Doprava do Střední Asie archív

 

 

Starší text platný částečně do roku 2022.

Letecká doprava     Doprava po zemi: severní cesta přes Moskvu   severní cesta přes Kyjev   Jižní cesta přes Írán   Jižní cesta přes jižní Kavkaz

 

Letecky

Kvůli problematické situaci s obdržením víz jak severní, tak i jižní cestou (zpřísnění vízové politiky v Turkmenistánu), je letecká přeprava nejvýhodnější (i když nikoliv nejlevnější). Aktuální ceny pro konkrétní data je možné vygenerovat na stránkách www.letenky.cz, www.letuska.cz, www.pelikan.cz, www.kralovna.cz nebo www.travelocity.com, www.skyscanner.com. Ceny se standardními společnostmi se pohybují v rozmezí 14-20000 za zpáteční letenku s návratem do 1 měsíce. V rámci nejrůznějších akcí či slev se však lze dostat i na 10-12 tis. Kč. Do Střední Asie začaly létat i některé nízkonákladové letecké společnosti - zejména Pegasus Airlines (přestup na lety z Prahy do Almaty či Biškeku) či FlyDubai (léta do Almaty, Biškeku a Ašgabatu, avšak obvykle be návaznosti na linku z Prahy).

O něco levnější mohou být rovněž odlety z Vídně či Berlína. U  leteckých společností, které létají do několika destinací ve Střední Asii (Pegasus Airlines, Turkish Airlines či Aeroflot) je možný odlet z jiného města (open-jaw ticket) za cenu jenom o něco vyšší. Kombinovat tak lze například Praha-Biškek/Taškent-Praha, Praha-Taškent/Tbilisi-Praha, Praha-Taškent/Almaty-Praha, Praha-Biškek/Baku-Praha aj.. Letecké společnosti obvykle s ohledem na další návaznost spojů přilétají do Střední Asie nad ránem nebo v noci a odlétají v noci nebo brzo ráno.

 

Významné letecké společnost, které létají do klíčových měst Střední Asie a zároveň do ČR (podzim 2012).

Turkish Airlines (Almaty, Astana, Ašgabat, Biškek, Dušanbe, Taškent)

Austrian Airlines (Astana)

Ukraine International Airlines (Astana, Almaty, Biškek, Dušanbe, Taškent)

British Airways (Almaty)

KLM (Almaty)

Rossija (bývalé Pulkovo) (Almaty, Biškek, Dušanbe, Chodžent, Dušanbe, Taškent, Fergana, Samarkand, Namangan, Navoi, Urgenč, Buchara a řada dalších měst v Uzbekitánu a Kazachstánu, přestup v Sankt Petěrburgu, ne vždy navazuje na let z Prahy)

Aeroflot (Biškek, Taškent, Fergana, Samarkand, Karaganda)

Belavia (Almaty, Astana, Pavlodar, Kostanay, Ašgabat)

Air Baltic (Almaty, Astana, Biškek, Taškent, letecká společnost se svým konceptem blíži spíše low-costu)

Transaero (Taškent, Almaty, Astana a mnoho dalších měst v Kazachstánu)

Lufthansa (Almaty, Astana, Ašgabat)

Belavia (Astana, Ašgabat, letní sezóna - Karagaanda, Kostanaj, Pavlodar)

UTAir (Andižan, Buchara, Fergana, Samarkand, Taškent, Dušanbe, Chodžent, v ČR odlety z Brna, ne vždy navazuje)

 

Doprava po zemi

 

Existují dvě varianty, jak se dostat z České republiky do Střední Asie. Obě jsou však komplikovány vízovou situací (při severní cestě je nutné obstarat si ruská a kazašská, případně běloruská víza. Jižní cestě stojí z vízového hlediska Írán/Ázerbájdžán a Turkmenistán. Všechny varianty lze různě kombinovat i s leteckými přesuny. Pokud však máte dost času (zvláště na vyřizování víz), obojí je zvládnutelné a v každém případě jde o zajímavou zkušenost. Finančně však často vyjde dráž než letenka. 

Severní cesta přes Moskvu

(ceny aktualizovány v dubnu 2015)

V tomto případě je nutné tranzitní, případně turistické vízum do Ruska (lze vystavit na dobu prokázaného tranzitu) a Kazachstánu (případně do Běloruska, pokud jedete touto cestou).

Vlakem do Moskvy se dá pořídit za 2400 Kč/cesta s několika přestupy (obvykle Warszawa, Siedlce, Lukow, Terespol, Brest). Dražší přímý vlak stojí okolo od 5700 Kč/cesta včetně lůžka. Je nutno zajistit si ruská a běloruská víza.

