Víza do Střední Asie

Kazachstán   Kyrgyzstán   Turkmenistán   Uzbekistán   Tádžikistán  

Caravanistan.com

Thorn Tree Lonely Planet

Kazachstán (aktualizace 1/2017) 

Další info o cestování v Kazachstánu

Bezvízový styk je s ohledem na pandemii COVID-19 dočasně pozastaven!!

ZRUŠENÍ VÍZ DO KAZACHSTÁNU!!! Od 1.1.2017 mohou občané EU (a mnoha dalších zemí) cestovat do Kazachstánu bez víza, pokud jejich pobyt nepřesáhne 30 dní. Toto opatřemé platí prozatím do konce roku 2017.

Registrace: Po změně zákonů v lednu 2017 je od 1.1. registrace zcela zrušena pro občany 48 zemí (vč. Česka či Slovenska). Dosud byla praxe taková, že na hraniční průvodce byla dvě razítka, z nichž jedno potvrzovalo stup do země a druhé byla "registrací". Registrace byla možná i na pozemních přechodech (zkušenosti z hranice s Kyrgyzstánem a Uzbekistánem přestože je v některých (i oficiálních) dokumentech stále napsáno, že tuto registraci dostanete pouze na 12 mezinárodních letištích v KZ. 

Velvyslanectví v Praze

Adresa: 160 00 Praha 6, Pod Hradbami 9 (POZOR změněná adresa), tel: 233 375 643, fax: 233 375 642, , e-mail: kzembas@gmail.com, kz.consul@hotmail.com, web: https://www.kazembassy.cz

Úřední hodiny: příjem žádostí Po, St, Pá 9-12, výdej víz Út, Čt 15-16.

 

Cestovní kanceláře: 

Tour Asia (https://www.tourasia.kz), Almaty, Radostovca str. 359, Tel: +7 (3272) 482573, Fax: +7 (3272) 497936 497936, e-mail: office@tourasia.kz (pozvání v roce 2006 stálo 25 USD za jednovstupové vízum, double 35 USD, platí se přes Western Union)

Stantours (https://www.stantours.com), Pozvání pro jednovstupové turistické vízum na 30 dní stálo v roce 2006 24 EURs tím, že poplatek lze poslat přes zahraniční bankovní styk (včetně internetbankingu). 

Nahoru

Kyrgyzstán (aktualizace 11/2016)

Další info o cestování v Kyrgyzstánu

REGISTRACE V KYRGYZSTÁNU. Pokud budete v Kyrgyzstánu delší dobu jak 30 dní, je potřeba se registrovat na příslušném regionálním OVIRu

Od července 2012 byla zrušena víza pro občany EU a dalších zemí při pobytu do 60 dnů.

Povolení do pohraniční zóny

Vybraná velvyslanectví

(úplný seznam lze nalézt na stránkách Ministerstva zahraničí Kyrgyzstánu

Rakousko (Vídeň): Invalidenstr. 3/8, 1030 Vienna, tel.: 535-03-79, fax: 535-03-79/13, e-mail: kyrbot@nnweb.at, úřední hodiny Po-Pá 9-17, metro Landstrasse, činžovní dům, zvonek v přízemí. Lze vyřídit i poštou. web: https://www.kyremb.at/

Německo (Berlín): Otto-Suhr Allee 146, 10585 Berlin, tel.: +49 (30) 36411860, Fax: +49 (30) 34781337, e-mail: konsulberlin@gmail.com, web: https://www.botschaft-kirgisien.de. Úřední hodiny: Po-Pá, 9-13, 14.30 - 17.30

Tádžikistán (Dušanbe): Studenčeskaya ul. 67, tel: 224-26-11, fax: 224-26-11, e-mail: kyremb@tajnet.com, nedaleko Medicínského institutu, vedlejší ulice z hlavní třídy Rúdakí (3 stanice trolejbusem od čajchány Rohat).

Uzbekistán (Taškent): 700 000, Tashkent, Samatova 30, tel.: 137-47-93, 137-42-94,139-86-13, fax: 120-72-94, e-mail: erkindik@sarkor.uz

Kazachstán (Astana): Diplomatičeskij gorodok, В-5, tel. :24-20-24, fax: 24-24-14, e-mail: kz@mail.online.kz

Kazachstán (Almaty): 480012, Luganskaja 30"А", tel.: 64-22-09, fax: 64-22-11, e-mail: council.agencykg@nursat.kz

Írán (Teherán): bldg. 12, 5-om kúče-je Narandžestán, chejábún-e Pásdarán street, tel.: 2283-03-54, fax: 2228-17-20, e-mail: krembiri@mydatak.com

Turecko (Istanbul): Lamartin caddesi No. 7 (Taksim), tel.: 275-67-67, fax: 235-92-93, e-mail: genkon@tr.net, web: https://www.kgembassy.org.tr/ (Ankara)

 

Informace o vjezdu cizinců do Kyrgyzstánu - přestože již tento zákon je zastaralý, doporučuji vytisknout celý text a v případě problémů jej ukazovat na všech možných místech. Zejména jde o pasáž podle níž Vám policisté nemají právo prohledávat osobní zavazadla (s. 2, bod 4).

