Víza do Střední Asie

Kazachstán   Kyrgyzstán   Turkmenistán   Uzbekistán   Tádžikistán  

Caravanistan.com

Thorn Tree Lonely Planet

Kazachstán (aktualizace 4/2022) 

Další info o cestování v Kazachstánu

Od 1.1.2017 mohou občané EU (a mnoha dalších zemí) cestovat do Kazachstánu bez víza, pokud jejich pobyt nepřesáhne 30 dní a přicestují letecky (situace duben 2022).

Přechod pozemních hranic je možný pouze se speciálním souhlasem ohledně COVID-19. Pro vstup osob nad 5 let je v každém případě nutný negativní PCR test (certifikát v angličtině či ruštině) ne starší než 72 hodin.

Registrace: Po změně zákonů v lednu 2017 je od 1.1. registrace zcela zrušena pro občany 48 zemí (vč. Česka či Slovenska). Dosud byla praxe taková, že na hraniční průvodce byla dvě razítka, z nichž jedno potvrzovalo stup do země a druhé byla "registrací". Registrace byla možná i na pozemních přechodech (zkušenosti z hranice s Kyrgyzstánem a Uzbekistánem přestože je v některých (i oficiálních) dokumentech stále napsáno, že tuto registraci dostanete pouze na 12 mezinárodních letištích v KZ. 

Velvyslanectví v Praze

Adresa: 160 00 Praha 6, Pod Hradbami 9 (POZOR změněná adresa), tel: 233 375 643, fax: 233 375 642, , e-mail: kzembas@gmail.com, kz.consul@hotmail.com, web: https://www.kazembassy.cz

Úřední hodiny: příjem žádostí Po, St, Pá 9-12, výdej víz Út, Čt 15-16.

 

Cestovní kanceláře: 

Tour Asia (https://www.tourasia.kz), Almaty, Radostovca str. 359, Tel: +7 (3272) 482573, Fax: +7 (3272) 497936 497936, e-mail: office@tourasia.kz (pozvání v roce 2006 stálo 25 USD za jednovstupové vízum, double 35 USD, platí se přes Western Union)

Stantours (https://www.stantours.com), Pozvání pro jednovstupové turistické vízum na 30 dní stálo v roce 2006 24 EURs tím, že poplatek lze poslat přes zahraniční bankovní styk (včetně internetbankingu). 

Nahoru

Kyrgyzstán (aktualizace 4/2022)

Další info o cestování v Kyrgyzstánu

Od července 2012 byla zrušena víza pro občany EU a dalších zemí při pobytu do 60 dnů.

COVID-19. Při vstupu do Kyrgyzstánu je nutné předložit buď negativní PCR test (ne starší než 72 hodin, certifikát v ruštině a angličtině) nebo certifikát o očkování (evropské pasy jsou uznávány).

Překračovat lze všechny hranice.

REGISTRACE V KYRGYZSTÁNU. Pokud budete v Kyrgyzstánu delší dobu jak 30 dní, je potřeba se registrovat na příslušném regionálním OVIRu

Povolení do pohraniční zóny

Vybraná velvyslanectví

(úplný seznam lze nalézt na stránkách Ministerstva zahraničí Kyrgyzstánu

Rakousko (Vídeň): Invalidenstr. 3/8, 1030 Vienna, tel.: 535-03-79, fax: 535-03-79/13, e-mail: kyrbot@nnweb.at, úřední hodiny Po-Pá 9-17, metro Landstrasse, činžovní dům, zvonek v přízemí. Lze vyřídit i poštou. web: https://www.kyremb.at/

Německo (Berlín): Otto-Suhr Allee 146, 10585 Berlin, tel.: +49 (30) 36411860, Fax: +49 (30) 34781337, e-mail: konsulberlin@gmail.com, web: https://www.botschaft-kirgisien.de. Úřední hodiny: Po-Pá, 9-13, 14.30 - 17.30

Tádžikistán (Dušanbe): Studenčeskaja 67 (nedaleko Medicínského institutu, vedlejší ulice z hlavní třídy Rúdakí, 3 stanice trolejbusem od čajchány Rohat), tel. (+992 37) 224-63-84, 224-26-11), https://www.kgembassy.tj.

