Uzbekistán - cestování

 

Vstup do země    Peníze    Doprava  Ubytování    Vstupy    Velvyslanectví ČR

Taškent     Čimganské hory - lyžování   Samarkand     Buchara     Urgenč a Chiva   Karakalpakstán    Andižan     Kokand     Šahimardan   Termez

Turistické karty Uzbekistan Pass (více v oddělení Vstupy) zaváděné od roku 2017.

 

 

Peníze

Uzbeckou měnou je sum (dále jen UZS). Bankovky jsou vydávány v hodnotách 50000, 10000, 5000, 1000, 500 a 200 sumů (menší bankovky 100, 50, 25, 10, 5, 3 a 1 sum se prakticky nepoužívají) a mince v hodnotě 100, 50, 25, 10 a 5 UZS.

Dolary jsou nadále poněkud známější a obecně platí, že nejlepší výměna je ve velkých městech. Od září 2017 přešel Uzbekistán na plovoucí kurz sumu, který se téměř okamžitě srovnal s kurzem černého trhu (aktuálně v dubnu 2019 je kurz cca 8500 UZS za 1 USD (aktuální kurz např. Dollaruz.com).

Černý trh známý z minulosti tak byl prakticky vynulován. Měnit mimo oficiální směnárny je protizákonné, přestože do nedávných opatření to byla pro místní lidi jediná možnost, jak se dostat k dolarům či jiné cizí měně. Peníze je dnes možné směnit ve směnárnách či v bankách po celé zemi (jejich síť se neustále rozšiřuje). Výběr peněz z bankomatů rovněž prochází výrazným zlepšením. V mezinárodních hotelích není problém vybrat peníze jakoukoliv kartou a řada bankomatů v těchto zařízeních umožňuje vydání dolarů i sumů. Placení mezinárodními kartami je spíše omezené, přestože řada výplat dnes chodí místním lidem na kartu. Pro turistu je však téměř vždy výhodnější hotovost v místní měně. Situace se však pravděpodobně bude zlepšovat.

Nadále platí, že uzbecké peníze si lze vyměnit na bazarech v Kazachstánu, Tádžikistánu či v kyrgyzském Oši, kde má sumy za relativně výhodný kurz prakticky každá „obměnka“. 

 

 

 

Doprava

Vlaky: Vlaky jezdí poměrně spolehlivě mezi hlavními městy, i když nikoliv denně. Na každém nádraží je přehled odjezdů z daného místa. Pro turisty jsou výhodná spojení (pokud není uvedeno jinak jsou ceny z dubna 2017):

Taškent-Almaty. 2x týdně (Po, St v 20.09 z Almaty a Út, Čt v 14.47 z Taškentu) noční vlak Talgo s lůžkovými vozy. Cesta trvá cca 17-17,5 hodiny a cena je za sedačku 25 USD, kupé lůžko 53,5 USD, kupé Luks (71 USD). Jízdenku lze koupit například přes web kazašských železnic (ceny a jízdní řád z dubna 2018).

Taškent-Buchara - cca 47000/67300 UZS noční spojení plackarta/kupejnyj, případně 42636 UZS denní spojení ve 2. třídě

Taškent-Samarkand - 50000/68000/97000 UZS - Afrosijob ekonom/business/VIP. Ostatní vlaky cca 35000/50000 UZS

Taškent-Urgenč - cca 72000/108000 UZS plackarta/kupejnyj. 

Urgenč/Turtkul - Samarkand (několikrát týdně). Pokud nejede přímý vlak do Urgenče (vlaky Taškent-Kungrad), lze použít jako nejbližší stanici městečko Turtkul, odtud potom doprava autobusy nebo taxi do Urgenče. 

Taškent - Termez/Sarosijo - 59000/72000 UZS plackarta/kupejnyj. Alternativa při cestě do Tádžikistánu. Noční vlak jede od roku 2009 mimo území Turkmenistánu. Pokud se nechcete zdržet v Termezu a nejedete přímým vlakem do Denau a Sarosijo, lze vystoupit v Kumkurganu a odtud taxíky/maršrutkami do Denau a Sarosijo a na hranice Tádžikistánu.

Aktuální jízdní řád pro období rok 2019 v přehledné podobě, základní ceny z Taškentu na stránkách Uzbeckých železnic (www.uzrailpass.uz). Problém mohou být jízdenky za hranici (do Ruska), ale v rámci Uzbekistánu lze již lístky sehnat bez větších problémů, dokonce i v létě.