Registrace není nutná v době bezvízového pobytu do 60 dnů.

 

Nahoru

 

Turkmenistán (aktualizace 1/2019) 

Další info o cestování v Turkmenistánu

Turkmenistán je možno pro běžného turistu navštívit pouze dvěma způsoby – nezávisle a volně na tranzitní vízum (pobyty do 5 dnů) a na turistické vízum, vyřizované však s veškerým povinným servisem cestovní kanceláře zahrnujícím ubytování ve státních hotelích či státem povolených rodinách, průvodce a exkurzi v každém navštíveném místě. Cestovní kanceláře v Turkmenistánu momentálně samy nemohou vystavit "pouze pozvání". Všechny žádosti o víza dnes musí projít schválením zvláštní komisí, která posuzuje mj. i všechny možné kontakty žadatele a jeho "škodlivost" pro Turkmenskou republiku. Proto se v žádném případě neodvolávejte na tuto stránku!!!.

Turistické vízum

Potřebujete pozvání a potvrzení o zajištění služeb (ubytování a stravování) a především průvodce, který Vás teoreticky musí provázet po celé zemi mimo Ašgabat. Služby takového průvodce stojí 30-40 USD na den. Platí však pro skupinu a den, takže v menší skupince se náklady rozečtou na osobu a vyjde již mnohem menší částka.

Podle zkušeností z podzimu roku 2013 je možné cestovat i bez průvodce, avšak pouze v okolí Ašgabatu (Nisa, Anau). Na druhé straně Vás mohou zastavit na některé ze silničních kontrol. Cestovní kancelář, která Vás zve, si potom ve vlastním zájmu bude hlídat Váš pohyb mimo Ašgabat. Dobře si tedy promyslete svůj pohyb v zemi, abyste si průvodce objednali jenom na delší výlety. Nenechte se zároveň odradit tím, že Vám průvodce bude nutit jezdit pronajatými auty, taxíky apod. - není to rozhodně vaše povinnost.

K vystavení pozvání je třeba uvést obvykle uvést jméno, pohlaví, datum a místo narození, občanství, číslo a platnost pasu, trvalé bydliště, profesi (vč. adresy), svůj předpokládaný turistický program, pohraniční bod vstupu a výstupu, datum vstupu a výstupu (přesně) a velvyslanectví, na němž si chcete vyzvednout své vízum. Na základě těchto požadavků Vám cestovní kancelář může připravit program na míru s cenou. Jakmile si tyto detaily ujasníte, vyřízení pozvání trvá obvykle 2 týdny (může ovšem trvat i déle) a toto pozvání Vám přijde faxem či e-mailem. Pokud si vyberete vyzvednutí víza na velvyslanectví, můžete se tam rozjet a vízum dostanete obvykle na počkání. Vízum samotné je možné vyzvednout i na letišti v Ašgabatu i na hraničních přechodech s Uzbekistánem (Farab, Chodžeili, Dašoguz). Tuto službu je však nutno domluvit předem s cestovní kanceláří tak, aby Vás na hranici čekal průvodce a především, aby pohraniční orgány dostaly včas souhlas s udělením víza.

K udělení turistického víza potom budete potřebovat pozvání z cestovní kanceláře, 1x foto, vyplněný dotazník a zaplacení vízového poplatku ve výši 51 USD na osobu (71 USD o svátcích a 81 USD na letišti v Ašgabatu).

Pro představu v roce 2018 stál cca týdenní pobyt na míru s návštěvou severu země cca 1000-1200 EUR. Cena zahrnovala ubytování v guest housech a 2-3* hotelích, pozvání, povinný cestovní průkaz (Travel Pass), registraci, vstupné do cca 3-5 požadovaných památek, transfery (z/do letiště), pozemní dopravu pronajatým autem, letenku Ashgabat - Dašoguz a cestu zpět přes poušť. Kdybych chtěl trochu ušetřit, potom bych si například nepronajímal auto, ale našel bych si s průvodcem na místě taxíka.

 

Cestovní kanceláře v Turkmenistánu: 

Latif: https://www.turkmenistan-travel.com email: latif@online.tm - při vyřízení víza je nejpružnější s nimi máme dobrou zkušenost (viz podmínky víza výše), avšak je třeba nenechat se odradit jejich první nabídkou a smlouvat.

Ayan tour: www.ayan-travel.com. Podmínky viz výše, nechtěli po mně žádnou platbu předem a k odmítnutí mého víza ze strany turkmenských úřadů se tvářili vcelku spokojeně.