Uzbekistán (Taškent): 700 000, Tashkent, Samatova 30, tel.: 137-47-93, 137-42-94,139-86-13, fax: 120-72-94, e-mail: erkindik@sarkor.uz

Kazachstán (Astana): Diplomatičeskij gorodok, В-5, tel. :24-20-24, fax: 24-24-14, e-mail: kz@mail.online.kz

Kazachstán (Almaty): 480012, Luganskaja 30"А", tel.: 64-22-09, fax: 64-22-11, e-mail: council.agencykg@nursat.kz

Írán (Teherán): bldg. 12, 5-om kúče-je Narandžestán, chejábún-e Pásdarán street, tel.: 2283-03-54, fax: 2228-17-20, e-mail: krembiri@mydatak.com

Turecko (Istanbul): Lamartin caddesi No. 7 (Taksim), tel.: 275-67-67, fax: 235-92-93, e-mail: genkon@tr.net, web: https://www.kgembassy.org.tr/ (Ankara)

 

Informace o vjezdu cizinců do Kyrgyzstánu - přestože již tento zákon je zastaralý, doporučuji vytisknout celý text a v případě problémů jej ukazovat na všech možných místech. Zejména jde o pasáž podle níž Vám policisté nemají právo prohledávat osobní zavazadla (s. 2, bod 4).

 

Nahoru

 

Turkmenistán (aktualizace 4/2022) 

Další info o cestování v Turkmenistánu

AKTUÁLNĚ!! Turkmenistán je zcela uzavřen pro přílety cizinců i odlety občanů Turkmenistánu s výjimkou zvláštních povolení (podpis prezidentské kanceláře) a repatriačních letů. Z tohoto důvodu není možná turistika v zemi.

Za "běžných okolnosti" je možná návštěva Turkmenistánu pro běžného turistu pouze dvěma způsoby – nezávisle a volně na tranzitní vízum (pobyty do 5 dnů) a na turistické vízum, vyřizované však s veškerým povinným servisem cestovní kanceláře zahrnujícím ubytování ve státních hotelích či státem povolených rodinách, průvodce a exkurzi v každém navštíveném místě. Cestovní kanceláře v Turkmenistánu momentálně samy nemohou vystavit "pouze pozvání". Všechny žádosti o víza dnes musí projít schválením zvláštní komisí, která posuzuje mj. i všechny možné kontakty žadatele a jeho "škodlivost" pro Turkmenskou republiku. Proto se v žádném případě neodvolávejte na tuto stránku!!!.

Turistické vízum

Potřebujete pozvání a potvrzení o zajištění služeb (ubytování a stravování) a především průvodce, který Vás teoreticky musí provázet po celé zemi mimo Ašgabat. Služby takového průvodce stojí 30-40 USD na den. Platí však pro skupinu a den, takže v menší skupince se náklady rozečtou na osobu a vyjde již mnohem menší částka.

Podle zkušeností z podzimu roku 2013 je možné cestovat i bez průvodce, avšak pouze v okolí Ašgabatu (Nisa, Anau). Na druhé straně Vás mohou zastavit na některé ze silničních kontrol. Cestovní kancelář, která Vás zve, si potom ve vlastním zájmu bude hlídat Váš pohyb mimo Ašgabat. Dobře si tedy promyslete svůj pohyb v zemi, abyste si průvodce objednali jenom na delší výlety. Nenechte se zároveň odradit tím, že Vám průvodce bude nutit jezdit pronajatými auty, taxíky apod. - není to rozhodně vaše povinnost.