 

Autobusy: Autobusové spojení existuje mezi všemi významnými městy. Denně existuje spojení Taškentu a všech velkých měst. Řada z nich jezdí i podle přibližných jízdních řádů (často není třeba věřit taxikářům, kteří budou tvrdit, že autobus nejede nebo čeká, až se naplní). Soukromé autobusy skutečně jezdí pouze, pokud se alespoň zčásti nenaplní. Jízdní řád oficiálních autobusů je na každé stanici, kromě toho jezdí i neoficiální, na které je nutno se doptat. Obvykle platí, že cena autobusu je cca 1,5-2x levnější než použití auta, avšak na kratších trasách (okolo 5 hodin) může být i dvakrát delší a zvláště v letních vedrech je cestování dosti úmorné.

Letadlo: Letadlo je stále relativně lacinou alternativou dlouhých přesunů vlakem nebo autobusem. Mezi turisty je především populární spojení Taškent – Urgenč. Letadla Uzbekistan Airways (O’zbekiston Hava Yollari) létají z Taškentu několikrát denně do všech větších měst v zemi (Andižan, Buchara, Fergana/Margilan, Namangan, Navoi, Nukus, Samarkand, Termez, Urgent, Zarafšán). Příklady orientačních cen z Taškentu: Urgenč 57 USD, Termez 50 USD (ceny duben 2018), Nukus 62 USD. POZOR!! Po cizincích je vyžadována platba v EUR/USD. V sezóně může být problém v některých dnech sehnat letenky, nicméně pokud budete kupovat 3-4 dny dopředu, potom byste se měli dostat do letadla kamkoliv. V Taškentu je centrální pokladna Uzbekistan Airways na třídě Šota Rustaveli, naproti hotelu Grand Mir. Pro on-line nákup letenky lze použít web Uzbekistan AIrways, ale i světových vyhledavačů, včetně např. Skyscanner

POZOR!!! Uzbecké aerolinie neodbavují zavazadla z vnitrostátních letů na mezinárodní. Pokud tedy letíte vnitrostátní linkou, je třeba zavazadlo znovu odbavovat mezinárodním letem. Letiště jsou přísně hlídané objekty, kam bez letenky nemůžete projít. Stačí však říci svou destinaci a potvrdit, že máte elektronickou letenku.

Auta: Mezi významnými městy jezdí auta. Většinou se jedná o výrobu místní licence Daewoo/GM. Nejpohodlnější a nejrychlejší jsou typy Nexia, méně pohodlné malinké Tico nebo minibus (v pravém smyslu) Damas. Ale na mnoha trasách jezdí i starší Žigulíky nebo Moskviče, případně Volhy. Cena je obvykle pevná (i když lze třeba smlouvat, někteří řidiči se snaží na neznalých cizincích vydělat). Cena může kolísat podle sezóny, vytíženosti, aktuální ceny benzínu, původu řidiče (řidiči vracející se „domů“ jsou spíše ochotni být levnější). Příklady cen:

Taškent (metro Almazar)-Samarkand 30-60 000 UZS (ceny z roku 2018, záleží na denní době a na poptávce)

Taškent (bazar Kujluk)-Kokand/Andižan  (35-50 000 UZS) (ceny 2018)

Taškent-Ojbek (hranice s Tádžikistánem) 12-13000 UZS (2017)

Samarkand – Buchara 40-50 000 UZS (2018)

Urgenč - Buchara cca 60000 UZS USD (2017)

Karši – Termez 15-20 USD (2012)

Urgenč – Chiva 20000 UZS (2018)

Urgenč - Nukus 20000 UZS (2012)

Ve městech se obvykle lze vejít do 3000 UZS, pokud jedete v Taškentu z jednoho konce města na druhý, potom nejvýše 5000 UZS

 

Minibus: „Maršrutky“ jsou především ve městech jako alternativa městské dopravy. Mezi městy fungují pouze na některých kratších trasách (Taškent-Samarkand, Taškent-Bekabad, Taškent-Chodžikent – východisko pro Čimgan). Maršrutky jsou také nejefektivnější alternativou mezi Bucharou a Kaganem (vlakové nádraží).

Ubytování

V Uzbekistánu se turisté mohou ubytovat v hotelích, které k tomu mají oprávnění. Teoreticky se tedy nelze ubytovat v místních hotelích, ty však neposkytují cizincům registraci. V některých městech je ale stejně pouze jeden hotel, kde platíte pouze vyšší cenu než místní. Dostatek ubytovacích kapacit je v hlavních turistických centrech (Taškent, Samarkand, Buchara, Chíva), kde jsou dvojí ceny již minulostí. Ceny za dvoulůžkový pokoj se standardně pohybují od 40-50 USD. Na některých místech (zejména v Buchaře) se také objevují naháněči nejrůznějšího druhu (v tomto případě můžete zaplatit i provizi). Přehled oficiálních hotelů a jejich ceny v hlavních turistických centrech viz stránku https://www.parus87.com.