Stantours: https://stantours.s5.com/index.html, zdánlivou nevýhodou této cestovní kanceláře je její sídlo v Almaty, nicméně její majitel patří ke skutečně špičce ve svém oboru a disponuje výbornými kontakty v Turkmenistánu

DN Tours: https://www.dntours.com, další cestovní kancelář, nemáme vyzkoušené.

Ahal Siyahat: https://www.ahaltourism.com/,

 

Další poplatky:

Imigrační poplatek ve výši 10 USD (platí se při překročení hranic)

Imigrační karta a poplatek za administraci v bance 2 USD (platí se při překročení hranic)

Povinná registrace (je obvykle zahrnuta do ceny turistického programu). Je nutné se registrovat prostřednictvím zvoucí cestovní kanceláře (potřebujete pas s vízem a 2x foto).

V samotné zemi je vízum platné pro téměř všechny oblasti (vč. tzv. pohraničních zón), s vyjímkou Firuzy (je zde sídlo presidenta) a některých dalších pohraničních oblastí na´íránských hranicích, na které je potřeba zvláštní povolení.

Víza je možné si prodloužit o dalších 15 dní, k tomu je ale potřeba další pozvání (a samozřejmě další peníze). Vyřízení je možné na Ministerstvu zahraničních věcí Turkmenistánu v Ašgabatu a cena se pohybuje ve stejných relacích jako nové vízum.

Tranzitní víza

- Tranzitní víza jsou vydávána obvykle na 5 dní. Obvykle však počítejte cca se 2-3 týdny na vyřízení, respektive ověření Vaší žádosti (tj. Vaší osoby).

- Potřebné dokumenty: žádost o vízum, 1x foto, kopie pasu, víza do předchozí a další země (pokud nežádáte v sousední zemi - například v Íránu, Uzbekistánu nebo Ázerbájdžánu).

Poznámky:

- Pokud si žádáte o vízum ve Vídni je nutné mít v pasu již například vízum Rusko-Írán, Rusko-Afghánistán, Írán-Uzbekistán (bez víz od roku 2019), Írán-Kazachstán (bez víz od roku 2017), Ázerbájdžán-Uzbekistán (bez víz od roku 2019) apod. V případě bezvízových zemí je vhodné přinést potvrzení (výtisk z příslušného velvyslanectví, Ministerstva zahraničí) o bezvízovém režimu pro příslušný pas. Důležité je mít víza do předchozí/další země a turkmenská víza v jednom pasu. Pokud jezdíte na dva pasy, ujistěte se, že máte dost času na zajištění všech tří víz do jednoho pasu (v opačném případě můžete dostat odmítnutí). 

- Turkmenské úřady navíc jsou ochotny dávat tranzit nanejvýše na „standardní trasy“ (typicky Ázerbajdžán/Írán – Uzbekistán). Rovněž tak se nevydávají víza pro tranzit do stejné země (tj. nelze například jet Uzbekistán-Turkmenistán-Uzbekistán a žádat o tranzitní vízum. Všechny ostatní tranzity (Írán-Kazachstán, všechny tranzity do/z Afghánistánu) jsou obvykle podezřelé a budou s největší pravděpodobností důvodem k zamítnutí tranzitu.

- V některých případech může velvyslanectví požadovat i průvodní dopis s Vašimi údaji a vysvětlením účelu Vaší cesty (na některých velvyslanectvích mají i předtištěný formulář tohoto dopisu.

- Pozvání není obvykle nutné, avšak na některých velvyslanectvích jej již vyžadovali, lze očekávat, že situace se bude spíše zhoršovat. V případě, že na Vás bude velvyslanectví požadovat pozvání, potom lze zkusit jinou ambasádu (jakkoliv s podobným rizikem) či si budete muset zajistit služby na dobu tranzitu podle

- V průběhu pobytu se můžete teoreticky pohybovat po celé zemi, pokud nepřekročíte stanovenou lhůtu pro platnost víz. Tranzit by však měl proběhnout bez výraznějších odboček a po relativně standardních trasách. Například při tranzitu z Íránu/Ázerbájdžánu do Uzbekistánu se lze setkat s problémy při zajížďce do Kušky, (jakkoliv i tento postup může v praxi projít).

- Musíte rovněž dodržet hraniční přechody uvedené na vízu (tj. není možné změnit například výstupní bod, pokud jste již vízum obdrželi).

 

POZOR!! Turkmenské úřady stále častěji zamítají tranzitní i turistická víza (důvod nemusí být sdělen či může být pouze zástupný).

 

Pohraniční zóny

Od roku 2007 byly všechny pohraniční zóny zrušeny, přestože pro místní to neplatí zcela stoprocentně. Výjimku tvoří pohraniční pásma na íránsko-turkmenské hranici a letovisko Firuza a Čuli za Ašgabatem (sídlo prezidenta). 