K vystavení pozvání je třeba uvést obvykle uvést jméno, pohlaví, datum a místo narození, občanství, číslo a platnost pasu, trvalé bydliště, profesi (vč. adresy), svůj předpokládaný turistický program, pohraniční bod vstupu a výstupu, datum vstupu a výstupu (přesně) a velvyslanectví, na němž si chcete vyzvednout své vízum. Na základě těchto požadavků Vám cestovní kancelář může připravit program na míru s cenou. Jakmile si tyto detaily ujasníte, vyřízení pozvání trvá obvykle 2 týdny (může ovšem trvat i déle) a toto pozvání Vám přijde faxem či e-mailem. Pokud si vyberete vyzvednutí víza na velvyslanectví, můžete se tam rozjet a vízum dostanete obvykle na počkání. Vízum samotné je možné vyzvednout i na letišti v Ašgabatu i na hraničních přechodech s Uzbekistánem (Farab, Chodžeili, Dašoguz). Tuto službu je však nutno domluvit předem s cestovní kanceláří tak, aby Vás na hranici čekal průvodce a především, aby pohraniční orgány dostaly včas souhlas s udělením víza.

K udělení turistického víza potom budete potřebovat pozvání z cestovní kanceláře, 1x foto, vyplněný dotazník a zaplacení vízového poplatku ve výši 51 USD na osobu (71 USD o svátcích a 81 USD na letišti v Ašgabatu).

Pro představu v roce 2018 stál cca týdenní pobyt na míru s návštěvou severu země cca 1000-1200 EUR. Cena zahrnovala ubytování v guest housech a 2-3* hotelích, pozvání, povinný cestovní průkaz (Travel Pass), registraci, vstupné do cca 3-5 požadovaných památek, transfery (z/do letiště), pozemní dopravu pronajatým autem, letenku Ashgabat - Dašoguz a cestu zpět přes poušť. Kdybych chtěl trochu ušetřit, potom bych si například nepronajímal auto, ale našel bych si s průvodcem na místě taxíka.

 

Cestovní kanceláře v Turkmenistánu: 

Latif: https://www.turkmenistan-travel.com email: latif@online.tm - při vyřízení víza je nejpružnější s nimi máme dobrou zkušenost (viz podmínky víza výše), avšak je třeba nenechat se odradit jejich první nabídkou a smlouvat.

Ayan tour: www.ayan-travel.com. Podmínky viz výše, nechtěli po mně žádnou platbu předem a k odmítnutí mého víza ze strany turkmenských úřadů se tvářili vcelku spokojeně.

Stantours: https://stantours.s5.com/index.html, zdánlivou nevýhodou této cestovní kanceláře je její sídlo v Almaty, nicméně její majitel patří ke skutečně špičce ve svém oboru a disponuje výbornými kontakty v Turkmenistánu

DN Tours: https://www.dntours.com, další cestovní kancelář, nemáme vyzkoušené.

Ahal Siyahat: https://www.ahaltourism.com/,

 

Další poplatky:

Imigrační poplatek ve výši 10 USD (platí se při překročení hranic)

Imigrační karta a poplatek za administraci v bance 2 USD (platí se při překročení hranic)

Povinná registrace (je obvykle zahrnuta do ceny turistického programu). Je nutné se registrovat prostřednictvím zvoucí cestovní kanceláře (potřebujete pas s vízem a 2x foto).

V samotné zemi je vízum platné pro téměř všechny oblasti (vč. tzv. pohraničních zón), s vyjímkou Firuzy (je zde sídlo presidenta) a některých dalších pohraničních oblastí na´íránských hranicích, na které je potřeba zvláštní povolení.

Víza je možné si prodloužit o dalších 15 dní, k tomu je ale potřeba další pozvání (a samozřejmě další peníze). Vyřízení je možné na Ministerstvu zahraničních věcí Turkmenistánu v Ašgabatu a cena se pohybuje ve stejných relacích jako nové vízum.

Tranzitní víza

- Tranzitní víza jsou vydávána obvykle na 5 dní. Obvykle však počítejte cca se 2-3 týdny na vyřízení, respektive ověření Vaší žádosti (tj. Vaší osoby).