Výhodné je rovněž ubytování v soukromí (typ B&B, Guest-House). Místní lidé si velmi rádi vydělají, nehledě k tomu, že při menším počtu se Vám často dostane pozvání domů, zvláště pokud jde o méně navštěvované oblasti. Ceny nejlevnějšího ubytování se pohybují v rozmezí 20-40 USD za 2-lůžkový pokoj, záleží samozřejmě na lokalitě (poněkud vyšší ceny jsou spíše v Samarkandu nebo Buchaře, v Chívě záleží mj. na tom, zda jste ve vnitřním městě či mimo něj). Značná část podobných zařízení dnes umožňuje rezervaci na Booking.com. Při skupině více lidí či při delším pobytu na jednom místě (4-5 dní) lze cenu i snížit. Oficiální hotely mají obvykle stanovené ceny. Od měnové reformy v roce 2017 je povinnost turistů platit za služby v uzbeckých sumech, přestože ceny budou udávány i nadále v dolarech (některé hostely či hotely mohou umožnit i platbu v USD).

 

Jak si sehnat ubytování  v soukromí? Nejlepší je v daném místě zeptat se na nějakém shromáždění taxíků (autobusové, vlakové nádraží) či okolo památek. Taxikáři většinou znají o někom, kdo poskytuje ubytování a svezení taxíkem není zase tak strašně drahé. Jenom si dejte pozor, aby Vás neodvezli někde za město či aby po majiteli (tj. potažmo po vás) nechtěli úplatu. V menších městech se lze zeptat v obchodech v okolí autobusových nádraží nebo na bazaru, případně v centrálních čajovnách nebo vůbec někde, kde se shromažďuje více lidí.

Ubytování si lze sehnat rovněž po internetu, zejména na delší období, ale i na několik dní; zkuste si vyhledat v ruštině pomocí Googlu („квартиры посуточно Ташкент/Самарканд/Бухара atd.“).

Nezapomeňte však, že s turistickým vízem oficiálně NESMÍTE být ubytováni jinde než v hotelu a na každou noc mimo hotel či noční vlak vám bude chybět registrace, pokud se s vlastníkem bytu nedomluvíte jinak.

 

Vstupy

Vstupné do většiny turistických objektů je opět přísně rozdělené na dražší pro cizince (cca 8-10x) a levnější pro místní. Pokud máte obstojnou ruštinu, vždy hrajte Rusy z Taškentu a žádejte místní ceny (pas samozřejmě “zapomeňte doma”). Ačkoliv ne vždy uspějete a možná srazíte cenu jenom o dolar či dva, při vítězství si odnesete hřejivý pocit uspokojení nad “přechytračením systému”. Obvyklé vstupné do významnějších památek se pohybuje okolo 3-5 USD (cizinecká cena), v méně frekventovaných místech 2-3 USD (2016). Výjimkou je Registán v Samarkandu, kam je vstupné cca 7 USD (2016). V Chívě bylo možné zakoupit 2-denní kartu do všech památek za cca 10 USD (2013)

Na mnoha místech se lze domluvit na „levnějším vstupném“, které půjde přímo do kapsy příslušnému pokladníkovi. Snažte se v tomto případě usmlouvat asi poloviční cenu (cca 1-1,5 USD),

Na některých místech se k vám budou hlásit samozvaní průvodci, kteří si řeknou o peníze až po „exkurzi“. Jejich služby jsou většinou velmi mizerné a pokud si je vůbec budete chtít brát, rozhodně se domluvte předem. Jinak je ignorujte.

  

Internet

Ve větších městech (obvykle v centru) existuje několik internetových kaváren (přestože jejich hustota není nijak oslnivá), cena za hodinu různě kvalitního připojení kolísá okolo 800-1000 UZS). Některé stránky pornografického a protistátního charakteru (tj. „ty, které narušují ústavní pořádek Republiky Uzbekistán“) jsou blokovány. Na seznamu však není žádný z významnějších poštovních serverů. Pokud máte vlastní notebook, potom si lze zakoupit paket trafika k místní SIMkartě (cca 20 USD za 2 GB spojení, což při relativně nízké rychlosti nemůžete vyčerpat.

 

Památky architektury

Taškent

Doprava:

Vlakové nádraží (stanice metra Toškent). Aktuální jízdní řád lze najít na stránce Uzbeckých železnic (www.uzrailpass.uz), v přehledné podobě pro rok 2014-2015 zde (formát .xls).

Letiště je asi 5 km od centra města. Nejlepší a relativně laciná je doprava taxíkem. Letiště – centrum města by nemělo stát více jak 15000 UZS (2019, je však třeba přejít parkoviště a dostat se k „normálním“ taxikářům. Na letišti v odletové hale funguje směnárna, bohužel pouze s oficiálním kurzem, doporučuji si zde vyměnit minimální částku tak, abyste měli na taxi a dále si vyměnit na černém trhu.