 

Vybrané zastupitelské úřady: 

Vídeň: Argentinitrstrasse 22/StiegeII/EG 1040, Wien Fridrich Smidt Platz 3/3-30 39, tel. +43 (1) 5036470, fax. +43 (1) 5036473

Teherán: Mejdáne Dahedej Kuche-je Konsulgari, 34, tel. +98 (51) 47066 7073, fax. +98 (51) 99940

Mašhad: tel. +98 (21) 2761015, fax. +98 (21) 2580432

Baku: Tareverdieva 4, tel. +994 (22) 409900, fax. +994 (22) 613969

Moskva: 121019 Filippovskij pereulok 22, tel. +7 (095) 2911544, fax. +7 (095) 2910935

Ankara: Koza sokagi 28 Chankaya, tel. +90 (312) 44171234, fax. +90 (312) 4417125

Istanbul: Gazi Evrenos Cadessi, Baharistan sokagi 13 Yešilkoy, tel. +90 (212) 6620223/22, tel. +90 (212) 6620224

Taškent: Mahmud-Taraby st 16, tel. +9 (98711) 525279, fax. +9 (98711) 525281

Washington: https://www.turkmenistanembassy.org

Úplný seznam na stránce cestovní kanceláře Stantours (https://stantours.s5.com/index.html) nebo DN Tours (https://www.dntours.com

Nahoru

 

 

Uzbekistán (aktualizace 01/2019)

Další info o cestování v Uzbekistánu

 

DO UZBEKISTÁNU BEZ VÍZ!!! Od 1. února 2019 uzbecká strana oficiálně zrušila nutnost víza pro turistické účely pro občany cca 45 států včetně Česka a Slovenska. Bez víz bude možné pobývat do 30 dnů (není přitom stanoven roční či půlroční limit v případě opakovaného vstupu).

 

Elektronické vízum. Od roku 2018 je možné žádat o jednovstupové turistické vízum na 30 dní elektronickou formou. Na webu www.evisa.mfa.uz lze vyplnit žádost o vízum, na jejímž konci zaplatíte kartou 20 USD. Během 2-3 pracovních dní by mělo přijít potvrzení o vízu, s jehož vytištěnou kopií přijedete na hranice. Platnost víza je 90 dní, kterou nelze překročit.

Pokud potřebujete dvou- a vícevstupové vízum, je i nadále nutné žádat o víza na velvyslanectví. Pozvání není potřeba, jenom musíte vyplnit žádost o vízum, přiložit fotografii + příslušný poplatek (mírně se liší podle velvyslanectví i podle typu požadovaného víza. Pro dlouhodobá víza potřebujete i nadále pozvání z uzbecké strany.

UPOZORNĚNÍ: Pokud vyplňujete místo pobytu v Uzbekistánu, lze doporučit první Vámi zarezervované ubytování (doporučuji i alespoň první noc(i) zarezervovat, aby bylo možné případně Vaši rezervaci ověřit. Váš trvalý pobyt a místo práce se musejí lišit, jinak systém žádost nepřijme.

 

ZMÍRNĚNÍ REGISTRACE V UZBEKISTÁNU

Podle vyhlášky vlády Republiky Uzbekistán č. 398 ze 29.5.2018 se zmírňují podmínky registrace cizinců v Uzbekistánu. Nařízení platí s okamžitou platností, tj. od 29.5.2018. Registrace v orgánech RU již není povinná do 1 měsíce pobytu v zemi. Má to však několik problémů:

- Nesmíte se zdržovat na jednom místě více jak 3 dny (=72 hodin, počítáno od 01.00 následujícího dne po příjezdu).

- Pokud jste ubytování v hotelu či jiném oficiálním zařízení, potom povinnost registrace nad 72 hodin má odpovědnost za vaši registraci.

- Cestujete-li na vlastní pěst, potom je nutno vyplnit on-line dotazník (uvedomljenije) o své trase. Zatím však tento formulář není vytvořený a není jisté, jak bude probíhat kontrola.

- Zároveň by každý turista měl zaplatit každodenní turistický poplatek (v různé výši od 2% minimální mzdy při bydlení u známých, přes 5% při spaní „na divoko“ až po 5-15% minimální mzdy při ubytování v hotelu). Při ubytování v hotelu tento poplatek platí ubytovací zařízení. Zatím není jasné, jak to je v ostatních případech, protože turistická případě ostatních dnů (zvláště, když se dny v hotelu a mimo hotel střídají).

Každopádně zatím jako dosud platí, schovávat si všechny jízdenky či účtenky dokazující pobyt v jiném místě (městě).