Cena zpáteční jízdenky

Úsek Cena Popis ceny

Praha - Warzawa - Terespol

2271 Kč

1951 Kč

PKP MOST jízdenka (zpáteční)

PKP MOST s In-Kartou (zpáteční)

Terespol - Brest 120 Kč Jízdenka zakoupená na místě v Terespolu (2 EUR/cesta)
Brest - Moskva 2500 RUR Jízdenka podle druhu vlaku (plackarta)

 

Vlak z Moskvy do Střední Asie

v současné době (jaro 2015) jezdí vlaky několikrát týdně na těchto trasách

Trasa

Frekvence

Plackartnyj

kupejnyj

Moskva Kazanskij – Taškent

4x týdně

13200 Rbl

21000 Rbl

Moskva Paveleckij – Almaty

Obden

9000 Rbl

14300 Rbl

Moskva Kazanskij – Biškek

5x týdně

9800 Rbl

15500 Rbl

Moskva – Šymkent

Denně Moskva-Almaty/Biškek

7400-8200 Rbl

11500-12500 Rbl

Moskva – Astana

Denně

7800 Rbl

12500 Rbl

Mezinárodní spojení z/do Turkmenistánu neexistuje. Jízdenky na všechny uvedené vlaky lze elektronicky rezervovat na stránkách ruských železnic (https://ticket.rzd.ru) nebo kazašských železnic (https://epay.railways.kz). 

Letecky z Moskvy do Střední Asie: z moskevských letišť létají místní i ruské společnosti (zejména Aeroflot a S7 Airlines). Vzhledem k určité konkurenci lze najít relativně levnější letenky.

Přibližný rozpočet na zpáteční cestu Praha\ - Biškek po zemi (ověřeno 2015)

Praha-Moskva zpáteční

cca 5000 Kč

Spojení vlakem s přestupy

Běloruské vízum

1000 Kč

35 EUR

Ruské tranzitní vízum (2x)

1900 Kč

 

Moskva – Biškek zpáteční

8300 Kč

Plackarta

Vízum do Kazachstánu

1650 Kč

60 EUR

Celkem

17850 Kč

 

Doba přejezdu cca 5-6 dní v jednom směru

Jak je vidět, cena letenky (s Aeroflotem nebo Turkish Airlines) na lince Praha-Biškek je plně srovnatelná a často i nižší než cesta po zemi

 

Severní cesta přes Kyjev

V tomto případě je nutné tranzitní vízum do Ruska (lze vystavit až na 7 dní) a Kazachstánu.

Doprava do Kyjeva - viz Stránku k Ukrajině s některými aktualizacemi v roce 2011.

Vlak Kyjev - Astana

(data platí v dubnu 2015)
Kyjev 18:32 (Čt) – Astana 22:06 (Ne)
Astana 17:30 (Po) - Kyjev 16:01 (Čt)

cena: plackarta 4426 UAH/plackartnyj (duben 2015) (možno koupit na stránkách Ukrajinských železnic (https://booking.uz.gov.ua/)

rezervace na cestu zpět je možná na stránkách kazašských železnic (https://epay.railways.kz)

Vlak Charkov – Taškent byl zrušen!!!

 

Přibližný rozpočet na cestu Praha – Almaty přes Kyjev a Astanu

Praha – Kyjev zpáteční

2600 Kč

Úsporná varianta Praha-Michalovce-Užhorod-Kyjev

Kyjev – Astana

3600 Kč

1x týdně v letní sezóně (duben-říjen)

Ruské tranzitní vízum (2x)

1900 Kč

 

Astana – Kyjev

3600Kč

 

Vízum do Kazachstánu

1650 Kč

60 EUR za 2x tranzitní vízum

Astana – Almaty zpáteční

2500 Kč

3627-9166 KZT

 

15850 Kč

 

 

Jižní cesta přes Írán (Praha - Istanbul - Teherán - Ašgabat)

Tranzitní víza do Turkmenistánu nemusejí být velkým problémem, ale bude Vás to stát asi 14 dní času a výlet do Vídně, případně delší dobu strávenou v Íránu. viz stránku o vízech. Celá cesta byla vyzkoušena v létě 2001 a mnohými dalšími cestovateli do roku 2014

Praha-Istanbul

podrobnější informace o cestě z Prahy do Teheránu viz stránku Doprava do Íránu

Nejlevnější možná cesta je autobusem, spojení několikrát týdně v letní sezóně, obvykle s přestupem v Sofii, jezdíspolečnost KATEV, zpáteční jízdenka 4150 Kč.

Z Prahy do Istanbulu se lze také dostat vlakem, cca za 5300 Kč zpáteční, včetně lůžek a rezervací (viz stránku https://vlakem.net/praha-istanbul-1)

Istanbul-Teherán-Mašhad: 

denně odjíždí několik autobusů do Teheránu – cena od 30 USD s íránskými společnostmi do cca 50 USD s tureckými společnostmi. Do Teheránu lze z Ankary jednou týdně dojet i vlakem, což je velmi zajímavá a atraktivní cesta (cena cca 50 EUR, podrobnosti na stránkách tureckých železnic).