Autobusové nádraží je na konečné stanici metra Olmazor (býv. Sobir Rohimov). Zde se také shromažďují auta do Samarkandu, Buchary a dalších měst. Ceny oficiálních autobusů: Samarkand (několik denně, 1,5 USD), Buchoro (1 denně, 2,3 USD), Termez (2x denně, 3,8 USD), Angren (2x za hodinu do 19.30, 0,6 USD), Urgenč (1x denně, 5 USD), Nukus (1x denně, 5,5 USD). Neoficiální autobusy odjíždějí od Hippodromu, cca 1 km od autobusového nádraží.

Auta do Fergánské kotliny či na Ojbek (hranice s Tádžikistánem) se shromažďují okolo stanoviště Kujluk na jihu Taškentu (pokud jedete z centra, potom vystoupíte za velkým mostem na jihu města a stanoviště je po levé straně. Cena s automobilem Nexia – Fergana/Margilan/Andižan cca 12-15 EUR (Andižan 25 000 UZS, 2011), nejčastěji jezdí auta do Kokandu. Doprava taxi (z centra max. 5000 UZS) nebo autobus 81 z vlakového nádraží, autobus č. 30 od stanice metra „Mustaqillik Mojdoni".

Auta na západ se shromažďují okolo metra Olmazor  (bývalé Sobir Rohimov) – Samarkand (Nexia - cca 3,5 h, 20-25 000 UZS, „maršrutka“ , cca 4,5 h, 4,5 EUR, 2016).

Metro, autobusy, trolejbusy a tramvaje stojí 700 UZS (2012), v metru je v každé stanici pokladna na žetony, v pozemní dopravě se platí přímo v dopravním prostředku.

Taxi po městě (taxi je každé auto, které si stopnete) je na krátké trasy okolo 2000 UZS, střední trasy (například z centra na velvyslanectví ČR) cca 3000 UZS, delší cesty přes celé město nebo do neobvyklých částí Taškentu 3500-4000 UZS. Z letiště do centra do 5000 UZS (je třeba obejít letištní taxikáře, kteří nabízejí třikrát vyšší ceny), vyjděte z letiště přes parkoviště a na ulici buď stojí taxíky, nebo si někoho stopněte.

Lze si zavolat i taxi přes agenturu – například agentura Ekipaž (www.taxi.uz), tel. 082, 120-00-82 (na webu je i mobilní aplikace).

Případně si stáhnout mobilní aplikaci MyTaxi (https://www.mytaxi.uz)

 

Ubytování:

V Taškentu existuje poměrně hodně relativně drahých hotelů – ceny začínají na 40 USD/dvoulůžkový pokoj. Na jejich přehled včetně cen se můžete podívat na stránky cestovní kanceláře Parus (https://www.parus87.com). Vedle několika spíše drahých hotelů se nabízí především ubytování v soukromí (oficiálně i neoficiálně). Existuje několik tzv. B&B, které jsou provozovány oficiálně.

Další možností je nalezení bytu (квартиры посуточно), předem lze najít inzeráty na internetu od cca 20 USD za 2-pokojový byt (2017). Jedna z možností rezervace ubytování v soukromí přes internet se nachází například zde: https://www.tashkent-apartment.com/ (cena 15 USD 1-lůžkový pokoj, 25 USD, lůžkový pokoj, 30 USD 3-lůžkový pokoj). Regitrace je v tomto případě možná.

Levnější hotely

Labzak, blízko centra (28000 UZS/osoba), leží ve stejnojmenné čtvrti, ul Churšíd 1a, tel. + 998 (71) 142-8017

Chosilot, nedaleko jižního nádraží (Usmona Naira 95, tel. 253-31-96). 1-lůžkový pokoj 15 000 UZS, 2-lůžkový 20200 UZS, luks 2-lůžkový 25 000 UZS, ceny z roku 2010.REGISTRACE: Hotel Chosilot je jediný, kdo Vás může registrovat, pokud bydlíte jinde než v hotelu!!! K tomu však musíte zaplatit potřebný počet přenocování alespoň v 1-lůžkovém pokoji.

Inna Guest House (15 USD/1-lůžkový pokoj, 25 USD/2lůžkový pokoj, 30 USD/3lůžkový pokoj)

kontakty na mnoho dalších hotelů levnější kategorie najdete například na stránkách Komandirovka.ru (v ruštině)

Výhodná je i komnata otdycha na hlavním nádraží v Taškentu stojí cca 25 USD (bez snídaně). 