Shrnutí nových pravidel na stránkách Gazeta.uz

 

Turistické vízum

Ke vstupu do země stačí požádat na velvyslanectví Uzbekistánu. Doba vyřízení může být několik dní až týden. Možné jsou buď dvě cesty do Berlína/Vídně (vyřízení trvá 2 dny) nebo lze pas a žádost o vízum zaslat poštou a pro vízum si přijet. Případně přiložit obálku a vízum si takto korespondenčně vyřidit (trvá to cca 14 dní). Postup je následující: 

- vyplňte žádost o vízum (elektronický formulář);

- zaplaťte vízové poplatky (lze i na účet, přehled vízových poplatků na https://www.uzbekistan.de/de/konsularabteilung).

- poštovné 10 EUR (přiložte do obálky)

- případně zakupte letenky (pokud nepojedete po zemi) a napište průvodní dopis na konzulát se stručným popisem cesty

 

Zašlete obálku s těmito náležitostmi: 

- pasy + kopie stránek pasu s daty a fotografií;

- vyplněné žádosti o víza;

- potvrzení z banky o platbě konzulárních poplatků na účet velvyslanectví;

- obálku s nadepsanou zpáteční adresou (+ poštovné 10 EUR v hotovosti)

- další dokumenty (ideálně průvodní list s letenkami či rezervacemi ubytování).

 

- vyplňte žádost o vízum (elektronický formulář);
- zaplaťte vízové poplatky (lze i na účet) ; poštovné 10 EUR (přehled vízových poplatků na https://www.uzbekistan.de/de/konsularabteilung).
- případně zakupte letenky (pokud nepojedete po zemi) a napište průvodní dopis na konzulát se stručným popisem cesty
 
Zašlete obálku s těmito náležitostmi: 
- pasy + kopie stránek pasu s daty a fotografií;
- vyplněné žádosti o víza;
- potvrzení z banky o platbě konzulárních poplatků (+poštovnho 10 EUR) na účet velvyslanectví;
- obálku s nadepsanou zpáteční adresou
- další dokumenty (ideálně průvodní list s letenkami či rezervacemi ubytování).

Pokud budete chtít vízum na letišti, je potřeba vše předjednat s cestovní kanceláří v Uzbekistánu a vyřídit si pozvání. Cestovní kancelář poté odešle na ministerstvo zahraničí Uzbekistánu potvrzení o zaplacení služeb a ministerstvo napíše povolení k vydání víza na letišti. K vydání víza potřebujete referenční číslo, které Vám sdělí zvoucí cestovní kancelář. Vytištěné pozvání mějte při sobě, jinak Vás nemusí pustit do letadla. Pobyt musí být předem ohraničen přesnými daty, a tak je třeba si dobře rozmyslet dobu pobytu v zemi.

Doba vyřízení: cca 14 dnů.

Cena víza (Berlin): 70 EUR (15-denní vízum, 1 vstup), 80 EUR (30 dní, 1 vstup), každý další vstup za 10 EUR (tj. měsíční vízum na dva vstupy bude stát 80+10 EUR).

 

Tranzitní vízum

Je třeba víza do další země

Doba vyřízení: cca 1-3 dny S vízem do další země se lze domluvit na vydání na místě (například i ve Vídni, 2017).

Platnost: obvykle 3 dny.

Cena: 40 EUR za 72 h, 50 EUR za double transit (ceny jsou na základě velvyslanectví ve Vídni, pokud žádáte například v Biškeku, mělo by to být levnější, ale zase je mnohem složitější se dostat na příjem (je nutno se zapsat). Pozvání v tomto případě obvykle není potřeba (i když některé ambasády by mohly žádat i toto).

 

Vybraná velvyslanectví Uzbekistánu

Vídeň, Pötzleinsdorferstrasse 49, A-1180 Vienna, tel: +43-1 3153994, fax: +43-1 3153993, e-mail: info@usbekistan.at, web: https://www.usbekistan.at (z metra U2 Schottentor/Universität  jezdí tramvaj č. 41, pojedete na konečnou a půjdete zpět asi 100 m).

Berlin, Konsularabteilung der Botschaft der Republik Usbekistan, Perleberger Strasse 62, 10559 Berlin, tel. (030) 39 40 98 24, úřední hodiny Po, Út, St, Pá 9-12. https://.www.uzbekistan.de

Moskva, Pogorelskij pereulok 12, tel. +7 495 2300054, https://www.uzembassy.ru

Almaty, Baribaev Kočesi, 36, tel. (3272) 91-02-35, https://www.emb-uzbekistan.kz

Biškek, Tynystanova 213,  tel. +996 (312) 66-20-65, https://www.uzbekistan.kg

Seznam všech velvyslanectví najdete na stránkách ministerstva zahraničí Uzbekistánu

 

Cestovní kanceláře:

(s těmito mám dobré zkušenosti):

Stantours (https://www.stantours.com), Pozvání pro jednovstupové turistické vízum na 30 dní stálo v roce 2008 26 EUR s tím, že poplatek lze poslat přes zahraniční bankovní styk (včetně internetbankingu).