- Potřebné dokumenty: žádost o vízum, 1x foto, kopie pasu, víza do předchozí a další země (pokud nežádáte v sousední zemi - například v Íránu, Uzbekistánu nebo Ázerbájdžánu).

Poznámky:

- Pokud si žádáte o vízum ve Vídni je nutné mít v pasu již například vízum Rusko-Írán, Rusko-Afghánistán, Írán-Uzbekistán (bez víz od roku 2019), Írán-Kazachstán (bez víz od roku 2017), Ázerbájdžán-Uzbekistán (bez víz od roku 2019) apod. V případě bezvízových zemí je vhodné přinést potvrzení (výtisk z příslušného velvyslanectví, Ministerstva zahraničí) o bezvízovém režimu pro příslušný pas. Důležité je mít víza do předchozí/další země a turkmenská víza v jednom pasu. Pokud jezdíte na dva pasy, ujistěte se, že máte dost času na zajištění všech tří víz do jednoho pasu (v opačném případě můžete dostat odmítnutí). 

- Turkmenské úřady navíc jsou ochotny dávat tranzit nanejvýše na „standardní trasy“ (typicky Ázerbajdžán/Írán – Uzbekistán). Rovněž tak se nevydávají víza pro tranzit do stejné země (tj. nelze například jet Uzbekistán-Turkmenistán-Uzbekistán a žádat o tranzitní vízum. Všechny ostatní tranzity (Írán-Kazachstán, všechny tranzity do/z Afghánistánu) jsou obvykle podezřelé a budou s největší pravděpodobností důvodem k zamítnutí tranzitu.

- V některých případech může velvyslanectví požadovat i průvodní dopis s Vašimi údaji a vysvětlením účelu Vaší cesty (na některých velvyslanectvích mají i předtištěný formulář tohoto dopisu.

- Pozvání není obvykle nutné, avšak na některých velvyslanectvích jej již vyžadovali, lze očekávat, že situace se bude spíše zhoršovat. V případě, že na Vás bude velvyslanectví požadovat pozvání, potom lze zkusit jinou ambasádu (jakkoliv s podobným rizikem) či si budete muset zajistit služby na dobu tranzitu podle

- V průběhu pobytu se můžete teoreticky pohybovat po celé zemi, pokud nepřekročíte stanovenou lhůtu pro platnost víz. Tranzit by však měl proběhnout bez výraznějších odboček a po relativně standardních trasách. Například při tranzitu z Íránu/Ázerbájdžánu do Uzbekistánu se lze setkat s problémy při zajížďce do Kušky, (jakkoliv i tento postup může v praxi projít).

- Musíte rovněž dodržet hraniční přechody uvedené na vízu (tj. není možné změnit například výstupní bod, pokud jste již vízum obdrželi).

 

POZOR!! Turkmenské úřady stále častěji zamítají tranzitní i turistická víza (důvod nemusí být sdělen či může být pouze zástupný).

 

Pohraniční zóny

Od roku 2007 byly všechny pohraniční zóny zrušeny, přestože pro místní to neplatí zcela stoprocentně. Výjimku tvoří pohraniční pásma na íránsko-turkmenské hranici a letovisko Firuza a Čuli za Ašgabatem (sídlo prezidenta). 

 

Vybrané zastupitelské úřady: 

Vídeň: Argentinitrstrasse 22/StiegeII/EG 1040, Wien Fridrich Smidt Platz 3/3-30 39, tel. +43 (1) 5036470, fax. +43 (1) 5036473

Teherán: Mejdáne Dahedej Kuche-je Konsulgari, 34, tel. +98 (51) 47066 7073, fax. +98 (51) 99940

Mašhad: tel. +98 (21) 2761015, fax. +98 (21) 2580432

Baku: Tareverdieva 4, tel. +994 (22) 409900, fax. +994 (22) 613969

Moskva: 121019 Filippovskij pereulok 22, tel. +7 (095) 2911544, fax. +7 (095) 2910935

Ankara: Koza sokagi 28 Chankaya, tel. +90 (312) 44171234, fax. +90 (312) 4417125

Istanbul: Gazi Evrenos Cadessi, Baharistan sokagi 13 Yešilkoy, tel. +90 (212) 6620223/22, tel. +90 (212) 6620224