Velvyslanectví ČR

Navnihol Kočesi 16, Taškent 700 084, tel. 00 99 871 1206071, 1206074. Působnost i pro Tádžikistán. Dostupnost: metro Buyuk Ipek Juli/Gor‘kogo, výstup z posledního vagónu z centra, odtud jakýmkoliv autobusem/maršrutkou 2-3 stanice nahoru – směr „Vojennaja akademija“, vystoupíte zde, můžete se ptát po „nalogovaja inspekcija“ – jakmile se k ní dostanete, tak velvyslanectví je za rohem; orientační bod pro taxi „Mirzo ulugbekskij rajon/tuman“ – „Nalogovaja inspekcija“ (cena 3-4000 UZS z centra)

UPOZORNĚNÍ!!! Velvyslanectví ČR v Taškentu žádá tímto všechny individuální cestovatele, aby se, pokud možno, nahlásili na velvyslanectví nejlépe pomocí ministerského systému  https://drozd.mzv.cz (včetně kontaktů do Čech, přibližnou trasu a dobu pobytu v zemi pro případ nenadálých problémů).

Čimganské hory

Z Taškentu lze vyjet v zimě na lyžování na Čimganské hory (Čimgan), v létě je tato oblast centrem trekkingové turistiky (Čimgan, Byrč-Mulla). Doprava je např. vlakem do Chodžikentu (první vlak okolo 8.00 z Taškentu), odtud taxíkem na Čimgan (cca 4-5 USD v roce 2012). Lze také dojet maršrutkou/autem do města Gazalkent, odjezd od stanice metra Buyuk Ipek Yuli/Gorkogo), odtud dále taxíkem za podobnou cenu.

Půjčování lyží a lyžování: půjčení lyží v horských střediscích (Čimgan) stojí okolo 5-6000 UZS za hodinu a jedna jízda na vleku 2000 UZS (2012). Ve středisku Čimgan funguje jedna sjezdovka a jeden vlek.

 Samarkand

Doprava:

Vlak: vlakové nádraží 15 minut “mašrutkou” k Gúr-e Emír (např. č. 22), vlaky do Andižanu (1x týdně), Taškentu (několikrát denně), Buchary (2x denně v noci a ráno). Všechny vlaky z Taškentu na západ projíždějí i Samarkand.

Autobus: autobusové nádraží, maršrutka 52 od “povorota” u htl. Saiyor, nebo od Siob bazaru. projíždějící autobusy do Buchary, Taškentu, Urgenče, Termezu staví na průjezdu (maršrutka č. 17 směr Ulughbek).

Auta: do Taškentu je stanoviště na výjezdu na Taškent (maršrutkou č. 17 směr Ulughbek). Do Šahrisabzu (Kitobu) jezdí auta ze stanoviště Registan (15 000 UZS, 1,5 h, 2014), ze stejného stanoviště odjíždějí i maršrutky na tádžické hranice do Pendžikentu (1 USD).

Významná stanoviště maršrutek:

Ž/D vokzal – nádraží, např. č. 22, 17

Siob bozor (mešita Bibi Chánum) – velké množství maršrutek, kromě jiného i k hrobce al-Buchárího.

Povorot – u htl. Saiyor, odbočka od centra k nádraží

Buľvar – myslí se třída u pomníku Amira Timura, východisko ke Gur-i Emír

Registon – stanoviště taxi a „maršrutek“ a památník Registán. 

Ulughbek – maršrutka č. 17 a 43 – Ulughbekova observatoř, stanoviště aut na Taškent a průjezdní autobusy směr Buchara, Urgenč, Nukus, Termez aj.

Vstupy: pro cizince obvykle okolo 4-6 USD (s ruským přízvukem pro občany SNS cca polovinu). Registan je nejdražší. 

Ubytování: Ceny nejlevnějších hotelů pro cizince se pohybují okolo 15 USD na osobu a den (okolo Registánu, kvalita je však hodně různorodá), po celém městě se objevují soukromé B&B, kde lze cenu usmlouvat okolo 10-15 USD (Bahodyr B&B, nedaleko náměstí Registán, 12 USD, 2011). Existují některé „častnyje gostinici“, kde nám nabízeli cenu okolo 10 USD na osobu. Výhodnější je spíše najít si přes taxi ubytování v soukromí. Pokud máte novější vydání LP, ten nabízí seznam ubytování v soukromí.

 Buchara

Doprava

Vlaky přijíždějí na nádraží Kagan asi 20 km od centra. “Maršrutky” č. 118 nebo 268 jezdí až ke starému městu – k Labi Hauzu, označeno „Eski shahr“. Taxi cca 20-25 tis. UZS za auto (2018). Vlaky do Taškentu ráno a večer, 1x denně osobní vlak do Karši. Směrem k Turkmenistánu jede pouze ranní osobní vlak do Alatu směrem na turkmenské hranice (2015).

Autobusové nádraží je na sever od centra. Doprava “maršrutkou” č. 70 či z bazaru okolo Češme Ajjúb, projíždí také k letnímu sídlu emíra - Sitorai Mochi Chosa a k tzv. „povorotu”. Autobusy do Taškentu, Samarkandu a dalších míst alespoň 1x denně. Většina lidí však čeká na tzv.“povorotu” asi 1 km za autobusovým nádražím na projíždějící autobusy či na čekající auta.