V Teheránu přestoupit na autobus (přesun na jižní terminál terminál-e džonúb nebo na východní terminál - terminál-e šark) nebo vlak (istgáh-e ráh ahán, několik vlaků denně) do Mašhadu. Cena Teherán-Mašhad cca 8-10 dolarů (levnější vlak či autobus na jaře 2015, super luxusní vlak), nebo lehátko 1. třídy 20-40 USD)

Mašhad-Ašgabat: Z Mašhadu autobus/minibus do městečka Kúčán (z Mašhadu cca 1 x za hodinu, cca 2,5 h), odtud taxi na hranice (Bádžgírán, cca 10 USD za celé auto), autobusem přes hranice (10 USD), z hranic do Ašgabatu taxi (cca 15 USD).

Teherán - Gonbád-e Kávus - Bádžgírán - Ašgabat: Z východního autobusového nádraží v Teheránu (terminál-e šark) odjíždí několik denních i nočních autobusů na Gonbád-e Kávus (možnost prohlídky slavné věže Gonbád-e Kávus), cena cca 6-8 USD podle druhu autobusu (cca 9-10 h). Odtud jezdí nejméně 2x denně autobus do Mašhadu. Asi po 6 h cesty od Gonbád-e Kávusu leží městečko Kučán (Quchan), odkud jezdí taxíky na hranici v Bádžgíránu. Z íránské strany na turkmenskou jezdí autobus (10 USD) a z turkmenské strany jezdí taxíky do Ašgabatu (cca 20 km).

Mašhad - Serachs: Z Mašhadu lze je jet autobusem na hraniční přechod Serachs (několikrát denně), hranici lze přejet místním minibusem a ze Seragtu na turkmenské straně je možné přejet do Ašgabatu (cca 1x denně autobus, případně společné taxíky).

 

Jižní cesta přes jižní Kavkaz (Istanbul - Tbilisi - Baku - Turkmenbašy)

Výhodou této cesty jsou bezvíová Gruzie a Turecko a problémem jsou od roku 2009 složitější víza do Ázerbájdžánu (pokud však chcete tranzit, není to vázáno na pozvání cestovní kanceláře, musíte však mít vízum do další země - tj. Turkmenistánu).

I. letecky Praha - Baku:

Cenově se nejlevnější letenky s Ukraine International Airlines (přestup v Kyjevě), Turkish Airlines (Istanbul) či Air Baltic (přes Rigu) pohybují okolo 9-10 000 Kč zpáteční. Z Wizzairem se lze dostat z Budapešti (cena proměnlivá, obvykle tak 60-80 EUR/1 cesta+ zavazadla). Lze kombinovat i odlet ze středoasijské destinace (například Praha-Baku/Taškent-Praha s Aeroflotem nebo Turkish Airlines).  

II. po zemi Praha - Baku:

Praha - Istanbul - viz výše
Istanbul – Baku

Vlakem se lze dostat například do Erzurumu nebo do Karsu (viz jízdní řády na stránce tureckých železnic - www.tcdd.gov.tr), Odjezd denně z Ankary příjezd do Karsu druhý den večer. Odtud potom autobusem nebo dolumšem do Posofu, taxíkem na hranice do Gruzie (hraniční přechod Posof/Vale-Achalciche), odtud dalším taxíkem do Achalciche (existuje i varianta stop). Je to trochu složitější, ale asi nejlevnější, navíc na ISIC poskytují Turci docela zajímavou slevu. Z Achalciche jezdí denně několik maršrutek (minibusů) do Tbilisi.

Jinou možností je autobus, který je lepší a rychlejší s přestupy - Istanbul-Trabzon (nejlépe odpoledne odjezd z Istanbulu, ráno příjezd do Trabzonu, cca 25-30 USD). Odtud minibusem do Hopy (cca 4 hod), dolmušem do Sarpu na hranice (cca 1 h), přechod hranic pěšky, čímkoliv do Batumi (možností je nepřeberně) a vlakem, autobusem nebo maršrutkou do Tbilisi (Trabzon-Tbilisi cca okolo 15-20 USD v roce 2009), dále autobusem nebo vlakem do Baku (Tbilisi-Baku, 20 h vlakem, cca 30 USD v roce 2014). Celá cesta Istanbul-Baku vyjde na cca 70-80 USD.

Jezdil i přímý autobus Istanbul-Baku, ale aktuální podrobnosti mi nejsou známy. Na istanbulském Otogaru však určitě budou vědět. Jeho nevýhodou jsou však relativně dlouhá stání na hranicích. Celkem počítejte z Prahy do Baku asi na týden.

Je fakt, že pozemní cesta je často stejně drahá, ne-li dražší než spojení letecky.


Baku – Turkmenbašy

Lodě odjíždějí z nového terminálu v Ajlatu na jih od Baku (je nutno jet maršrutkou z Baku na jih), cena v roce 2015 byla 90 USD. Informace či rezervace na telefonu +994 55 555 17 57 (paní Amina). Lodě jsou určeny primárně pro náklady, a proto neexistuje fixní lodní řád (odjíždí se prakticky denně, avšak podle nakládky).