Parus (https://www.parus87.com) – podobné podmínky jako v případě Stantours, vyžadují však podrobnější informace, zejména o případných předchozích pobytech.

Arostr (https://www.arostr.uz) – pozvání za 35 USD (2009), slibují i možnost získání víza na letišti v Taškentu za příplatek 10 USD.

 

 

Vydání víza na letišti

Vízum může být vystaveno na letišti při příjezdu pouze, pokud o to požádáte přes cestovní kancelář. Cena tohoto víza je přibližně stejná nebo levnější jako v případě vydání na velvyslanectví (týdenní vízum 50 USD), nicméně nemusejí vydávat všechny druhy víz, zvláště nemám prozkoušená vícevstupová víza. Počítejte s tím, že odpovědný pracovník nemusí být přítomen na místě a bude nutno vyčkat jeho příchodu. Přes všechny problémy je však tato možnost prověřená a funguje. Mějte při sobě vytištěné pozvání pro konzulárního úředníka i pro pracovníky leteckých společností (bez tohoto papíru by Vám mohli znemožnit odbavení či nástup do letadla).

 

Tranzit přes enklávy Uzbekistánu v jižním Kyrgyzstánu!! Podle zkušeností mých i dalších cestovatelů nelze projet v případě použití dopravy Batken- bez uzbeckého víza. Můžete zkusit projet, avšak je pravděpodobné, že Vás zastaví již na kyrgyzské kontrole. Vzhledem k určitému napětí ohledně enkláv mezi Kyrgyzstánem, Tádžikistánem a Uzbekistánem je vhodné něco podobného nezkoušet. Můj úspěšný pokus projet přes hranice v 2002 nechť není příkladem k následování.

Budete se tedy muset domluvit na alternativní dopravě mimo enklávu. Místo ve společném taxi stálo v roce 2013 cca 1200 sumů (bez objížďky stojí cesta cca 600 sumů), může se však změnit. V Batkenu můžete alternativně sednout do maršrutky směr Čong Kara, která leží severně od enklávy Soch, případně můžete sehnat minibus až do městečka Kadamžaj. Odtud je nutné najít alternativní transport či stop (obvykle mírně placený podle destinace až do Kyzyl-Kije, odkud jezdí pravidelná doprava do Oše. Můžete se tak dostat cca na 600 sumů, ale je to časově náročnější. Z Oše můžet jet opět do Kizil-Kije, ale možná seženete dopravu až do Kadamdažaj, odkud již opět lze najít dopravu do Batkenu. I tato varianta by Vás mohla vyjít na cca 600 sumů.

Pokud pojedete do enklávy Soch nebo Šahimardan z uzbeckého území, trvejte na tom, aby Vám Uzbekové neorazítkovali vízum (zakryť vízu)!!

 

Registrace

ZMÍRNĚNÍ REGISTRACE V UZBEKISTÁNU

Podle vyhlášky vlády Republiky Uzbekistán č. 398 ze 29.5.2018 se zmírňují podmínky registrace cizinců v Uzbekistánu. Nařízení platí s okamžitou platností, tj. od 29.5.2018. Registrace v orgánech RU již není povinná do 1 měsíce pobytu v zemi. Má to však několik problémů:

- Nesmíte se zdržovat na jednom místě více jak 3 dny (=72 hodin, počítáno od 01.00 následujícího dne po příjezdu).

- Pokud jste ubytování v hotelu či jiném oficiálním zařízení, potom povinnost registrace nad 72 hodin má odpovědnost za vaši registraci.

- Cestujete-li na vlastní pěst, potom je nutno vyplnit on-line dotazník (uvedomljenije) o své trase. Zatím však tento formulář není vytvořený a není jisté, jak bude probíhat kontrola.

- Zároveň by každý turista měl zaplatit každodenní turistický poplatek (v různé výši od 2% minimální mzdy při bydlení u známých, přes 5% při spaní „na divoko“ až po 5-15% minimální mzdy při ubytování v hotelu). Při ubytování v hotelu tento poplatek platí ubytovací zařízení. Zatím není jasné, jak to je v ostatních případech, protože turistická případě ostatních dnů (zvláště, když se dny v hotelu a mimo hotel střídají).

Každopádně zatím jako dosud platí, schovávat si všechny jízdenky či účtenky dokazující pobyt v jiném místě (městě).

 

Shrnutí nových pravidel na stránkách Gazeta.uz

Cestovní kancelář, která vystavila pozvání, nemůže registrovat cizince. 