K mauzoleu Bahauddína Nakšbandího – maršrutka č. 60 od třídy Bahauddína Nakšbandího u “starého nádraží”.

K mauzoleu Čor Bakr odjíždí “maršrutky” ze stanoviště u hlavního bazaru nedaleko Češme Ajjúb.

Letiště je asi 5 km od centra, “maršrutkou” č. 10. Letenky se prodávají v hotelu Buchoro nebo na letišti.

Ubytování

Po Buchaře existují soukromé B&B či hotely, které vyjdou na cca 10-15 USD (2015). Občas lze něco málo i usmlouvat. Bohužel se zde objevují naháněči, pokud využijete jejich služeb, potom nezapomeňte na klasickou poučku - v ceně hotelu bude i jejich provize.

Vstupy: cizinecké ceny  cca 2-4 USD (smlouvejte na ISIC nebo s dobrou ruštinou hrajte lidi z Ruska či SNS), Ark vstup pro cizince cca 2,5 USD (2017)

 

Urgenč, Chiva a okolí

Doprava

Vlakové nádraží je asi 1 km od centra Urgenče (autobus č. 19 jezdí na bazar, 600 UZS, 2015), nedaleko po hlavní ulici al-Chorezmí je autobusové nádraží. Doprava do Turkmenistánu neexistuje. Autobusy jezdí 1x denně do Taškentu (přes Samarkand a Bucharu, 5 USD), 1x denně do Buchary a Samarkandu. Vlaky do Taškentu jezdí denně z Urgenče, jinak lze dojet i do Turtkulu na vlaky Kungrat-Taškent a Nukus-Taškent. Autobusy do Nukusu (několikrát denně ráno v 7-10 h, 3,5 h) odjíždí z bazaru (asi 500 m doleva od kruhového objezdu za řekou), cca 1,5 km od autobusového nádraží. Taxíky jsou možné do Nukusu (cca 7-8 USD, pokud platíte v sumech), do Buchary (cca 20 USD, 2015) - cesta pouští trvá cca 7-10 hodin podle řidiče a situace na cestě a stojí za cca 60000 UZS na osobu v roce 2012, konkurence je velká, pokud budete alespoň tři, můžete usmlouvat cenu pro tři lidi za celý taxík.

Mezi Urgenčem a Chivou vede trolejbusová linka s českými trolejbusy. Jezdí každých 20-30 minut mezi 6.30-18.00 (poslední odjezd z konečných stanic a cesta trvá cca 1 h (1000 UZS, 2015); společné taxi, které je o polovinu rychlejší, stojí 5000 UZS (2015). Připravuje se i napojení Chivy na železniční síť, nádraží by mělo stát nedaleko starého města.

Doprava z Turkmenistánu do Chívy je možná taxíkem - cca 10 USD po smlouvání (2015).

Letiště leží asi 7 km od centra Urgenče. Taxi 5 USD. Autobus č. 3 tam jede v nepravidelných intervalech také.

Ubytování

Na výjezdu směrem na Chivu asi 30 min pěšky od autobusového nádraží je jeden hotel, 2 lůžkový pokoj za 10 USD pro cizince (bohužel si nepamatuji jméno). Pro jednoduché přespání je možné jí na nádraží, kde existují "komnaty otdycha" cca 7 USD/lůžko i s klimatizací (nicméně je třeba odejít brzo ráno)

V Chivě je několik hotelů vnitřním městě a v jeho okolí, cena a kvalita se liší. Lepší je hledat ubytování v soukromí – v sezóně okolo 10-20 USD (2015), mimo sezónu lze usmlouvat levněji (také lze usmlouvat, pokud chcete bez jídla). O něco levněji byste mohli najít mimo staré město. Jedním z tipů je ve vnitřním městě Ganidžon Efendi. Podívejte se na mapku Chivy. Na seznam ubytovacích kapacit se lze podívat na stránkách https://www.khiva.uz.

Nejlepší čajchány jsou okolo bazaru

Vstupy

Do většiny objektů v Chivě se platí okolo 1,5-2 USD. Platí se i za vstup hlavní turistickou branou, pokud vstoupíte jinou branou do starého města, neplatíte nic. Lze koupit i dvoudenní lístek platný pro všechny památky ve vnitřním městě.

 

Urgenč

Mezi zajímavosti Urgenče patří především památníky, procházky okolo (zde ještě široké) řeky Amudarji. Doporučuji nedávno otevřený Park oddechu s muzeem uzbeckých památek v miniaturách, které lze zakončit zmrzlinou.