Taškent: Mahmud-Taraby st 16, tel. +9 (98711) 525279, fax. +9 (98711) 525281

Washington: https://www.turkmenistanembassy.org

Úplný seznam na stránce cestovní kanceláře Stantours (https://stantours.s5.com/index.html) nebo DN Tours (https://www.dntours.com

Nahoru

 

 

Uzbekistán (aktualizace 04/2023)

Další info o cestování v Uzbekistánu

Od 1. února 2019 uzbecká strana oficiálně zrušila nutnost víza pro turistické účely pro občany cca 45 států včetně Česka a Slovenska. Bez víz je možné pobývat do 30 dnů (není přitom stanoven roční či půlroční limit v případě opakovaného vstupu).

REGISTRACE V UZBEKISTÁNU

Teoreticky se turista musí i nadále registrovat, přestože byl vypracován návrh na úplné zrušení tohoto opatření (s kořeny v sovětských dobách).

Podle vyhlášky vlády Republiky Uzbekistán č. 398 ze 29.5.2018 již není povinná do 1 měsíce pobytu v zemi, avšak při splnění několika podmínek:

- Nesmíte se zdržovat na jednom místě více jak 3 dny (=72 hodin, počítáno od 01.00 následujícího dne po příjezdu).

- Pokud jste ubytování v hotelu či jiném oficiálním zařízení, potom povinnost registrace nad 72 hodin má odpovědnost za vaši registraci.

- Cestujete-li na vlastní pěst, potom je nutno teoreticky vyplnit on-line dotazník (uvedomljenije) o své trase. Bohužel web neexistuje a i kdyby, potřebujete uzbecké telefonní číslo a uzbeckou platební kartu, což je pro turistu zcela nesmyslný požadavek. Můžete se nicméně dohodnout s hostitelem (třeba při ubytování přes AirBNB), že Vám to zajistí přes svou kartu a přes svůj telefon. Pokud ne, bude nezbytné navštívit nejbližší OVIR (viz níže).

- Zároveň by každý turista měl zaplatit každodenní turistický poplatek (v různé výši od 2% minimální mzdy při bydlení u známých, přes 5% při spaní „na divoko“ až po 5-15% minimální mzdy při ubytování v hotelu). Při ubytování v hotelu tento poplatek platí ubytovací zařízení. Zatím není jasné, jak to je v ostatních případech (zvláště, když se dny v hotelu a mimo hotel střídají).

- Je možné navstívit i nejbližší oddělení OVIR (uzbecká zkratka OVVIG, ale většina lidí zná spíše ruskou zkratku). V Taškentu je centrální OVIR v malé ulici vedoucí z bulváru Šoty Rustaveliho (naproti je velvyslanectví Švýcarska). Adresa je 1-j tupik, Šota Rustaveli 5A, Taškentu, tel. +998 71 231 32 70 (většinou se lze jen obtížně dovolat). Je to asi 1,5 km od metra Mingurik/Ojbek. Yandex mapy, Mapy.cz.

- Ještě jednou možností, jak dosáhnout elektronické registrace, je najít některý z luxusnějších hotelů (4-5 hvězdiček) a pokusit se domluvit na registraci na recepci. V Taškentu třeba Grand Mir Hotel.

Každopádně zatím jako dosud platí, schovávat si všechny jízdenky či účtenky dokazující pobyt v jiném místě (městě).

Shrnutí nových pravidel na stránkách Gazeta.uz

 

Vízum na velvyslanectví

Pokud se chystáte do Uzbekistánu na delší dobu než je 30 dní, potom budete potřebovat vízum, Na vyřízení počítejte nejména 10 dní. Možné jsou buď dvě cesty do Berlína/Vídně (vyřízení trvá 2 dny) nebo lze pas a žádost o vízum zaslat poštou a pro vízum si přijet. Případně přiložit obálku a vízum si takto korespondenčně vyřidit (trvá to cca 14 dní). Postup je následující: 

- vyplňte žádost o vízum (elektronický formulář);

- zaplaťte vízové poplatky (na účet velvyslanectví, přehled vízových poplatků a číslo účtu na stránkách velvyslanectví Uzbekistánu v Berlíně).