Nahoru

 

Tádžikistán (aktualizace 06/2016)

Další info o cestování v Tádžikistánu

Pro získání tádžického víza již není třeba uplácet konzula jako jsme to jednou museli udělat na jednom nejmenovaném konzulátu.

NOVINKY!

ELEKTRONICKÁ VÍZA

Formulář a informace

Od 1. června 2016 byl zaveden systém elektronických víz do Tádžikistánu. Stačí vyplnit formulář a přiložit naskenovanou kopii pasu. Vízum stojí 50 USD (+20 USD za případné povolení na GBAO), platba probíhá kartami.

UPOZORNĚNÍ: Teoreticky elektronická víza platí pro vstup na všech hranicích. Na hraničních přechodech jsou tato víza uznávána, problémy mohou nastat v případě použití menších hraničních přechodů, využívaných cizinci méně. trvejte však případně na tom, že lze elektronické vízum použít na všech přechodech.

Hlavní hraniční přechody: Ojbek-Fotehobod, Denau-Tursunzode či Batken-Isfara, Pamír (zde by s uznáním elektronického víza měl být menší problém).

 

REGISTRACE

Registrace není nutná, pokud máte turistické vízum a délka pobytu nepřekročí 30 dnů (viz níže texty v ruštině a tádžičtině).

Иностранный гражданин, въехавший по туристической визе освобождается от регистрации в качестве иностранного гражданина в органах внутренних дел, если его пребывание не превышает 30 дней (https://mfa.tj/ru/vizovye-i-konsulskie-voprosy/vizovie-consulskie-voprosy.html)
Шаҳрвандони хориҷӣ, ки бо раводиди туристӣ вуруд шудаанд, агар мӯҳлати будубоши онҳо зиёда аз 30 рӯз набошад, аз қайд дар мақомоти корҳои дохилӣҳамчун шаҳрванди хориҷӣ озод мебошанд (https://mfa.tj/tj/ravodid-va-masoili-konsuli/ravodid-masoili-konsuli.html)

POZOR!!!!! V případě turistického pobytu na více jak 30 dnů stejně jako v případě udělení privátního víza (ravadidi chususí - равадиди хусуси, zkratka "Х" či "ХС") je nutná registrace OVIR. Zaregistrovat se lze přes cestovní kancelář (obvykle je cena za tuto službu okolo 50 USD). Vlastní registrace na OVIRu stála v roce 2015 140 somoní, ale může se měnit vzhledem k pohybu kurzu somoni směrem k devalvaci. Pokud bydlíte v pronajatém bytě nebo u známých, potřebujete k této oficiální registraci souhlas majitele bytu, v praxi není vždy vyžadováno. Sankce za porušení pravidel o registraci při pobytu nad 30 dní se pohybuje v rozměru 50-60 minimálních měsíčních mezd, ve skutečnosti se tato pokuta může pohybovat ve výši až stovek dolarů. V poslední době je zaznamenána jistá benevolence vůči cizincům s privátním vízem bez registrace, ale rozhodně se na to nelze spolehnout.

 

VÍZA NA LETIŠTI

Vízum na letišti zatím zrušeno nebylo, ale lze tuto formu očekávat v souvislosti s výše uvedenými změnami. Od dubna 2016 lze opět v mnoha případech získat turistické vízum bez pozvání na letišti. Přesto nelze vyloučit, že konzulární úředník udělí pouze privátní vízum s nutností následné registrace. Proto berte tuto informaci jako zatím nepotvrzenou. V roce 2016 lze však na letišti zcela jistě získat a) 1-vstupové turistické na 30 dnů pobytu s pozváním a b) privátní vízum (ravadidi chususí - равадиди хусуси, zkratka "Х" či "ХС") do 45 dnů pobytu bez pozvání. Vízový formulář si lze stáhnout na stránkách ministerstva zahraničí Tádžikistánu.Na letišti však nelze získat povolení na GBAO. 

 

VÍZUM NA VELVYSLANECTVÍ

Na velvyslanectvích Tádžikistánu lze získat víza bez pozvání, ovšem za příplatek (80 EUR ve Vídni, zhruba za polovinu v Berlíně)Podle paragrafu 5, odstavce „e“ výnosu vlády republiky Tádžikistán „O pravidlech vydání víz republiky Tádžikistán cizím státním příslušníkům a občanům bez občanství“ z 26. února 2009 pro vydání turistického víza není potřeba pozvání pro turistické cesty pro vydání víz na velvyslanectví.  Na druhé straně není možné turistické vízum prodloužit (kromě výjimečných případů) a některá velvyslanectví naopak pozvání stejně občas vyžadují (Peking). V některých případech může velvyslanectví vyžadovat dopis popisující účel a itinerář cesty (platné například pro Vídeň).