 

Pevnosti v okolí Urgenče

V okolí Urgenče lze doporučit návštěvu některých starověkých pevností. Za návštěvu stojí například Toprak Kala, Ajaz Kala, Elli Kala či Kyzyl Kala. Nejvýhodnější je dojet do města Boston z Urgenče společným taxíkem do Biruni a odtud do Bostonu, celkem cca 8000 UZS/os. za společné taxi. V Bostonu si lze najmout taxi cca za 20 USD pro návštěvu tří pevností. Alternativně taxi z Chívy nebo Urgenče vyjde cca na 50-80 USD (podle smlouvání a míst k návštěvě). Pro detailní informace o Karakalpakstánu i o pevnostech se podívejte na turistický průvodce po této oblasti.

Karakalpakstán

Karakalpakstán je autonomní republikou v nejsevernější části Uzbekistánu. Z místních pamětihodností jsou důležité především místní archeologické lokality (Toprak kala, Ajaz kala). Více informací o těchto místech například na stránce https://karakalpakstan.freenet.uz. Všechny lokality jsou však poměrně těžko dostupné - většinou je třeba jet v závěrečné fázi taxíkem.

Další velmi smutnou oblasti "zájmu" může být bývalý přístav u Aralského moře Mojnak, dnes městečko sužované rozšiřováním slaných písků z bývalého dna Aralu, jehož břeh je nyní vzdálen asi 100 km. Smutnou připomínkou bývalé přístavní slávy jsou zrezivělé vraky lodí v bývalém přístavišti. (od autobusového nádraží po jediné hlavní třídě asi 3 km a doleva). Více informací o Aralu například na stránkách Mezinárodní fondu pro záchranu Aralu (www.aral.uz).

Doprava:

Autobusy: centrem je město město Nukus, kam přijíždí denně autobus z Taškentu (jede mimo Urgenč) či Urgenče. Z Nukusu do Mojnaqu jezdí 2x denně cca v 9.00 a 15.00 (v obou směrech) místní linka, z Mojnaku (odjezd v obou směrech cca v 9.00 a 15.00, 9000 UZS). Pokud nepojede autobus do Mojnaku, měli byste být schopni najít autobus v úsecích Nukus-Kungrad a Kungrad-Mojnak. Autobusové nádraží je mimo centrum a většina autobusů do okolí odjíždí cca do 13 h (včetně autobusů do Urgenče)

Taxi: Z Mojnaqu do Nukusu počítejte cca 100 000 UZS (cca 12 USD, 2017), z Nukusu do Urgenče přiližně totéž , o něco levněji lze dojet z Nukusu do Biruni a odtud autobusem nebo taxíkem. Pronájem 4x4 auta v Mojnaqu vyjde cca na 180-200 USD. 

Uytování:

V Mojnaqu je jediný hotel, který je v katastrofálním stavu. Zkuste se poptat u místních lidí, v obchodu, u řidičů, zda by Vás někdo nevzal do soukromí, dnes jsou na turisty již připraveni, počítejte cca s 10-12 USD na osobu, někdy včetně jídla. V Nukusu jsou asi tři hotely v ceně od cca 15 do 45 USD.

Andižan

Doprava:

Bus: nádraží cca 4 km od centra (taxi 1 USD, “maršrutka” č. 33 nebo 22 - 0,15 USD)

Auto: do Fergany a Margilanu 1 USD, do Kokandu 2-2,5 USD, do Taškentu (na Kujluk) cca 8 USD

Vlak: nádraží asi 200 m od autobusového směrem do centra, Vlaky z Andižanu byly od ledna 2010 zrušeny.

Ubytování: hotel Andižon v centru města (cca 10 USD), hodně starý sovětský hotel, ubytování v soukromí cca 15 USD.

 Kokand

Doprava:

Autobusové nádraží asi 20 minut od chánova paláce (z autobusového nádraží doleva, na kruhovém objezdu doleva a za řekou doprava). Autobusy Andižan (0,5 USD), Fergana/Margilan (0,35 USD)

Auta do Taškentu jezdí z autobusového nádraží - za cca 6 USD, do Andižanu cca 2-2,5 USD, Fergána/Margilan cca 1-1,5 USD. 

Ubytování: hotel Kokand 5 USD, lze najít i ubytování v soukromí přes taxikáře (cena může být levnější než v hotelu, ale i dražší)

Margilan/Fergana

Margilanu lze najít například závod na zpracování hedvábí, kontakt: Turgunboy Mirzaahmedov, Orol Buyi 129, tel. 2338157

Ubytování: hotel Ziyorat, Fergána, 12 USD vč. snídaně, ubytování v soukromí cca 15 USD.

Šahimardan

Jednou z významných rekreačních oblastí na jihu Uzbekistánu je i enkláva Šahimardan. Cesta do ní však vede přes kyrgyzské území (tj. dvojí překročení hranic na každé cestě).