- poštovné 10 EUR (přiložte do obálky)

- případně zakupte letenky (pokud nepojedete po zemi) a napište průvodní dopis na konzulát se stručným popisem cesty

 

Zašlete obálku s těmito náležitostmi: 

- pasy + kopie stránek pasu s daty a fotografií;

- vyplněné žádosti o víza;

- potvrzení z banky o platbě konzulárních poplatků na účet velvyslanectví;

- obálku s nadepsanou zpáteční adresou (+ poštovné 10 EUR v hotovosti)

- další dokumenty (pozvání od uzbecké organizace).

Doba vyřízení: cca 14 dnů.

Cena víza (Berlin): 70 EUR (15-denní vízum, 1 vstup), 80 EUR (30 dní, 1 vstup), každý další vstup za 10 EUR (tj. měsíční vízum na dva vstupy bude stát 80+10 EUR).

 

Vybraná velvyslanectví Uzbekistánu

Vídeň, Pötzleinsdorferstrasse 49, A-1180 Vienna, tel: +43-1 3153994, fax: +43-1 3153993, e-mail: info@usbekistan.at, web: https://www.usbekistan.at (z metra U2 Schottentor/Universität  jezdí tramvaj č. 41, pojedete na konečnou a půjdete zpět asi 100 m).

Berlin, Konsularabteilung der Botschaft der Republik Usbekistan, Perleberger Strasse 62, 10559 Berlin, tel. (030) 39 40 98 24, úřední hodiny Po, Út, St, Pá 9-12. https://.www.uzbekistan.de

Moskva, Pogorelskij pereulok 12, tel. +7 495 2300054, https://www.uzembassy.ru

Almaty, Baribaev Kočesi, 36, tel. (3272) 91-02-35, https://www.emb-uzbekistan.kz

Biškek, Tynystanova 213,  tel. +996 (312) 66-20-65, https://www.uzbekistan.kg

Seznam všech velvyslanectví najdete na stránkách ministerstva zahraničí Uzbekistánu

 

Tranzit přes enklávy Uzbekistánu v jižním Kyrgyzstánu!!

S odbouráním vízové povinnosti při vstupu do Uzbekistánu a Kyrgyzstánu se vstup do enkláv/exkláv zjednodušil. Nicméně berte v úvahu, že jde obvykle o malé přechody, kde cizinci moc nejezdí a bude možné, že na hranicích budete čekat déle (případně déle, než bude řidičova trpělivost). Pozor také na napětí, zejména mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem (tj. enkláva Voruch), které periodicky v posledních letech přechází do přestřelek až do regulérního konfliktu v roce 2022.

Nahoru

 

Tádžikistán (aktualizace 06/2022)

Další info o cestování v Tádžikistánu

Pro získání tádžického víza již není třeba uplácet konzula jako jsme to jednou museli udělat na jednom nejmenovaném konzulátu.

NOVINKA!! Od 1.1.2022 jsou zrušena víza pro občany Česka (nikoliv však Slovenska!!) při pobytu do 30 dnů.

Povolení na GBAO. V případě bezvízového styku je možné získat povolení na GBAO pouze v Dušanbe (OVIR Dušanbe, Tursunzóda 5).

Případně si lze stále podat žádost o vízum nad 30 dní (až do 60 dní), kde můžete zahrnout i povolení na GBAO.

 

ELEKTRONICKÁ VÍZA

Formulář a informace

Pro pobyty delší jak 30 dnů je možné vyplnit formulář na elektronická víza a přiložit naskenovanou kopii pasu. Vízum stojí 50 USD (vč. případného povolení na GBAO), platba probíhá kartami.