Popatky za víza. Od dubna 2010 byla podstatně snížena cena za víza na 25 USD/20 EUR za turistické vízum do 45 dní. Tádžické konzuláty však k tomuto kroku vyžadují pozvání od cestovní kanceláře z Tádžikistánu, tj. další byrokratickou obstrukci a dalších cca 20-40 EUR. Vízum bez pozvání je možné, ovšem dražší (ve Vídni za 80 EUR). Na některých konzulátech však bez pozvání nevydávají turistická, nýbrž pouze "privátní" víza, což znamená povinnost registrace na OVIRu v Dušanbe (tj. další problémy navíc)

Na velvyslanectví Tádžikistánu ve Vídni či v Biškeku (a teoreticky i na dalších konzulátech) můžete zároveň k vízu dostat i povolení k návštěvě GBAO. Pouze si zavolejte předem, abyste si tyto informace ověřili, neboť například velvyslanectví v Taškentu podobné povolení nevydává. Naopak poměrně snadno bylo možné získat vízum a povolení na GBAO v Istanbulu či v Biškeku.

Dokumenty nutné k vydání víz (obvykle se vyžaduje originál i kopie)

- Pas nebo jiný dokument opravňující k cestování do zahraničí platný ještě 6 měsíců po ukončení platnosti víza

- Vyplněná žádost o vízum – možné stáhnout z webu Ministerstva zahraničních věcí Tádžikistánu (https://www.mid.tj/index.php?node=article&id=509), případně z webové stránky příslušného velvyslanectví.

- Doklad o turistickém účelu cesty (zpáteční letenka apod.). V praxi není toto ustanovení zákona příliš vyžadováno u občanů EU.

- Písemný itinerář cesty (v ruštině případně angličtině), vyžadováno ve Vídni, nikoliv však např. v Taškentu.

Doba čekání: nejméně 4-10 dní podle ambasády

Cena: 45 denní turistické vízum na jeden vstup ve Vídni 80 EUR (20 EUR s pozváním od tádžické cestovní kanceláře), pro dva vstupy 90 EUR (respektive 30 EUR). GBAO permit za příplatek 20 EUR.

 

Adresy vybraných velvyslanectví a zkušenosti:

Wien: Universitatsstrasse 1090, tel. +43 (1) 409826611, fax. +43 (1) 409826614, +43 (1) 409826615. www.tajikembassy.org, vízový formulář v .pdf formátu, Konzulární dny: Po-Pá 15-17 h pouze tehdy!!! vízum lze vyřídit i poštou (doba vyřízení cca 2-3 týdny). Při osobní návštěvě je velvyslanectví ve 2. patře činžovního domu kousek od vídeňské university (metro Universität). Vedle je supermarket Billa. Velmi přátelský konzulát, Víza do 4 dnů za 80 EUR bez pozvání, 20 EUR s pozváním (2012). VÍZA JIŽ NELZE ZÍSKAT TEN SAMÝ DEN (ani za příplatek, expresní vízum lze získat za příplatek 100% za 1-2 dny).

Almaty: al-Farábí kočesi 96, tel. 935165. Jedna z vil a okraji mikrorajonu „Gornyj Gigant“. Pojedete za obchodní dům Ramstore, na druhé odbočce doprava a velvyslanectví je cca 400 m po levé straně. Případně pojedete směrem na VDNCH (označení autobusů/trolejbusů „Atakent“) k univerzitě al-Farábí, půjdete kousek zpátky, na velké trojúhelníkové křižovatce šikmo doprava a po 300-400 m narazíte na ulici al-Farábí, velvyslanectví je téměř naproti křižovatky).

Taškent: Abdullo Kachchori 6, Taškent, +998 712 54-99-66, 54-84-13, 54-89-69 (špatně se hledá, velvyslanectví leží v malé uličce nedaleko křižovatky ulic Nukus/Babur, od ruské ambasády směrem na západ, ve směru od centra. Od ruské ambasády zahnete na poslední odbočce před zmíněnou křižovatkou Nukus/Bábur doleva a hned zase doleva, projdete asi 300 m). Příjem a výej víz denně 9-12, velvyslanectví není příliš přátelské, je tam poměrně dost lidí, přijďte obvykle co nejdříve ráno, za víza chtějí 55 USD, doba vyřízení je však 7-10 dnů (výjimečně se lze dohodnout i na bližším termínu, avšak pravděpodobně za příplatek.

Biškek: Karadarjinská ul. 36 (jižní část Biškeku), +996 312 51-25-87, 51-23-43, Fax:  +996 312 51-14-64.

Berlin: Otto Sühr Allee, 84, D-10585. https://www.botschaft-tadschikistan.de

vízový formulář https://www.botschaft-tadschikistan.de/visa_applicationform.htm

Moskva, Skatěrtnyj pereulok 19, (M) Arbatskaja, te. 2906174, 2904186, www.tajikistan.ru (Mapa umístění velvyslanectví).