát vyzkoušených pronajímatelů je Jurij Rudenko (tel. +996 777 476847, e-mail: burc_cool@rambler.ru). Výhodou je vlastní dům, flexibilní check-in/check-out a klid "ve svém". Funguje i služba Booking.com a AirBNB (opět vyzkoušeno)

 

Registrace (OVIR):

Na ulici Kievskaja nedaleko hlavní pošty (směrem od centra, za budovou Kyrgyzsko-slovanské univerzity). Registrace bez problémů pro celý Kyrgyzstán. Občané EU jsou od roku 2009 oficiálně osvobozeni od registrace při pobytu do 30 dnů (od r. 2016), také jí po mně nikdy nikdo nepožadoval.

 

Internet:

Ideální je pořídit si SIM kartu do mobilního telefonu (pokud je možnost). Jinak ve všech běžných ubytovacích zařízeních je dnes k dispozici wi-fi.

Internetové kavárny, tak populární v minulosti, prakticky zmizely z Biškeku. 

Informace:

Zajímavý průvodce po Biškeku a Kyrgyzstánu je k nalezení na internetové stránce časopisu The Spektator (https://www.thespektator.co.uk)

 

Mobilní telefony:

Lze říci, že v Biškeku má dnes více lidí mobilní telefon, než pevnou linku. V zemi existuje asi 5 hlavních operátorů s různým dosahem v zemi. Některé společnosti nabízejí poměrně laciné volání do zahraniční (zejména SNS, ale také do ČR). Koupě, oprava telefonu, registrace nové SIMkarty je možná již na letišti či ve stáncích na každém bazaru, případně na ulici. V Biškeku je významným centrem například CUM naproti poště, kde je mobilním telefonům vyhrazeno téměř celé přízemí. Zde jsou odkazy na jednotlivé společnosti:

www.bitel.kg, www.katel.kg, www.megacom.kg, www.fonex.kg, www.nexi.kg.

 

Outdoorové vybavení

Biškek je patrně nejlepší místo ve Střední Asii, pokud potřebujete doplnit vybavení na hory, zejména náplně do vařičů. Přikládám výběr outdoorových obchodů, které znám (pokud máte další nápad, klidně doplním). Zdaleka ne všude však mají všechno, nicméně vždy se můžete podívat před odletem na internetový obchod a případně si zboží objednat těsně před odletem a vyzvednout na místě.

Redfox (https://www.redfox.ru) – síť outdoorových obchodů v bývalém SSSR (mj. Almaty). Mají zde často plynové vařiče, nikoliv však bomby do nich. Určitě zkontrolujte e-shop.

Alex (https://alex.kg). Velmi široká nabídka outdoorového vybavení, obvykle mívají i plynové bomby na hory (i když v letní sezóně mohou rychle dojít). Kousek za centrem města směrem na jih (5 minut maršrutkou po Bajtik Batyra/Sovětské ulici).

 

Mapy

Lze použít kolekci sovětských map například z následujících stránek:

https://maps.vlasenko.net/soviet-military-topographic-map/

https://www.mapstore.com (k zakoupení celé soubory map za rozumné ceny)

 

Tokmak

Tokmak je východiskem pro jednu nejzajímavějších historických památek Kyrgyzstánu - věž a středověký komplex Burana. Do Tokmaku jezdí autobus přibližně každou hodinu z východního autobusového nádraží v Biškeku (1 hodina, cca 50 KRS, 2016, maršrutka 100, společné taxi 200 KRS, 2016). Odtud je nejlepší taxi (cca 400-500 somů za taxi i s čekáním, po smlouvání 2014).

 

 

Čolpon Ata

Doprava:

autobusové nádraží - busy do Biškeku a Karakolu, cesta do Almaty jede obykle přes horský průsmyk přes hraniční přechod, který je však určen pouze pro občany Kazachstánu a Kyrgyzstánu. Pokud se budete chtít dostat z Kazachstánu na Issyk-Kul, je možné využít letní linku Čolpon-Ata - Almaty, jinak je nutno zajet nejprve do Biškeku a poté na Issyk-Kul.

 

Ubytování:

Nejlépe v soukromí. Ubytovatelé se shromažďují již na autobusovém nádraží a po celé Čolpon Atě (i v dalších střediscích) jsou téměř na každém domě nápisy „Sdaju komnatu“. V sezóně (polovina července - srpen) pohybuje okolo 5-15 USD (2014).

 

 

Karakol

Doprava: Autobusové nádraží asi 15 minut pěšky od centra města.Taxi na hranice Kazachstánu 2500 somů (po smlouvání), jinak maršrutkou do vesnice Čar Kuduk (odjezd od karakolského bazaru) po poledni (13.-13.30, 150 somů, 2014), k hranici je nutno projít cca 6 km (otevřeno pouze květen - říjen 9-18 h), poté dalších 13 km do Kegenu. Taxi do Almaty 8000 KZT (2000 KZT/osoba, 3,5 hodiny). Autobusy (1-2x denně) a maršrutky Kegen - Almaty jezdí na nádraží Sayahat. 

Ubytování: Někteří turisté jsou spokojeni s hostelem Nice Karakol (https://www.nicekarakol.com). Spaní v jurtě za 240 KRS (2015).

 

Doprava: 

Autobusy, maršrutky a auta do Üzgenu a Oše odjíždějí od starého autobusového nádraží za řekou (2014)

Auta do Biškeku odjíždějí z tzv. Biškekské avtostojanki – od starého autobusového nádraží nahoru, na semaforu doprava a po cca 300 m je velké shromaždiště aut směrem na Biškek. Cena do Biškeku 1500 KRS (2016). Společná taxi do Batkenu 1000 KRS (2016).

Auta do Sary-Taše, případně Murgabu v Tádžikistánu odjíždějí z ulice Zainabetdinova (od bazaru přes řeku, kolem starého autobusového nádraží a na první větší křižovatce doleva. Také z Čong-Alajského bazaru (taxi z centra cca 50-80 KRS). Nejlepší doba na odjezd tímto směrem je brzo ráno, případně lze zajít na stojánku odpoledne a domluvit se s řidiči, cena v roce 2014 byla cca 8 USD do Sary-Taše (odtud lze pokračovat buď do Číny přes průsmyk Irkeštam nebo na západ po Alajské dolině. Jeepy do Murgabu vyjdou cca na 30-40 USD, ačkoliv nemusejí jezdit denně.

 

Ubytování:

Osh Guesthouse (ověřeno 2014) nabízí dvoulůžkový pokoj za 12 USD a postel ve společné místnosti za 4 USD. Jeden z důležitých guest housů pro zahraniční turisty. Cena však odpovídá kvalitě.

Hotel Sara (za rohem od hotelu Alaj, ul. Kurmandžaje Datky) – 25 USD/dvoulůžkový pokoj

Hotel Alaj nedaleko tržnice - asi 700 KRS (2013).

 

Talasská oblast

Nejzajímavějším místem oblasti je komplex údajné hrobky kyrgyzského hrdiny Manase.

Epos Manas (rusky)