UPOZORNĚNÍ: Teoreticky elektronická víza platí pro vstup na všech hranicích. Na hraničních přechodech jsou tato víza uznávána, problémy mohou nastat v případě použití menších hraničních přechodů, využívaných cizinci méně. trvejte však případně na tom, že lze elektronické vízum použít na všech přechodech.

Hlavní hraniční přechody: Ojbek-Fotehobod, Denau-Tursunzode či Batken-Isfara, Pamír (zde by s uznáním elektronického víza měl být menší problém).

POZOR! Není možné použít hraniční přechod z Tádžikistánu do Kyrgyzstánu v Džirgatalu (z Garmu do Alajské doliny v Kyrgyzstánu). Tento přechod je dlouhodobě uzavřen!!!

 

REGISTRACE

Registrace není nutná, pokud máte turistické vízum do 30 dnů (do 30 dnů, viz níže text v tádžičtině) nebo vstupujete do Tádžikistánu na základě bezvízového styku (od 1.1.2022) a délka pobytu nepřekročí 10 dnů.

Шаҳрвандони хориҷӣ, ки бо раводиди туристӣ вуруд шудаанд, агар мӯҳлати будубоши онҳо зиёда аз 30 рӯз набошад, аз қайд дар мақомоти корҳои дохилӣҳамчун шаҳрванди хориҷӣ озод мебошанд.

POZOR!!!!! V případě turistického pobytu na více jak 30 dnů stejně jako v případě udělení privátního víza (ravadidi chususí - равадиди хусуси, zkratka "Х" či "ХС") je nutná registrace OVIR. Zaregistrovat se lze přes cestovní kancelář (obvykle je cena za tuto službu okolo 50 USD). Vlastní registrace na OVIRu je možná. Pokud bydlíte v pronajatém bytě nebo u známých, potřebujete k této oficiální registraci souhlas majitele bytu, v praxi není vždy vyžadováno. Sankce za porušení pravidel o registraci při pobytu nad 30 dní se pohybuje v rozměru 50-60 minimálních měsíčních mezd, ve skutečnosti se tato pokuta může pohybovat ve výši až stovek dolarů. V poslední době je zaznamenána jistá benevolence vůči cizincům s privátním vízem bez registrace, ale rozhodně se na to nelze spolehnout.

 

VÍZUM NA VELVYSLANECTVÍ

(s ohledem na bezvízový styk nejsou tyto infromace dále aktualizovány!!!)

Na velvyslanectvích Tádžikistánu lze získat víza bez pozvání, ovšem za příplatek Podle paragrafu 5, odstavce „e“ výnosu vlády republiky Tádžikistán „O pravidlech vydání víz republiky Tádžikistán cizím státním příslušníkům a občanům bez občanství“ z 26. února 2009 pro vydání turistického víza není potřeba pozvání pro turistické cesty pro vydání víz na velvyslanectví.  Na druhé straně není možné turistické vízum prodloužit (kromě výjimečných případů) a některá velvyslanectví naopak pozvání stejně občas vyžadují (Peking). V některých případech může velvyslanectví vyžadovat dopis popisující účel a itinerář cesty (platné například pro Vídeň).

Popatky za víza. Od dubna 2010 byla podstatně snížena cena za víza na 25 USD/20 EUR za turistické vízum do 45 dní. Tádžické konzuláty však k tomuto kroku vyžadují pozvání od cestovní kanceláře z Tádžikistánu, tj. další byrokratickou obstrukci a dalších cca 20-40 EUR. Vízum bez pozvání je možné, ovšem dražší (ve Vídni za 80 EUR). Na některých konzulátech však bez pozvání nevydávají turistická, nýbrž pouze "privátní" víza, což znamená povinnost registrace na OVIRu v Dušanbe (tj. další problémy navíc)

Na velvyslanectví Tádžikistánu ve Vídni či v Biškeku (a teoreticky i na dalších konzulátech) můžete zároveň k vízu dostat i povolení k návštěvě GBAO. Pouze si zavolejte předem, abyste si tyto informace ověřili, neboť například velvyslanectví v Taškentu podobné povolení nevydává. Naopak poměrně snadno bylo možné získat vízum a povolení na GBAO v Istanbulu či v Biškeku.