Víza a kontroly: teoreticky jedete z Uzbekistánu do Uzbekistánu, a tak by vám na hranicích neměli dát výstupní uzbecké razítko (v takovém případě byste potřebovali přinejmenším dvojí vstup do Uzbekistánu). Prakticky je nutno dlouho přesvědčovat místní uzbecké celníky, aby se tak nestalo (přičemž se ne vždy setkáte s úspěchem). Dále je nutno mít vízum do Kyrgyzstánu, přičemž dvojnásobné, čímž se návštěva enkláv výrazně prodraží (možnost přesvědčit kyrgyzské celníky o tom, že jedete jenom tranzitem je teoreticky možná, avšak nespolehlivá. S platným kyrgyzským vízem by to mohlo být jednodušší). Naopak nepotřebujete žádný speciální propusk, ač Vám to možná někdo bude tvrdit. Oponujte, že jste si to ověřovali u ministerstva zahraničí (uzbeckého nebo kyrgyzského), že Vaši známí tady tak již byli, prostě budete si muset zahrát na kolovrátek.

Doprava: Auta, maršrutky a autobusy odjíždějí nejvíce z města Fergana (vnutrennij avtovokzal), auto cca 5 USD, maršrutka 1,5 USD. U auta je větší pravděpodobnost, že Vás budou prověřovat, maršrutku budete zdržovat svým dohadováním na hranicích.

Ubytování: Po celém městě je množství penzionátům ubytování v soukromí apod. Pokoj v soukromí se dá sehnat za 2-4 USD podle vybavenosti, hotely jsou o něco dražší. Na druhé straně se sem dostane poměrně málo cizinců, a tak odpadá všudypřítomný zájem.

Zajímavosti:

Jezero Kol-i Kubbon. Jezero uzavírající jedno z pobočných údolí řeky Ak-su, na které celá enkláva leží s velmi krásnými horskými scenériemi.

Doprava: Z centra jezdí maršrutky (0,2 USD) nebo taxi 1 USD, pěšky je to asi 5 km a opět se překračuje uzbecko-kyrgyzská hranice. Na jezero vede lanovka (zpáteční jízdenka cca 0,9 USD v somech i sumech).

Mauzoleum Hazrat-i Ali a Hamzy. Podle místní legendy je Šahimardan (v překladu Král mužů) místem posledního odpočinku Proroka Alího. Ve 20. letech 20. století zde působil jako osvětový pracovník a divadelník Hamza. Byl jedním z iniciátorů stržení parandži (ženského závoje zcela zahalujícího obličej) u žen ve Fergánské kotlině, zakladatelem divadla, básníkem, kterého pro svou sekulární povahu a psaní uzbeckých básní současná uzbecká ideologie mohla zařadit do panteonu národních hrdinů Uzbekistánu. Mauzoleum a zajímavé muzeum (100 UZS) jeho života je na kopci nad centrem města hned za nově vybudovanou hrobkou Hazrat-i Ali. Pozoruhodná je doprava k mauzoleu pomocí eskalátoru (0,15 USD).

 Termez

Termez je málokdy navštěvován běžnými turisty. Pokud se však chcete podívat do Afghánistánu přes řeku Amudarju a ještě přitom navštívit významné poutní místo s hrobkou velkého středověkého učence at-Termízího, případně projíždíte alternativní cestou do Tádžikistánu, potom je dobré se zde alespoň na chvíli zastavit.

Hlavní zajímavostí je memoriální komplex středověkého filosofa a básníka at-Termízího, který leží asi 5 km na severozápad od okraje města (taxi z autobusového nádraží tam a zpět). Komplex leží nedaleko břehů Amudarji a je oplocen pohraničním ostnatým drátem). Platí (alespoň teoreticky) zákaz fotografování).

Doprava do Termezu: Do Termezu jezdí denně vlak z Taškentu (cca 15 h noční spojení, 18 USD plackarta, 23 USD kupejnyj)

Autobusy do/z Termezu odjíždějí nejméně 1x denně (obvykle ráno) do Karši (5-6 h, 6500 UZS), Samarkandu (9-10 h) a Taškentu (14-15 h), nejméně 2-3x denně do Denau (blízko tádžické hranice, odtud taxi na hranice cca 10-12 tis. UZS).

Auta se shromažďují rovněž okolo autobusového nádraží a čekají na naplnění. do vnitrozemí se nejčastěji dostanete do Karši (cca 3 h, 20-30 000 UZS), případně do Šahrisabzu (cca 3,5 h, 25-35000 UZS), do ostatních měst je menší pravděpodobnost, že se seženou 4 lidé. Směrem do Tádžikistánu je opět nejvýhodnější Denau (6-8000 UZS, cca 1,5-2 h).

Letiště je asi 15 km od centra města (doprava pouze taxíkem). Denně 2-3 lety do Taškentu (cca 35 EUR).

Pokud chcete do Afghánistánu, je potřeba si najmout taxi (cca 12-15 000 UZS), podmínky přechodu po mostě Družby se mohou měnit, nicméně v zásadě se jedná o otevřený hraniční přechod pro všechny turisty s platným vízem).