Dokumenty nutné k vydání víz (obvykle se vyžaduje originál i kopie)

- Pas nebo jiný dokument opravňující k cestování do zahraničí platný ještě 6 měsíců po ukončení platnosti víza

- Vyplněná žádost o vízum – možné stáhnout z webu Ministerstva zahraničních věcí Tádžikistánu (https://www.mid.tj/index.php?node=article&id=509), případně z webové stránky příslušného velvyslanectví.

- Doklad o turistickém účelu cesty (zpáteční letenka apod.). V praxi není toto ustanovení zákona příliš vyžadováno u občanů EU.

- Písemný itinerář cesty (v ruštině případně angličtině), vyžadováno ve Vídni, nikoliv však např. v Taškentu.

Doba čekání: nejméně 4-10 dní podle ambasády

Cena: 45 denní turistické vízum na jeden vstup ve Vídni 80 EUR (20 EUR s pozváním od tádžické cestovní kanceláře), pro dva vstupy 90 EUR (respektive 30 EUR). GBAO permit za příplatek 20 EUR.

 

Adresy vybraných velvyslanectví a zkušenosti:

Wien: Universitatsstrasse 1090, tel. +43 (1) 409826611, fax. +43 (1) 409826614, +43 (1) 409826615. www.tajikembassy.org, vízový formulář v .pdf formátu, Konzulární dny: Po-Pá 15-17 h pouze tehdy!!! vízum lze vyřídit i poštou (doba vyřízení cca 2-3 týdny). Při osobní návštěvě je velvyslanectví ve 2. patře činžovního domu kousek od vídeňské university (metro Universität). Vedle je supermarket Billa. Velmi přátelský konzulát, Víza do 4 dnů za 80 EUR bez pozvání, 20 EUR s pozváním (2012). VÍZA JIŽ NELZE ZÍSKAT TEN SAMÝ DEN (ani za příplatek, expresní vízum lze získat za příplatek 100% za 1-2 dny).

Almaty: al-Farábí kočesi 96, tel. 935165. Jedna z vil a okraji mikrorajonu „Gornyj Gigant“. Pojedete za obchodní dům Ramstore, na druhé odbočce doprava a velvyslanectví je cca 400 m po levé straně. Případně pojedete směrem na VDNCH (označení autobusů/trolejbusů „Atakent“) k univerzitě al-Farábí, půjdete kousek zpátky, na velké trojúhelníkové křižovatce šikmo doprava a po 300-400 m narazíte na ulici al-Farábí, velvyslanectví je téměř naproti křižovatky).

Taškent: Abdullo Kachchori 6, Taškent, +998 712 54-99-66, 54-84-13, 54-89-69 (špatně se hledá, velvyslanectví leží v malé uličce nedaleko křižovatky ulic Nukus/Babur, od ruské ambasády směrem na západ, ve směru od centra. Od ruské ambasády zahnete na poslední odbočce před zmíněnou křižovatkou Nukus/Bábur doleva a hned zase doleva, projdete asi 300 m). Příjem a výej víz denně 9-12, velvyslanectví není příliš přátelské, je tam poměrně dost lidí, přijďte obvykle co nejdříve ráno, doba vyřízení byla 7-10 dnů (výjimečně se lze dohodnout i na bližším termínu, avšak pravděpodobně za příplatek).

Biškek: Karadarjinská ul. 36 (jižní část Biškeku), +996 312 51-25-87, 51-23-43, Fax:  +996 312 51-14-64.

Berlin: Otto Sühr Allee, 84, D-10585. https://www.botschaft-tadschikistan.de

vízový formulář https://www.botschaft-tadschikistan.de/visa_applicationform.htm

Moskva, Skatěrtnyj pereulok 19, (M) Arbatskaja, te. 2906174, 2904186, www.tajikistan.ru (Mapa umístění velvyslanectví).